Tomek
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  sport  >  Current Article

Kolarski weekend w Złotoryi. Będzie 1,2 tys. rowerzystów

Przez   /   04/09/2020  /   No Comments

Jedna z największych w Polsce imprez kolarskich dla amatorów zawita w najbliższy weekend do Złotoryi i okolicznych miejscowości. W sobotę 5 września w Leszczynie rozegrana będzie kolejna runda Bike Maratonu, a w niedzielę na zupełnie nowej trasie wystartuje szosowy klasyk – Złota Wstęga Kaczawy. Organizatorzy obu wyścigów spodziewają się przyjazdu ok. 1,2 tys. zawodników i zawodniczek. Zapowiada się więc prawdziwa uczta dla złotoryjskich pasjonatów roweru.

– Przed nami dwa rowerowe wydarzenia dla amatorów. W sobotę Bike Maraton w Leszczynie, fajnej małej miejscowości, która po raz pierwszy przywita uczestników. Zaplanowaliśmy 4 dystanse, od rodzinnego, fun, do dystansu giga, na którym zostanie rozegrana edycja Pucharu Polski w MTB. A w niedzielę zapraszamy na Rynek w Złotoryi, gdzie wypatruje Złota Wstęga Kaczawy, czyli Szosowy Klasyk. To wszystko w ramach cyklu wyścigów PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk. Spodziewamy się na ziemi złotoryjskiej ok. 800 uczestników Bike Maratonu i ok. 400 kolarzy startujących w Złotej Wstędze Kaczawy – zapowiada Maciej Grabek, główny organizator kolarskiego weekendu.

Leszczyna debiutuje w Bike Maratonie – imprezie o 20-letniej tradycji. Po wyścigach w Szklarskiej Porębie, Kowarach i Zieleńcu ma być miłą niespodzianką dla uczestników cyklu. Będzie to zupełnie nowa trasa, różniąca się znacznie od tego, co na Bike Maratonie zdarzało się dotychczas. Kolarze będą się poruszać wśród wzgórz sięgających nieco ponad 400 m n.p.m. Start i meta zawodów znajdować się będą obok skansenu górniczo-hutniczego, skąd zawodnicy i zawodniczki rozjadą się na cztery dystanse – fun (17 km), classic (26 km), mega (44 km) i giga (69 km). Ten ostatni będzie stanowił także rundę Pucharu Polski. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 10.

– Trasy są bardzo malownicze i widokowe. Niektórym zawodnikom może się wydawać, że po kilku wyścigach w górach przyjadą do Leszczyny odpocząć na płaskim. Nic z tego, jest tutaj gdzie się zmęczyć, bo trasy są bardzo interwałowe, z licznymi podjazdami i zjazdami – zdradza Maciej Grabek. Prace przy wyznaczaniu tras cały czas trwają.

Maraton MTB w Leszczynie to zaledwie pierwsza odsłona kolarskiego weekendu. Dzień później, w niedzielę, odbędzie się kolejny wyścig w ramach cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk – Szosowy Klasyk Złotoryja, czyli Złota Wstęga Kaczawy. Wstęga to wyścig dla amatorów z ponad 30-letnią tradycją. W tym roku pojedzie po zupełnie nowej trasie. Dzięki włączeniu do serii PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk zyskał ogromnie na popularności.

Start i meta zlokalizowane będą w Rynku w Złotoryi. Jako jedną z największych atrakcji imprezy organizatorzy zapowiadają kilometrowy finisz na brukowanym podjeździe na złotoryjskiej starówce. Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą na dwóch dystansach: dłuższym – pro, 88 km, i krótszym – fun, 54 km. Kraina Wygasłych Wulkanów gwarantuje wymagającą i selektywną trasę: fun ma przewyższenia sięgające 500 m, a długi dystans to już ponad 1 km w pionie, z 12-proc. podjazdem w Podgórkach. Wyścig wyprowadzi kolarzy na wielką malowniczą pętlę przez Leszczynę i Pomocne w kierunku Wojcieszowa, potem w kierunku Sokołowca i Pielgrzymki, jeszcze dalej do Zagrodna i z powrotem do Złotoryi. Pierwsi zawodnicy ruszą na trasę o godz. 11.

W przygotowania do kolarskiego weekendu mocno zaangażowali się pod względem finansowym i organizacyjnym burmistrz Złotoryi i wójt gminy wiejskiej, którzy stawiają sobie za cel stworzenie na ziemi złotoryjskiej „raju dla rowerzystów”. – Zależało nam, żeby Wstęga zahaczała o każdą gminę naszego powiatu. Udało się pozyskać do współpracy także gminę Męcinkę. Tamtejsi wójtowie i burmistrzowie wspierają imprezę, fundując nagrody i przysyłając do pomocy strażaków z OSP. To dobrze rokuje na przyszłość. Chciałbym, aby ten kolarski weekend stał się naszą wspólną imprezą powiatową. Mamy niesamowity potencjał rowerowy i parę ciekawych punktów na mapie, do których warto dojechać na rowerze. Przybywa na naszym terenie ścieżek i dróg rowerowych. Pracujemy też wspólnie nad tym, żeby przez Złotoryję i okolice pobiegła planowana droga rowerowa z Drezna do Wrocławia – tłumaczy Robert Pawłowski.

Współpracę ze złotoryjskimi samorządowcami wysoko ocenia Maciej Grabek. – W ekspresowym tempie porozumieliśmy się z burmistrzem i wójtem w sprawie organizacji wyścigów. Mamy nadzieję, że zostaniemy już tutaj na dłużej z naszymi imprezami`. Moglibyśmy połączyć nasze wyścigi z innymi wydarzeniami, takimi jak np. płukanie złota. Złotoryja i okolice to miejsce z ogromnym potencjałem dla kolarzy, szczególnie szosowych – uważa organizator kolarskich zmagań.

Wójt Jan Tymczyszyn podkreśla, że Bike Maraton i wyścig szosowy o Złotą Wstęgę Kaczawy świetnie wpisują się w ideę promocji terenów rekreacyjnych, które posiada gmina, na zawody przyjadą bowiem amatorzy roweru nawet z odległych zakątków Polski. – Kolarze będą gościć w malowniczych rejonach Leszczyny i Wilkowa po raz pierwszy. Są to tereny które na pewno zapadną wszystkim uczestnikom głęboko w sercach i będą tutaj chętnie powracać. Myślę, że ta impreza będzie na wiele lat zapisana w kalendarzu nie tylko miasta, ale i naszej gminy – zapowiada Jan Tymczyszyn.

Radości z nadchodzącego weekendu nie kryje również burmistrz Robert Pawłowski, wielki entuzjasta roweru. – Niezmiernie się cieszę, że Bike Maraton i Klasyk Szosowy zagościły na ziemię złotoryjską. Druga radość to ta, że udało nam się z wójtem gminy wiejskiej Złotoryi razem podejść do tego tematu i ściągnąć dwa bardzo interesujące wyścigi, które pokażą piękno naszej ziemi. Mam nadzieję, że w przyszłości przyciągną setki, jeśli nie tysiące rowerzystów i kolarzy z całej Polski, a także z zagranicy – zaznacza Robert Pawłowski, który w ostatnich dniach przejechał całą trasę Złotej Wstęgi, i to na dwóch dystansach. Co o niej mówi?

– Jest ciekawa, nawet bardzo. Zwłaszcza na podjazdach w Podgórkach oraz z Leszczyny do Stanisławowa. Gwarantuję, że ci, którzy ją przejadę, nazwy tych miejscowości zapamiętają do końca życia, nawet jeśli cały czas będą jechać z nosem w siodełku innego kolarza. Ale zadowolenie, gdy się już wjedzie na taką górę, jest naprawdę niesamowite – uśmiecha się burmistrz Złotoryi.

Bike Maraton Złotoryja – Leszczyna – utrudnienia w ruchu

W sobotę (5 września) miasto Złotoryja i Gmina Złotoryja staną się areną zmagań największego cyklu maratonów MTB w Polsce – Bike Maraton. Na 4 specjalnie przygotowanych trasach (FUN – 17km, CLASSIC – 26 km, MEGA – 44km, GIGA – 69 km) będą się ścigać amatorze kolarstwa MTB z całej Polski. Dodatkowo na najdłuższym dystansie GIGA (69km) rywalizować będą najlepsi maratończycy górscy w Polsce w ramach Pucharu Polski w Maratonach MTB pod patronatem Polskiego Związku Kolarskiego.

Start i meta zawodów zostanie zlokalizowana przy Skansenie Górniczym w Leszczynie a zawodnicy będą rywalizować na trasach należących do gminy Złotoryja, Męcinka oraz Nadleśnictwo Złotoryja oraz Nadleśnictwo Jawor.
W związku z rozgrywaniem wyścigu oraz bazą zawodów przy Skansenie Górniczym w Leszczynie, w gminie Złotoryja powstaną chwilowe wyłączenia i utrudnienia w ruchu:

 • Droga Powiatowa – Wilków – Leszczyna – Prusice zostanie wyłączona z ruchu w godz. 9.00 – 17.00 na odcinku : Skansen Górniczy – Prusice
 • Droga Gminna – Skansen Górniczy – Leszczyna – zostanie wyłączona z ruchu na czas startu zawodników w godz. 9.55-10.05, 10.55-11.45.

Za powstałe utrudnienia przepraszamy, zachęcamy do kibicowania uczestnikom wyścigu. Więcej informacji o wyścigu dostępne jest na stronie www.bikemaraton.pl

Szosowy Klasyk Złotoryja – Złota Wstęga Kaczawy – utrudnienia w ruchu

W niedzielę (6 września 2020r.) w Złotoryi wystartuje kolejna edycja cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk – Złota Wstęga Kaczawy.
Zawodnicy będą mieli do pokonania 2 trasy o długości 88km i 54 km poprowadzone po najpiękniejszych trasach powiatów złotoryjskiego i jaworskiego.
W związku z wyścigiem wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu związane z przejazdem uczestników:

TRASA PRO (88km) – start godz. 11.00

Złotoryja – Wilków – Leszczyna – Stanisławów – Pomocne – Muchów – Jurczyce – Dobków – Stara Kraśnica – Wojcieszów – Podgórki – Janochów – Lubiechowa – Rząśnik – Sokołowiec – Proboszczów – Pielgrzymka – Wojcieszyn – Uniejowice – Zagrodno – Nowa Wieś Złotoryjska – Złotoryja

TRASA FUN (54km) – start godz. 11.15

Złotoryja – Wilków – Biegoszów – Gozdno – Świerzawa – Sędziszowa – Sokołowiec – Proboszczów – Pielgrzymka – Wojcieszyn – Uniejowice – Zagrodno – Nowa Wieś Złotoryjska – Złotoryja

Utrudnienia w ruchu:

 • ZłotoryjaRynek, ul. Św. Jadwigi, ul. Konopnickiej, ul. Krzywoustego – wyłączone z ruchu w godz. 10.50 – 11.40
 • Złotoryja ul. Zagrodzieńska, ul. Kolejowa, ul. Garbarska, ul. Stroma, ul. Piłsudskiego – wyłączone z ruchu w godz. 12.15 – 14.30
 • Wilków – Leszczyna – Stanisławów – Pomocne– droga wyłączona z ruchu w godz. 11.00 – 12.00
 • Wilków – Gozdno – Świerzawa – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.00 – 12.00
 • Świerzawa – Sędziszowa (DW 328) – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.30 – 12.15
 • Sędziszowa – Sokołowiec – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.30 – 12.30
 • Droga DW365 – Pomocne – Muchów – Stara Kraśnica – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.20 – 12.15
 • Jurczyce – Dobków – Stara Kraśnica – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.30 – 12.30
 • DW328 Stara Kraśnica – Wojcieszów – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.30 – 12.30
 • Wojcieszów – Podgórki DW 365 – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.40 – 12.40
 • Podgórki DW365 – Janochów DW365 – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.50 – 12.45
 • Janochów – Lubiechowa – Rząśnik – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.50 – 13.00
 • Rząśnik – Sokołowiec – droga wyłączona z ruchu w godz. 12.00 – 13.15
 • Sokołowiec – Proboszczów – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.45 – 13.20
 • Proboszczów – Pielgrzymka – Zagrodo – droga wyłączona z ruchu w godz. 11.50 – 14.00
 • Zagrodno – Złotoryja DW364 – droga wyłączona z ruchu w godz. 12.10 – 14.10

Za powstałe utrudnienia przepraszamy, zachęcamy do kibicowania uczestnikom wyścigu.
Więcej informacji o wyścigu dostępne jest na stronie www.szosowyklasyk.pl

 

Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi

FOT. URZĄD MIASTA W ZŁOTORYI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

woman-5993601_1920

Legnica. Śniadania na trawie w parku Miejskim

Read More →