Jasminowa2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnica. Łemkowskie klimaty w Galerii Ring

Przez   /   03/09/2019  /   No Comments

Galeria Ring od jutra (4 września) zaprasza do oglądania wystawy “Łemkowskie Jeruzalem”, inspirowaną twórczością poety i prozaika z Łemkowszczyzny Bohdana Ihora Antonycza.

Wystawa pt. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną od 19 lat cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic. Projekt z założenia odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i ma na celu integrację łemkowskiego środowiska, ale jest otwarty na twórców różnych narodowości. Od 2014 r. związana z projektem wystawa jest co roku prezentowana w legnickiej Galerii.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu pt. Po-słowie. XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze jest twórczość Bohdana Ihora Antonycza – ukraińskiego poety i prozaika pochodzącego z Łemkowszczyzny. W jego twórczości dominują motywy relacji człowieka i przyrody, ale artysta żywo reagował także na wydarzenia społeczne i w jego utworach odnajdziemy wiele symbolicznych opisów np. kapitalistycznego miasta. Artyści zaproszeni do wystawy stworzyli prace zainspirowane poezją Antonycza. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z najwybitniejszych malarzy XX w. Jarosław Modzelewski.

Tytułowe posłowie to krótki lub dłuższy komentarz, jaki umieszcza się na końcu dzieła literackiego; poseł to osoba wysłana dokądś w określonym celu z oficjalną misją. Tak więc zawarte w tytule wystawy znaczenia łączą Bohdana Ihora Antonycza z posłannictwem i misją jego krótkiego życia – jako piewcę i emisariusza zarówno świata łemkowskiego folkloru, jak i awangardowych środowisk literackich i artystycznych Krakowa i Lwowa okresu międzywojnia. Wystawa w Galerii Ring (Rynek 12) prezentuje obrazy, rysunki i obiekty korespondujące z wątkami poruszanymi przez łemkowskiego poetę. Zapraszamy zatem widzów na wspólny spacer po antonyczowskiej poetyce.

Wystawę można oglądać od 4 września do 12 października. Uroczysty wernisaż z udziałem kuratorów przybyłych spod wschodniej granicy odbędzie się w Galerii Ring 27 września o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Materiały: Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 344 dni temu dnia 03/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 3, 2019 @ 9:05 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Człowiek-na-moście-fot.-Karol-Budrewicz-30-1024x681

“Człowiek na moście”. Teatr zaczyna sezon w plenerze

Read More →