schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM wśród największych płatników podatku CIT!

Przez   /   02/11/2023  /   No Comments

Podatkowa Grupa Kapitałowa KGHM odprowadziła do budżetu państwa około 1,3 mld zł podatku CIT za rok 2022. Miedziowy gigant należy do czołowych podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi wśród spółek skarbu państwa.

Grupa KGHM od lat znajduje się w czołówce przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów listy największych podatników podatku CIT. Resort co roku wyróżnia płatników specjalnymi dyplomami. Polska Miedź płaci podatek dochodowy jako Podatkowa Grupa Kapitałowa KGHM II. Ministerstwo Finansów podkreśla zasługi spółek skarbu państwa dla budżetu Polski, który jest w bardzo dobrym stanie. Od 2015 r. roczne dochody budżetu wzrosły o ponad 100 proc.

– Dziękując za wyróżnienie chcę szczególnie podkreślić wyjątkowe zasługi wszystkich spółek skarbu państwa, które wnoszą znaczący wkład w budżet państwa. Budżet, z którego korzystamy wszyscy. Dzięki wpływom w ostatnim czasie Polska inwestuje w rozwój infrastruktury, edukację czy zdrowie w niespotykanej dotąd skali. To kluczowe sprawy dla obywateli, ale też kluczowe obszary dla rozwoju i gospodarczego wzmacniania kraju. KGHM jest częścią tego sukcesu – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Tomasz Zdzikot dodał, że dzięki planom inwestycyjnym oraz innowacyjnym rozwiązaniom KGHM stał się kluczowym uczestnikiem polskiego rynku surowców, co nie byłoby możliwe bez wsparcia kluczowych resortów, w tym Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych również podkreśla istotną rolę, jaką odgrywają spółki skarbu państwa w długoterminowym rozwoju Polski. – Ich działalność ma fundamentalne znaczenie dla różnorodnych sektorów gospodarki, począwszy od energetyki, przemysłu ciężkiego, aż po sektor finansowy i usługi publiczne. Poprzez swoje strategiczne inwestycje, te spółki nie tylko przyczyniają się do kreowania nowych miejsc pracy, ale również stymulują innowacje, badania czy rozwój, przyczyniając się do wzmocnienia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej – mówił Mateusz Wodejko.

Ministerialny ranking spółek dotyczy zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK). I tak KGHM w 2020 roku wpłacił do budżetu blisko 750 mln zł, a rok później ponad 1,4 mld zł. Miedziowa spółka odprowadza też pieniądze w ramach podatku od wydobycia niektórych kopalin. W 2021 roku była to kwota ponad 3,5 mld zł, a rok temu ponad 3 mld zł.

Warto podkreślić, że KGHM odprowadza również podatki lokalne na rzecz samorządów Zagłębia Miedziowego, w którym posiada najwięcej oddziałów. W 2022 roku było to przeszło 300 mln zł. Z kolei kwota podatku od nieruchomości w tym regionie wyniosła przeszło 230 mln zł.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

bator bozek

Zmiany w zarządzie LSSE: Bator zastąpił Bożka

Read More →