AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM ma krótką listę lokalizacji dla atomu

Przez   /   08/09/2022  /   3 Comments

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes KGHM Marcin Chludziński wyjawił dziennikarzom, że spółka przygotowała listę 4-5 lokalizacji pod budowę małego reaktora atomowego. Konkretne nazwy nie padły. Za maksymalnie pół roku spółka zamierza jednak wskazać “miejsce docelowe, preferowane” przez KGHM.

KGHM jest w trakcie wyboru lokalizacji dla tej inwestycji. Gdy pytaliśmy w lutym, czy możliwa jest budowa małego reaktora atomowego na terenie Legnicko-Głogowskiego Obszaru Przemysłowego, spółka w ogóle na ten temat się nie wypowiedziała. W LGOM co roku rejestruje się ponad 1000 zjawisk sejsmicznych o magnitudach powyżej M1.0. Część z nich powoduje szkody w wyrobiskach i jest silnie odczuwalna na powierzchni ziemi. Nie wiadomo, czy z tego lub innego powodu powodu zarząd KGHM wyklucza budowę tzw. “małego atomu” w Zagłębiu Miedziowym.

W ciągu 4-5 lat KGHM ma nadzieję uzyskać decyzję lokalizacyjną i ruszyć z budową. Elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona przez 2029 rokiem.

Na początku br KGHM Polska Miedź S.A. zawarła z amerykańską spółką NuScale Power  umowę na budowę małych reaktorów jądrowych w Polsce. Chodzi o cztery lub sześć modułów, z możliwością rozbudowy do 12, każdy o mocy 77 MW. Do tej pory firma NuScale Power nie wybudowała na świecie żadnego małego reaktora jądrowego.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

3 komentarze

 1. polcy nadwiślacy pisze:

  ryby zdechły ale w kurnikach się nimi skarmi

 2. lustrator pisze:

  bo przeca juz o respiratorach to chiba nie ma co wspominac.Ale elektrownia atomowa ??Kto wie, moze sie udac.

 3. lustrator pisze:

  panie prezes z karpacza. Lista moze byc ,nawet dluga i taka nam wystarczy.Lista zalatwia wszytko bo potem mozemy zalatwic sie sami.Bo efekt bedzie podobny.>>>>>Deszcz – i to wcale nie nawalny – uszkodził nie tylko drewniane elementy konstrukcji. Z biało-czerwonych konturów Polski zeszła również farba. – I po splendorze – komentują spacerowicze.
  Patriotyczne ławki pojawiły się m.in. we Wrocławiu, Olsztynie, czy Kielcach. W Poznaniu konstrukcja stanęła nad jeziorem Maltańskim. Niestety, po 10 dniach, zniszczył ją deszcz. – Uszkodzeniu uległy drewniane elementy instalacji. Z konstrukcji otaczającej samą ławkę schodzi farba – podał jako pierwszy TVN24.

  - I po splendorze – komentowali w sobotę spacerowicze. – Nie można było tych pieniędzy od razu wydać na coś sensownego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

DSC_2017

Dwieście osób na III Energy Industry Mixer w Legnicy

Read More →