schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Konkurs na pomnik Henryka Pobożnego opóźnia się

Przez   /   09/12/2019  /   2 Comments

Andrzej Lorenc przejął od Adama Wierzbickiego kierownie fundacją, która chce zbudować na placu Słowiańskim w Legnicy pomnik księcia Henryka Pobożnego. – Prowadzimy rozmowy z urzędem miasta na temat tej inwestycji – informuje nowy prezes.

- Złożyłem rezygnację ze względu na sprawy osobiste. Ale wciąż wspieram fundację i uczestniczę w jej pracach – mówi Adam Wierzbicki.

Fundacja Książę Henryk Pobożny – Obrońca Europy została zawiązana specjalnie, aby zadbać o odpowiednie upamiętnienie piastowskiego władcy, zabitego przez Mongołów podczas bitwy pod Legnicą 1241 roku. Osiem miesięcy temu na konferencji prasowej w Akademii Rycerskiej wyszła z cienia i ogłosiła swe zamiary. Od Adama Wierzbickiego wiemy, że udało się zgromadzić fundusze niezbędne do przeprowadzenia konkursu rzeźbiarskiego na projekt pomnika. Sam konkurs nie został jeszcze ogłoszony, choć w entuzjastycznych artykułach po kwietniowej konferencji spodziewano się jego odsłonięcia jeszcze w tym roku.

- Czekamy na zakończenie rozmów z urzędem miasta w tej sprawie. Przed ogłoszeniem konkursu musimy rozwiać obawy, że pomnik zaistnieje tylko na papierze a nam pozostanie świecić oczyma przed atystami – mówi Andrzej Lorenc.

W planach jest sprzedaż cegiełek na budowę pomnika. Ich dystrybcja również jeszcze nie ruszyła.

Pomnik – w założeniach fundacji – będzie przedstawiał księcia Henryka Pobożnego w pełnej zbroi, na koniu. Przed konkursem postanowiono nie przesądzać, czy figura ma stać na kolumnie, czy też na niższym cokole. Zdania na ten temat są różne.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 406 dni temu dnia 09/12/2019
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 9, 2019 @ 4:34 pm
 • W dziale: wiadomości

2 komentarze

 1. Lustrator pisze:

  a za cóz to ten pomnik?Za to ze polegl pod Legnica? To chiba zadna sztuka.

 2. gość pisze:

  Watykańczycy i ich wyznawcy domagając się kolejnego pomnika chcą na siłę zmienić wyniki konkursu na zagospodarowanie przestrzenne Placu Słowiańskiego.
  Agresywny i zdemoralizowany Kosciół prze po trupach do celu. Ma pomnik Pobożnego obok kurii i pomnik kremówkarza obok katedry.
  Ale ciągle mu mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-70917

Pies wytropił wandala, który zniszył policyjne radiowozy

Read More →