PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Koperta Życia – ratunek czeka w lodówce

Przez   /   28/01/2016  /   No Comments

Koperta Życia – inicjatywa skierowana do osób samotnych, w podeszłym wieku oraz przewlekle chorych. Głównym założeniem jest niesienie pomocy osobom starszym w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia. Koperta życia to akcja, do której przystąpienia zachęcają przede wszystkim lekarze i ratownicy medyczni. Do akcji postanowiło przyłączyć się także Centrum Medyczne w Legnicy przy ul. Libana 7, zwracając tym samym uwagę na problem, jakim jest starzejące się w Polsce społeczeństwo.


Koperta Życia jest to karta informacyjna pacjenta, w której powinny znaleźć się najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przebytych chorobach, aktualnie przyjmowanych lekach, wszelkich alergiach itp. Poza danymi osobowymi pacjenta, w tym nr pesel – istotną rolę odgrywa podanie kontaktu do osób najbliższych, po to, aby służby medyczne wiedziały, z kim w razie potrzeby mogą się skontaktować. Tak wypełniona koperta powinna zostać potwierdzona przez lekarza pierwszego kontaktu i umieszczona w lodówce. Dlaczego akurat tam? Lodówka jest urządzeniem, które znajduje się w każdym domu, przez co najłatwiej jest zlokalizować ją służbom medycznym. Osoby posiadające w domu Kopertę Życia, powinny również pamiętać o corocznym aktualizowaniu zapisanych informacji, a także o oznakowaniu drzwi wejściowych mieszkania specjalną naklejką, dołączoną do zestawu.
Koperta Życia ma spełniać pomocniczą rolę informacyjną dla pomocy doraźnej, pogotowania ratunkowego w razie wypadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Prawidłowo wypełniona ankieta, zawierająca wiarygodne informacje, zdecydowanie skróci czas zbierania informacji od chorego szczególnie, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia wywiadu rodzinnego czy środowiskowego. Dzięki informacjom zawartym w Karcie Życia wezwany na pomoc lekarz lub ratownik medyczny będzie mógł przystąpić do udzielania pomocy nie tracąc czasu na formalności.
Koperty Życia dla pacjentów Centrum Medycznego będą wydawane bezpłatnie i trafią do zainteresowanej osoby będącej w wieku powyżej 65 lat, bądź zmagającej się z chorobą przewlekłą. Nasz personel w każdej chwili będzie służył pomocą w wypełnieniu formularza.
Centrum Medyczne w lutym 2016 r. zorganizuje spotkanie na ten temat w Uniwersytecie Trzeciego Wieku znajdującym się przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy.
Instruktaż dotyczący Koperty Życia poprowadzi pielęgniarka Centrum Medycznego. Zajęcia zostaną poszerzone o wykład, a następnie pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom starszym i dzieciom.

Anna Trąbka-Kalinowska
lic. pielęgniarstwa
lic. ratownictwa medycznego

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1655 dni temu dnia 28/01/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 28, 2016 @ 1:58 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

PLAY CITY przerwa FB

Park Rozrywki Play City ogłasza przerwę na miesiąc sierpień.

Read More →