schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica zabiega o miliony złotych z Polskiego Ładu

Przez   /   19/07/2021  /   2 Comments

W minionym tygodniu zostały złożone przez prezydenta Tadeusza Krzakowskiego trzy wnioski o dofinansowanie ważnych dla miasta inwestycji z Programu Polski Ład.
Wnioski dotyczą  budowy Zbiorczej Drogi Południowej od al. Rzeczypospolitej do ul. Sikorskiego, zagospodarowania i rewitalizacji Placu Słowiańskiego wraz z budową pomnika Henryka Pobożnego oraz  przebudowy ul. Pocztowej i Piastowskiej.

Budowa kolejnego odcinka ZDP to inwestycja priorytetowa dla rozwoju miasta i jego układu komunikacyjnego. Obejmuje ona odcinek od al. Rzeczypospolitej do Sikorskiego oraz od ul Radosnej do al. Piłsudskiego i od ul. Radosnej do ul. Myrka– razem ok. 4,5 km wraz z budową 5 rond, wiaduktu nad linią kolejową i obiektów inżynierskich. Budowę chodników, ścieżek rowerowych, energooszczędnego oświetlenia ulicznego, trzech zbiorników retencyjnych i sieci wodociągowych. Zadanie to realizowane będzie z poszanowaniem środowiska oraz ze szczególną troską o zagrożenia wynikające ze zmian klimatu.
Plac Słowiański jest jednym z najważniejszych miejsc w Legnicy. Jego rewitalizacja i zagospodarowanie wraz z rozbudową ulic przyległych obejmie 25 tys. m kw., w tym skrzyżowania, budowę ronda, przebudowę dwóch przystanków, czy też miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji powstanie węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej i międzygminnej. Zbudowane zostaną ścieżki rowerowe, zmodernizowane nawierzchnie ciągów pieszych, przebudowane przejście podziemne wraz z budową wind, a także nowe oświetlenie, mała architektura, zieleń i monitoring.
Z kolei przebudowa ul. Pocztowej i Piastowskiej to także istotna dla miasta inwestycja drogowa. Obejmie ona przebudowę skrzyżowań i jezdni, budowę ścieżki rowerowej, ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę chodników, zatok autobusowych i sygnalizacji świetlnej, oświetlenia oraz rozbudowę kanalizacji deszczowej, przebudowę urządzeń infrastruktury technicznej, w tym ITS, uporządkowanie zieleni.

Zgodnie z wymogami Programu, wszystkie wyżej wymienione inwestycje są kompleksowe i wielowymiarowe. Oprócz rozwiązań typowo drogowych uwzględniają elementy istotne dla ochrony środowiska oraz adaptacji do zmian klimatu. Uwzględniają też dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwój infrastruktury teletechnicznej. Wprost wpisują się także w przeciwdziałanie COVID-19 i zwalczanie skutków społeczno-gospodarczych tej choroby, co jest głównym celem Funduszu. Dzięki ich realizacji zwiększy się mobilność mieszkańców, m.in. poprzez lepsze skomunikowanie stref mieszkalnej, administracyjnej i gospodarczej. Znaczącej poprawie ulegną dojazdy do pracy, szkół i urzędów. Uwolnione zostaną nowe tereny inwestycyjne, a już istniejące obszary aktywności gospodarczej zyskają nowe połączenia. Zwiększy się dostępność usług publicznych oraz uregulowana zostanie gospodarka wodno-ściekowa w centrum miasta. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pieszych to także kluczowe uwarunkowanie wybranych zadań inwestycyjnych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Jednostki samorządu terytorialnego oraz związki jednostek samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. Wysokość dofinansowania zależy od obszaru priorytetowego inwestycji. Wszystkie inwestycje Legnicy zostały zgłoszone priorytetu pierwszego ale poprzez swój kompleksowy charakter realizować będą także elementy priorytetów pozostałych.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA  W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 5 dni temu dnia 19/07/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 19, 2021 @ 3:24 pm
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. do lustrator pisze:

    a pieniazki na polski lad nie pochodza z funduszy unijnych fu be bez honoru

  2. do lustrator pisze:

    ciekawe czy pani witek przyzna bo jak legniczanie nie glosuja na Pis to ni ch..a.A Jawor ile dostanie tam pani marszalek pewnie wie kto glosuje prawidlowo i ma honor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Sędziowie z Dolnego Śląska stają po stronie TSUE

Read More →