Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Kolejowe żarty i satyry w Muzeum Miedzi w Legnicy

Przez   /   02/12/2019  /   No Comments

Legniccy muzealnicy przygotowali nie lada gratkę dla dużych i małych miłośników kolei oraz makiet kolejowych. Otwarta w październiku wystawa czasowa „Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy”, została właśnie poszerzona o kolekcje makiet kolejowych.


Do Muzeum Miedzi w Legnicy zawitał zbiór makiet kolejowych, należących do ks. Janusza Grygiera, znanego w całym kraju kolekcjonera i pasjonata kolejek, który na co dzień pełni funkcje proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Mostówce (diecezja warszawsko-praska).
Prezentowane makiety, to tzw. satyry kolejowe, w sposób humorystyczny przedstawiające realia polskiej kolei. Wśród nich znajdziemy takie miniatury, jak „bydłolino”, „kolejowe oszczędności”, „kolejowa ochrona przyrody” i „międzygalaktyczny ekspress”. Za ich powstaniem stoi sam duchowny, który już od kilkudziesięciu lat poświęca swój wolny czas na tworzenie takich małych dzieł sztuki.
Kolekcja satyr kolejowych ks. J. Grygiera dostępna jest w gmachu Muzeum Miedzi przy ul. św. Jana 1, w sali oświatowej, znajdującej się obok ekspozycji „Tory historii”. Będzie można ją zwiedzać do końca marca 2020 r.
Dla grup zorganizowanych, grup przedszkolnych i szkolnych istnieje możliwość wzięcia udziału w zajęciach plastycznych, w trakcie których dzieci wykonają rysunki o tematyce kolejowej, które następnie ozdobią ściany sali ekspozycyjnej.
Źródło: M. Żak, Muzeum Miedzi w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1601 dni temu dnia 02/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 2, 2019 @ 3:52 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →