AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Konferencja o złotoryjskich tropach rodzin katyńskich

Przez   /   16/09/2023  /   No Comments

Polscy oficerowie pomordowani w Katyniu, których rodziny (i przyjaciele rodzin) po wojnie trafiły do Złotoryi, byli bohaterami ciekawej konferencji popularnonaukowej w Złotoryjskim Ośrodku Kultury.

Koronat Jermołajew, Jakub Antosiak, Marian Szczerba, Adam Kowalski, Jan Cymbalista, Leszek Jakliński, Stefan Kaute i Modest Żabski ożyli we wspomnieniach, przetykanych archiwalnymi zdjęciami, oficjalnymi dokumentami, listami i kartkami pocztowymi. Opowiadali o nich Anna Maćkowska, Ewa Karska, Ewa i Kamila Kwiatkowskie, Roman Gorzkowski, Robert Pawłowski, Paweł Szklarz i Tomasz Szymaniak. Ponieważ organizatorzy poprosili o prelekcje potomków pomordowanych, publiczność licznie zgromadzona w ZOK-u miała okazję posłuchać historii bardzo osobistych, emocjonalnych, dalekich od chłodnych biogramów z naukowych opracowań o Katyniu. Głównie z tego powodu było to wydarzenie wyjątkowe.

Roman Gorzkowski – historyk, który był pomysłodawcą konferencji – ma nadzieję, że plonem prowadzonych od trzech lat poszukiwań katyńskich tropów w Złotoryi, będzie książkowa publikacja.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona Katyniowi, poszerzona o pamiątki rodzinne użyczone przez prelegentów.

Konferencję zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Złotoryi. Patronat honorowy nad wydarzeniem pełnili burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu. Jego przedstawiciel, dr Krzysztof Łagojda, tytułem wstępu przedstawił referat z najważniejszymi faktami na temat zbrodni katyńskiej i sytuacji krewnych zamordowanych w PRL-u. Mówiono o tym, jak mimo cenzury i zakazów pamięć i prawda o Katyniu przetrwała w polskim społeczeństwie.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 280 dni temu dnia 16/09/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 16, 2023 @ 8:09 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

piotr k drop legnicaeu

Akt oskarżenia dla trenera – pedofila z Legnicy

Read More →