Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Kyczera zrekonstruowała na występy łemkowskie stroje

Przez   /   03/12/2019  /   No Comments

Dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie (w ramach programu EtnoPolska 2019) zespół Kyczera ma nowe stroje. Dotacja pozwoliła sfinansować kompleksową rekonstrukcję świątecznych ubiorów Łemków w Bednarki, Złockiego, Komańczy i Zawadki Rymanowskiej.

 

Jak informuje założyciel i szef Jerzy Starzyński, rekonstrukcji dokonano na podstawie oryginalnych egzemplarzy stroju oraz unikatowych zdjęć archiwalnych, które odnalazł podczas kwerend w zasobach muzeów i archiwów Polski, Ukrainy i Rosji.

Nowe stroje z Bednarki Kyczera po raz pierwszy pokazała podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie została nagrodzona między innymi „Srebrnym Zbyrkadłem” i „Brązową Ciupagą”.

Kolejne elementy stroju zespół zaprezentował w trakcie październikowych koncertów dla uczestników i gości spotkania Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej w Akademii Rycerskiej w Legnicy oraz 13. Spotkań Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską w Przemkowie.

Zrekonstruowane ostatnio stroje burzą dotychczasowe wyobrażenia na temat ubioru Łemków. Nie brakuje wśród nich elementów, które dotarły na łemkowską wieś z mody mieszczańskiej a nawet szlacheckiej, tak jak kobieca szuba. Szubę, zwaną przez Łemkinie mentą, ubierano na szczególne uroczystości, na przykład do ślubu. Zwykle była podbita barankiem i obszyta futrem z lisa.

Podobnie oryginalnym elementem ubioru są męskie długie hunie z kryłami. Większość elementów ubioru wykonała pracowania strojów Izy i Grzegorza Świderskich z Krotoszyc, ale niektóre z nich zamówiono aż w Nowym Targu, Zakopanem, Krakowie czy Piwnicznej. W pełnej okazałości nowe stroje Kyczery zostaną pokazane szerokiej publiczności podczas przyszłorocznego Festiwalu „Świat pod Kyczerą”.

Partnerem stowarzyszenia przy realizacji zadania było Legnickie Centrum Kultury im. H. Karlińskiego.

Źródło: Kyczera

FOT. KYCZERA

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

phpThumb_generated_thumbnail (9)

Próbował uciekać, naruszył nietykalność funkcjonariusza

Read More →