swieto kina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kościół Mariacki wpuści turystów na wieże

Przez   /   27/02/2014  /   No Comments

- Moim marzeniem, które powoli się spełnia, jest udostępnienie wieży widokowej na kościele Mariackim. Jesteśmy już po niezbędnych pracach, pozostały jeszcze stosowne odbiory, i myślę, że z początkiem maja będziemy gotowi, by wpuścić turystów na górę ? mówi ks. Jerzy Gansel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy.

Od ponad trzech lat ks. Gansel, wspierany wydatnie przez Ministra Kultury, prowadzi remont najstarszej z legnickich świątyń: kościoła Marii Panny. Gdy w 2011 roku przystępował do prac, sytuacja była dramatyczna. Grząski grunt, na którym przed wieloma wiekami posadowiono fundamenty, nie zapewniał solidnego podparcie dwóm wieżom i z czasem zmurszałe mury zaczęły się odchylać od pionu, grożąc katastrofą budowlaną. Niebezpieczeństwu nie zaradził gruntowny remont, jaki świątynia przeszła na początku XX wieku.
Od 2011 roku ekipy budowlańców spinały potężnymi kotwami ściany wież i wierciły w ziemi kilkunastometrowe otwory, by zalać je betonem i w ten sposób ustabilizować podłoże.
- Przez 3 lata się z tym zmagaliśmy, ale udało się: wieże przestały osiadać ? mówi proboszcz z kościoła Mariackiego. – Teraz, kiedy fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone, możemy zająć się innymi elementami świątyni.
Przeprowadzenie skomplikowanych, kosztownych prac ratujących legnicki kościół, nie byłoby możliwe gdyby nie dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Parafia pozyskała 600 tys. zł w 2011 r., 750 tys. zł w 2012 r., 700 tys. zł w 2013 i 500 tys. zł w 2014 r. Część tych środków wykorzystano na remont klatki schodowej w wieży południowej łącznie z montażem zabezpieczeń, które umożliwią wpuszczenie turystów na górę. W najbliższych planach jest remont wieży północnej.
Kościół Mariacki – oprócz tego, że służy parafii do nabożeństw i spotkań ? jest wykorzystywany do organizacji wydarzeń kulturalnych. Legniczanie zaglądają do niego na przykład przy okazji recitali organowych. Ksiądz Jerzy Gansel czuje jednak pewien niedosyt. Chciałby, by to niezwykłe wnętrze jeszcze mocniej tętniło życiem. Już teraz zaprasza na serię koncertów, które odbywać się będą w kościele Marii Panny od początku kwietnia do końca października w ramach festiwali Mariackie Spotkania Kulturalne oraz Conversatorium Organowe. Ta ostatnia impreza w tym roku w całości poświęcona będzie jubileuszowi 100-lecia mariackich organów.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2114 dni temu dnia 27/02/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 27, 2014 @ 2:11 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_20190321_130704-1024x768 (1)

Szpital przepędzi bezdomnych ze swej izby przyjęć

Read More →