AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kroi się kolejne referendum o odwołanie władz Ścinawy

Przez   /   24/09/2021  /   No Comments

Grupa mieszkańców zgłosiła u komisarza wyborczego zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Ścinawy Krystiana Kosztyły oraz rady miejskiej. Swe działania argumentują m.in. drastycznie rosnącym zadłużeniem, aroganckim traktowaniem obywateli przez lokalne władze, łamanem prawa, brakiem transparentości, bałaganem i marnowaniem środków budżetowych. 

Ukazało się oświadczenie inicjatorów referendum. Publikujemy je w całości.

“Szanowni Państwo, mieszkańcy gminy Ścinawa.

Referendum jest podstawą demokratycznego państwa i wolnej samorządności. Jest ono nie zbywalnym, gwarantowanym przez konstytucje RP prawem każdego obywatela.

Dlatego korzystając z tych uprawnień jako suweren, podjęliśmy inicjatywę referendalną, pozostając w przekonaniu, że władzę zwierzchnią sprawują obywatele. Grupa inicjatywna w składzie: Krzysztof Wojtowicz jako pełnomocnik inicjatywy referendalnej, Stanisław Rorzkowski, Ewa Kazimierczak, Marcin Nowicki, Grzegorz Reka, Mateusz Kazimierczak wspierana przez organizacje społeczne i setki mieszkańców gminy Ścinawa wychodząc naprzeciw pogarszającej się sytuacji, która od jakiegoś czasu panuje w nasze gminie. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem będzie możliwość wypowiedzenie się mieszkańców poprzez referendum lokalne. Niech poprzez ten akt demokracji, społeczność gminy Ścinawa sama zdecyduje o dalszych losach gminy. Działania władzy, jej lekceważenie prawa oraz demokratycznego obyczaju zmusza nas do wyrażenia stanowczego sprzeciwu.

Nie godzimy się na drastyczne zadłużanie gminy. Dotychczasowe inwestycje nie wychodziły naprzeciw realnym potrzebom mieszkańców, a doprowadziły do znacznego zadłużenia, które może doprowadzić do utraty płynności finansowej. Władza inwestowała w drogie projekty drugo, a nawet trzecioplanowe, a nie skupiła się na realnych potrzebach. Fundusze europejskie powinny być zdobywane na tworzenie inwestycji potrzebnych mieszkańcom, a nie na urealnianie wizji garstki ludzi. Nie ma też naszej zgody na notoryczne nieprzestrzeganie prawa, na brak jawności , transparentności i przejrzystości w działalności Burmistrza Ścinawy i Rady Miejskiej, na arogancję i butę władzy. Uważamy to, za łamanie podstawowych elementów demokracji samorządowej.

Nie chcemy Ścinawy zamkniętej dla zwykłych mieszkańców, gdzie władza nie realizuje naszych potrzeb, a uległa jest na drogie, wizjonerskie projekty ludzi z zewnątrz, nie mających żadnych więzi i nie utożsamiających się z Naszą gminą. Chcielibyśmy, żeby w Ścinawie było miejsce dla wszystkich ludzi bez względu na poglądy polityczne. Naszym dążeniem jest doprowadzenie do respektowania przez władzę praw i woli wszystkich mieszkańców, poprzez konsultacje społeczne, debaty, uczciwe rozpatrywanie wniosków i stworzenie Budżetu Obywatelskiego. Chcemy, by władza po prostu z nami rozmawiała, a jej decyzje były podejmowane wspólnie z ludźmi, a nie w zaciszu gabinetów. U podstaw naszej inicjatywy stoi wyjście w stronę realnych potrzeb mieszkańców Ścinawy i całej gminy, takich jak: sieć wodociągowa, kanalizacja, drogi i chodniki, rewitalizacja zieleni, czy tak pożądany przyzwoity basen. Mamy już dość karmienia nas wizualizacjami z których nic nie wynika. Zależy nam na poprawieniu estetyki naszego miasta i wsi gminnych. Priorytetem, są dla nas ludzie młodzi, którym należy zapewnić „dobry start” i tym samym zachęcić ich do pozostania w naszej gminie. Godziwe warunki nauki dla naszych dzieci, stworzenie żłobka, miejsca spotkań dla dzieci i młodzieży i większej ilości zajęć pozalekcyjnych w placówkach oświatowych, są rzeczą nadrzędną i winny być realizowane natychmiast. Chcielibyśmy także położyć większy nacisk na kształtowanie kultury i tożsamości gminy, jednym z tych elementów jest konieczność utworzenia „Muzeum Ziemi Ścinawskiej”, jako symbolu pamięci i dziedzictwa kulturowego ścinawskiej społeczności.

Jako grupa inicjatywna odcinamy się od przeszłości politycznej gminy. Dlatego też zapraszamy do współdziałania wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, i przyszłość naszej Małej Ojczyzny. Łączy nas to, że chcemy nadal mieszkać w miejscu, w którym nikt nie będzie nam nakazywał jak mamy żyć i jakie wartości wyznawać, a władza znów będzie współpracować z mieszkańcami i na ich korzyść. Wspólnie z Państwem, możemy przywrócić w gminie ład prawny i porządek, a przede wszystkim zadbać o realne potrzeby mieszkańców. To Państwo, jako mieszkańcy jesteście w tej gminie Gospodarzem i Władzą.

Inicjatorzy Referendum Lokalnego.”

Inicjatywa pojawia się niespełna rok po poprzednim, nieudanym referendum o odwołanie rady miejskiej w Ścinawie. 4 października 2020 roku referendarzom zabrakło niespełna 1,2 tys. głosów. Frekwencja wyniosła 9,03 proc. Przed głosowaniem burmistrz Krystian Kosztyła zachęcał mieszkańców do bojkotowania referendum.

Referendum za odwołaniem organu władzy samorządowej (rady gminy, powiatu, sejmiku, wójta, burmistrza, prezydenta miasta) przed upływem kadencji jest ważne tylko wtedy, jeśli wzięło w nim udział więcej niż 3/5 liczby wyborvców uczestniczących w powołaniu danego organu.

FOT.  POPTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 22 dni temu dnia 24/09/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 24, 2021 @ 1:51 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SAVE_20211015_152000

Radny z Kunic: Spółka to najlepsza opcja

Read More →