AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica jest bliska sercu nowego wojewody

Przez   /   09/03/2016  /   No Comments

Prawie siedemdziesięciu samorządowców z terenu dawnego województwa legnickiego i Bolesławca przybyło dziś (9 marca) do Legnicy na spotkanie z wojewodą dolnośląskim, Pawłem Hreniakiem. Rozmawiano o dialogu i współpracy administracji rządowej i samorządowej. To było pierwsze od lat takie spotkanie z wojewodą.

Inicjatorami wydarzenia byli: prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, burmistrz Polkowic Wiesław Wabik i wójt Grębocic Roman Jabłoński.
Gospodarz debaty, Tadeusz Krzakowski zaproponował, by takie spotkania odbywały się cyklicznie, np. raz na pół roku, na co wojewoda chętnie przystał. Mają być one źródłem wymiany doświadczeń oraz współpracy samorządów i administracji państwowej w trosce o region i mieszkańców, ponad politycznymi podziałami.
Uczestnicy debaty podejmowali między innymi problemy nadzoru prawnego i kontroli wojewody, działania służb konserwatora zabytków, które często komplikują lokalne inwestycje, spraw komunikacyjnych, np. odrzańskiej drogi wodnej i legnickiej obwodnicy południowo-wschodniej oraz systemu oświaty.
Samorządowcy krytycznie odnosili się do działania nadzoru prawnego, który zbyt często i dowolnie uchylał uchwały rad gmin, nie prowadząc żadnych konsultacji. Wojewoda Paweł Hreniak, który podkreślił, że chętnie słucha samorządowych opinii, podzielił ten pogląd. Wyraził przekonanie o potrzebie pilnego wprowadzenia zmian do pracy służb nadzorczych, które niewłaściwie funkcjonowały.
- Nie chcę narażać na szwank decyzji samorządowych – mówił wojewoda. – Chcę natomiast dialogu, konsultacji i kultury prawnej na Dolnym Śląsku. W tym celu będziemy organizować też dla samorządów szkolenia prawne. Zaprosił, już od najbliższego poniedziałku, przedstawicieli miast i gmin do konsultacji zmian, jakie zachodzą w systemie edukacji.
Paweł Hreniak podziękował uczestnikom spotkania za otwartość. – Ta rozmowa dobrze służy popychaniu spraw do przodu, a nie wzajemnemu głaskaniu się – mówił. – Zainicjowany w Legnicy dialog musimy kontynuować.
Na skierowany do wojewody apel prezydenta Tadeusza Krzakowskiego o poparcie włączenia budowy obwodnicy południowo-wschodniej do zadań rządowego programu budowy dróg i autostrad Paweł Hreniak odparł: – Przyjrzę się sprawie i będziemy o tym rozmawiać. Obok Wrocławia Legnica jest najbliższa mojemu sercu.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3052 dni temu dnia 09/03/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 10, 2016 @ 11:31 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vampire-5530776_1280

Amant z Ameryki rozpłynął się we mgle z 25 tys. zł

Read More →