PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Krzyż Zasługi RFN dla prezydenta Krzakowskiego

Przez   /   30/11/2019  /   No Comments

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, przyznał Tadeuszowi Krzakowskiemu Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN, w uznaniu jego wieloletnich działań na rzecz rozwoju partnerstwa Legnicy i Wuppertalu oraz polsko-niemieckiego dialogu.

Podniosła uroczystość miała miejsce 29 listopada br. w Konsulacie Generalnym RFN we Wrocławiu. W obecności wielu gości z Wuppertalu i Legnicy odznaczenie wręczył konsul generalny Hans Jörg Neumann. Również on wygłosił laudację poświęconą zasługom laureata w dziedzinie umacniania międzynarodowej współpracy miast, ich mieszkańców i krajów, budowaniu mostów pojednania i skutecznemu kruszeniu murów wzajemnych uprzedzeń.
- Jest Pan wyjątkowym przyjacielem zgody i współdziałania, obdarzanym sympatią i szacunkiem mieszkańców Legnicy i Wuppertalu – mówił gospodarz konsulatu. – Już prawie od dwóch dekad jest Pan ważnym architektem partnerstwa, nadając mu wciąż nowe formy i aktywnie włączając do partnerskich relacji różne środowiska obu miast. Ma pan wolę ich ożywiania i unowocześniania. Uczymy się od siebie nawzajem.
Konsul Hans Jörg Neumann szczególną uwagę zwrócił na zaangażowanie prezydenta Krzakowskiego w kształtowanie Legnicy jako miasta wielokulturowego, na szacunek dla odwiedzających go byłych mieszkańców, na renowację historycznych zabytków i ochronę dziedzictwa kulturowego obecnych i dawnych Legniczan. Legniczanie są świadomi złożoności tego dziedzictwa.
- Jest dla mnie ogromnym honorem i osobistym zaszczytem przyznanie tak ważnego odznaczenia – mówił w swym podziękowaniu prezydent Tadeusz Krzakowski. – Przyjmuję je z wielką osobistą satysfakcją, ale także w imieniu mieszkańców Legnicy, których mam zaszczyt reprezentować. Pragnę podkreślić, że przyznane mi wyróżnienie jest zasługą wielu osób, po obu stronach naszej granicy, z którymi miałem przyjemność współpracować.
Prezydent Legnicy wspominał wybitne osobistości z Wuppertalu. Przywołał m.in. nadburmistrzów, których dobra wola oraz udział w powołaniu i kontynuowaniu współpracy przyniosły wspólny sukces. To: Ursula Kraus, Hans Kremendahl, Peter Jung i Andreas Mucke. Przywołał też wybitną postać zmarłego już profesora Siegfrieda Masera – pierwszego przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu, odznaczonego przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, a także odznaką Zasłużonego dla Legnicy. Przypomniał również legnickie osobistości zasłużone dla idei pojednania, a wśród nich – prezydentów Tadeusza Pokrywkę, Edwarda Jaroszewicza i Ryszarda Kurka.
- Myślenie o przyszłości współpracy Legnicy i Wuppertalu czyni to odznaczenie jeszcze cenniejszym – podkreślił na koniec Tadeusz Krzakowski. – Jestem wdzięczny i szczęśliwy, że możemy tworzyć polsko-niemiecką wspólnotę przyjaźni, połączoną wyznawanymi wartościami i ideałami wspólnej Europy. Dlatego raz jeszcze serdecznie dziękuję, a wyróżnienie dedykuję wszystkim autorom historycznego sukcesu projektu współpracy Polaków znad rzeki Kaczawy i Niemców znad rzeki Wupper.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 297 dni temu dnia 30/11/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 30, 2019 @ 2:31 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obrady_kapituly_konkursu_ambasador_polski_4_

Kogo nominowano na Ambasadorów Polski 2020?

Read More →