Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Koncert na harfę i organy w kościele Mariackim

Przez   /   08/07/2024  /   No Comments

Już jutro początek 33. edycji Legnickich Wieczorów Organowych. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpią Bernhard Gfrerer (organy) oraz Carlos Peña Montoya (harfa). W imieniu organizatorów – Legnickiego Centrum Kultury – zapraszamy we wtorek, 9 lipca, o godzinie 19.15 do kościoła ewangelickiego Marii Panny (pl. Mariacki 1). Wstęp wolny. 

Międzynarodowy festiwal organowy pod nazwą Legnickie Wieczory Organowe organizowany jest od 1992 roku. Pierwszy recital odbył się w czerwcu 1992 roku w ramach obchodów Dni Legnicy w Katedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie zakończono wówczas kapitalny remont zabytkowych organów. Podczas tego wydarzenia wystąpił znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Po koncercie, ciepło przyjętym przez legnicką publiczność, stało się wiadome, że pomysł wart jest kontynuacji. W tym samym roku za pulpitem organów zasiedli również Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który przyjął kierownictwo artystyczne festiwalu i kieruje nim do dziś, na zakończenie festiwalu występując w poetycko-muzycznym recitalu wspólnie ze swoim synem, aktorem Michałem Chorosińskim.

Bernhard Gfrerer – organy / Salzburg

Wolfgang A. Mozart, Maurerische Trauermusik KV 477 (transkrypcja – Bernhard Gfrerer)
Felix Mendelssohn-Bartholdy, Frühlingslied (transkrypcja – Bernhard Gfrerer)
Edward Grieg, Hochzeit auf Troldhaugen (transkrypcja – Bernhard Gfrerer)
Leon Boelmann, Allegretto Op.27
Alexandre Guilmant, Finał z I Sonaty d-moll op.42

Bernhard Gfrerer to jeden z najbardziej uznanych na świecie austriackich organistów koncertowych. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Bernhard Gfrerer koncertował m.in. z takimi sławami jak Placido Domingo, Jose Carreras czy James King. Jest dyrektorem muzycznym kościoła św. Franciszka w Salzburgu. Występował w największych metropoliach Europy, USA, Ameryki Południowej czy Azji.

Carlos Peña Montoya – harfa / Kostaryka

Pablo de Cabezón – Pavana i wariacje
Anonimowy – Romance
Lucas Luis de Ribayaz – Hachas
Louis Spohr – Wariacje na temat francuski
Claude Debussy – Dziewczyna o lnianych włosach (Valse Romantique)
Felix Godefroide – Etiuda Koncertowa
Bernard Andres – Duke
Carlos Salzedo – Chanson dans la Nuit

Carlos Peña Montoya naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 9 lat. Na harfie zaczął grać natomiast w wieku lat 11, praktykując pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garity, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose oraz przez dwa lata edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Koncerty 33. LWO będą się odbywać cyklicznie aż do jesieni. Daty kolejnych spotkań z muzyką organową w Kościele Marii Panny to 30 lipca, 27 sierpnia i 8 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 33. Legnickich Wieczorów Organowych jest wolny. O szczegółach i repertuarze kolejnych koncertów będziemy informować już wkrótce.

Źródło: Legnickie Centrum Kultury

FOT. LEGNICKIE CENTRUM KULTURY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 15 dni temu dnia 08/07/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 8, 2024 @ 5:09 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

445746453_969909658471270_8653720873677195199_n

“Świat Zagadka” Małgorzaty Bulandy w Muzeum Śląskim

Read More →