helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Julia Świtaj i Przemysław Garczyński wygrali Promocje

Przez   /   30/11/2019  /   No Comments

W Galerii Sztuki w Legnicy ogłoszono werdykt jury 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2019. Pierwsza nagroda przypadła ex aequo Julii Świtaj – absolwentce Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, i Przemysławowi Garczyńskiemu, który zrobił dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nagrodami są indywidualne wystawy oraz wydanie katalogów. Na razie w legnickiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę pokonkursową, na której obrazy Julii Świtaj i Przemysława Garczyńskiego są prezentowane wśród 70 najlepszych prac zgłoszonych do tegorocznych Promocji.

“Kocmołuchy, kozły ofiarne” to tytuł dyplomu, który Julia Świtaj zrobiła w tym roku w pracowni prof. dr hab Zbigniewa Blukacza. Jej obrazy zaludniają odhumanizowane postacie o rozedrganych, niepokojących konturach. Są czymś pośrednim pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. W ten sposób młoda malarka opowiada nie tylko o procesie odczłowieczania, ale  też dopomina się o miłość i troskę dla tych, których jesteśmy skłonni raczej traktować z pogardą, lękiem lub poczuciem wyższości.

W dwóch obrazach Przemysława Garczyńskiego zaprezentowanych w Legnicy nietrudno dopatrzyć się reinterpretacji architektonicznej przestrzeni ukształtowanej przez człowieka. Młody malarz widzi ją jako układ geometrycznych figur, przypominający nieco uproszczone uniwersum pierwszych gier wideo w stylu Mario Bros.

Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Barbara Wójcik za pracę „Organistka”.

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – statuetka SREBRNA OSTROGA, trafiła do Zuzanny Grochowskiej za pracę „Plastikowy ser”. Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy otrzymała Zuzanna Malinowska za pracę „Bez tytułu”. Wyróżnienie Honorowe Jury – Nika Grzymska za pracę „Przestrzenie i struktury IX”. Nagroda ex aequo Pisma Artystycznego FORMAT przypadła w udziale Dominice Stręciwilk za pracę „Archiwum 38” oraz Barbarze Wójcik „Organistka”, zaś wyróżnienie Kwartalnika ARTluk – Urszuli Maderze za pracę „Black systems II”.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 54 artystów z jedenastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród 158 nadesłanych prac do wystawy wybrano 70 autorstwa 25 młodych malarzy.

Galeria Sztuki od dwudziestu dziewięciu lat organizuje PROMOCJE – wystawę i konkurs dla absolwentów krajowych wyższych uczelni plastycznych, którzy otrzymali dyplom w pracowni malarstwa. Do udziału w Przeglądzie zapraszani są ci, którzy dyplom ukończenia wyższej uczelni otrzymali w roku 2019 lub w 2018 r., jeśli dotychczas nie brali w nim udziału. Główną nagrodę stanowi wystawa indywidualna laureata wraz z katalogiem. Ideą PROMOCJI jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań twórczych najmłodszego pokolenia malarzy oraz ułatwienie młodym twórcom startu w dojrzałe życie artystyczne, czemu służyć ma prowadzona przez Galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna. Organizatorzy mają nadzieję, że PROMOCJE pomogą uczestnikom zaistnieć na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) do 14 grudnia, od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 17:00. Wstęp wolny.

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY, URZĄD MIASTA W LEGNICY

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 296 dni temu dnia 30/11/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 2, 2019 @ 3:49 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

krol-lear-24-1024x574 (1)

“Król Lear” Augustynowicz. Majak o odpowiedzialności

Read More →