Jasminowa2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM chce dołożyć 55 mln USD kopalni Sierra Gorde

Przez   /   13/05/2020  /   33 Comments

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. zapowiada w komunikacie dla inwestorów korektę założeń budżetu na rok 2020. Planuje wesprzeć projekt Sierra Gorda w Chile dodatkową kwotą 55 mln USD (tj. 232 mln PLN wg kursu NBP z dnia 11 maja 2020 r.). Dofinansowanie jest uzależnione od zgody rady nadzorczej KGHM Polska Miedź. 

Budżet KGHM przewidywał, że tegoroczne nakłady inwestycyjne na kopalnię Sierra Gorda zamkną się w kwocie 133 mln zł. Po zatwierdzeniu dodatkowego dofinansowania przez radę nadzorczą spółki wzrosną do poziomu 365 mln zł (czyli o 174 proc.).

“Założone zwiększenie wielkości nakładów inwestycyjnych jest bezpośrednio związane z zamierzonym udzieleniem dofinansowania właścicielskiego Sierra Gorda w kwocie 55 mln USD. Konieczność dodatkowego finansowania Sierra Gorda determinowana jest odmiennymi od założonych w Budżecie warunkami makroekonomicznymi sprzedaży produktów, tj. niższymi rynkowymi cenami metali. Za kluczowy czynnik determinujący przedmiotową rozbieżność uznać należy m.in. wpływ pandemii COVID-19 na globalne rynki surowcowe.” – informuje zarząd KGHM.

Leżąca na chilijskiej pustyni Atacama odkrywkowa kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda to największy i najważniejszy z zagranicznych projektów KGHM. KGHM ma w nim 55 proc. udziałów (reszta należy do japońskiego koncernu Sumitomo). Prace nad udostępnieniem złoża rozpoczęły się w 2012 roku, a od 1 lipca 2015 roku kopalnia prowadzi produkcję komercyjną.

Projekt od początku budzi mnóstwo kontrowersji. Kwestionowana jest jego rentowność. Z takimi opiniami polemizował były prezes KGHM Herbert Witrh, który w 2012 roku podejmował deczyję o zakupie Sierra Gorda. Na podstawie publikowanych w ubiegłym roku raportów finansowych KGHM dowodził, że  w ciągu 25 lat swojego funkcjonowania Sierra Gorda może przynieść ok. około 37 miliardów złotych zysku. Argumentuje, że zanim krajowe kopalnie miedzi zamieniły się w złotą kurę, przez 21 lat funkcjonowania przynosiły straty.

Według opublikowanego w ubiegłym roku raportu Najwyższej Izby Kontroli, zaangażowanie KGHM związane z nabyciemi realizacją projektu Sierra Gorda sięga kwoty ok. 13,8 mld zł. KGHM podaje wartość o miliard niższą: 12,6 mld zł.

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

    Drukuj       Email

33 komentarze

 1. sedzia piotrowicz pisze:

  zyg zyg hau hau!!

 2. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  sedzia piotrowicz pisze: 16/05/2020 o 12:02
  a znasz zyg zyg marchewke jasiu polski??Jak nie znasz to sobie wygogluj.Jak ja lubiem idiotow.

  Jakżeby inaczej!!! Codziennie widzisz takiego w lustrze….
  Każdy kto czyta twoje wypociny nie ma krzty wątpliwości co do kondycji intelektualnej ich autora!

  I konia z rzędem temu, kto wymyśli cel tej grafomańskiej formy…!

 3. sedzia piotrowicz pisze:

  a znasz zyg zyg marchewke jasiu polski??Jak nie znasz to sobie wygogluj.Jak ja lubiem idiotow.

 4. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Do sedzia piotrowicz

  Żałośnie kundlu wyjesz, tylko twego wycia nikt już słuchać (czytać) nie chce…! Obrazić też nie obrazisz, bo takie coś się ignoruje jak g… leżące na trawniku, którego tobie podobny właściciel czworonoga nie chciał posprzątać.

  Pozostań w pokoju i samotności….
  łże elita za którą wyjesz też nie widzi cię w swoim towarzystwie!
  Sam, sfrustrowany, bezsilny, nienawidzący….. żałosne a zarazem smutne!

 5. sedzia piotrowicz pisze:

  najlepsze jest jasiu w tym to ze juz wiesz co to jest motloch.Jestes jego najlepszym przykladem w calej okazalosci wlacznie z ta ciagla zmiana nicka.A rzecz w tym jasiu ze idiote pozna sie ..zawsze.Czasami to trwa dluzej czasami krocej ale zwykle to jest jasiu oportunista .Wisz co to oportunista jasiu?.Takich jakich macie miliony w tym krajowym picu…A ja jezdem mlot na mloty.Czasami cie wbije glebiej czasami mniej ale juz bez ciebie zycia nie widze.

 6. sedzia piotrowicz pisze:

  swoja droga wy tam wszyscy w tym PISie tak macie ze jak nie pasuja fakty to winien jest Tusk?

 7. sedzia piotrowicz pisze:

  nocami modle sie za takich idiotow jak ty az do rana.No i za mozejki.

 8. sedzia piotrowicz pisze:

  dobre dobre.Jasiu znowu ma rozwolnienie.Czyli jak zwykle cip cip cipuchna

 9. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  P.S. do sedzia piotrowicz.

  Jak ty baranie w nocy o 4:25 z piątku na sobotę siedzisz przy kompie i redagujesz idiotyczne komentarze to jesteś sfrustrowanym i samotnym facetem, który swoje żale do świata wylewa na tego typu portalach obwiniając cały świat za swoje niepowodzenia….

 10. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Ta dyskusja, o ile można nadużywać aż tak tego określenia, nie ma sensu!
  Mądry już dawno by zrozumiał a głupiego i tak nie przekonam…

  Pozostań w pokoju, bo na nic więcej liczyć już nie możesz….

 11. sedzia piotrowicz pisze:

  tak tylko przy okazji bo Mozejki tez by były lepsze jako lokata panstwowa czyz nie jasienku?Generalnie jasiu polski wystarczy jak WSZYSCy wykupia lokate panstwowa i wszyscy zarobia a panstwo zarobi tez wykupujac lokate panstwowa.

 12. sedzia piotrowicz pisze:

  no patrz jasiu puchatku a to był wywiad z byłym prezesem dla biznesu polska.Dla dziennikarzy i biznesmenow. Faktycznie jasiu ci prezesi to idioci.Ale ze tez ci wszyscy sluchajacy tez…..Pomijam juz fakt ze obecny prezes TEGO nie zmienił jako wlasciciel. Tez chiba idiota..
  Mozejki jak widze nie leza w twoich zaintersiwaniach biznesowych.

 13. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Do sedzia piotrowicz

  Pracuj dalej na swe judaszowe srebrniki. Tylko nie cytuj info dnia z gazetek POspólstwa. Te informacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością! Kredyt właścicielski na który się powołujesz nie rodzi takich konsekwencji podatkowych. To tylko przekaz platfusów nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. Podatki płaci się od zysku a odsetki od kredytu zamiast do banku trafiły do właściciela, ale były niższe od zysku z tożsamej lokaty w obligacje państwowe… To debilu nawet nie jest kreatywna księgowość… Należało chodzić do szkoły, najlepiej przyklasztornej a nie WUML-u!

 14. sedzia piotrowicz pisze:

  no co tam jasiu zatrzasnales sie z rozpaczy w sraczyku.No to zanim wyjdziesz >>.udało nam się wydobyć z wyników finansowych PKN wyniki Orlen Litwa, począwszy od 2008 roku. Wynika z nich, że do 2011 roku inwestycja w Możejki przynosiła tylko straty. W 2008 roku działalność rafinerii w Możejkach przyniosła 259 mln USD straty. Pierwszy, dość symboliczny zysk, bo w wysokości 80 mln USD pojawił się dopiero w 2012 roku. Kolejne dwa lata, 2013 i 2014 rok, to kolejne pasmo strat. Dopiero począwszy od 2015 roku, kiedy mocno przeceniona została ropa naftowa, spółka Litewska generuje regularne zyski. W sumie od 2008 roku do połowy 2017 wynik netto z działalności Orlen Litwa to zaledwie 30 mln USD na plusie. Dość niewiele jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że zainwestowanie zostało przynajmniej 3,7 mld USD.
  Oczywiście nie! Pomimo świetnych wyników finansowych generowanych przez Orlen Litwa w ostatnim czasie są one wciąż słabsze od tych z 2005 roku, po których PKN przejął rafinerię. Dzisiaj nikt nie da za nią takich pieniędzy, jakie zapłaciła za nią w 2006 roku polska spółka. Sprzedając teraz Możejki, zrobilibyśmy też konkurencję polskim rafineriom, więc tym bardziej nie warto. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie wiele poprawiło się w wynikach finansowych spółki i mimo że inwestycja raczej nigdy się nie spłaci to i tak lepiej niech zostanie w rękach polskich.>>> A przeciez mamy jeszcze mierzeje do przekopania. wybudowanie najwiekszego portu lotniczego etc.Nie ma jak kupic obligacje skarbu i mozna zyc ile w lezie o ile jest sie w rzondzie

 15. sedzia piotrowicz pisze:

  a tu kubusiu puchatku dlaczego>>>W momencie zakupu Quadry znacząca część inwestycji została sfinansowana w formie pożyczki właścicielskiej. Dzięki temu wypracowywane zyski w całości trafiają do KGHM w postaci odsetek od spłaty tej pożyczki. Gdyby zyski te pochodziły z dywidend, byłyby obciążone wysokim, 35 proc. podatkiem obowiązującym w Chile. W ten sposób zapewniliśmy KGHM-owi i Skarbowi Państwa, a więc też państwu polskiemu, że otrzymają więcej pieniędzy. To korzystne finansowo rozwiązanie często jest mylnie rozumiane jako rzekome zadłużenie lub strata obciążająca zysk netto.

 16. sedzia piotrowicz pisze:

  posadzenie bylego szefa nic spolce nie zrobi.Wiecej niz obecny zarzad i jego kompetencje co widac po gieldzie spolce nie zaszkodzi.Nie napinaj sie tak obatelu bo znowu dostaniesz rozwolnienia,

 17. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  >>>jeszcze raz jasiu polski.Gdyby byl jakis cien watpliwosci to rzond razem z maciarkiem piali by z zachwytu<<<

  Ty nic kretynie nie rozumiesz!!!
  KGHM to spółka giełdowa w 1/3 należąca do Skarbu Państwa. A więc w interesie Państwa nie jest podważanie jej wizerunku!

  Posadzenie Wirtha do więzienia wyprowadzonej kasy nie przywróci a gdyby ten zaczął sypać to skończy jak inny biznesmen, który poddał się operacji w Wiedniu! Przed przeznaczeniem nie da się uciec….

  Tylko komu i po co to tłumaczyć…? Do tłumoka docierają wyłącznie trociny….

 18. sedzia piotrowicz pisze:

  jeszcze raz jasiu polski.Gdyby byl jakis cien watpliwosci to rzond razem z maciarkiem piali by z zachwytu.Nie lykasz? Sprobuj na dwa razy.A na gieldzie obstawjaj tylko pewniaki.Ale takie na dwadziescia lat.

 19. sedzia piotrowicz pisze:

  powaznie jasiu i dlatego nie dajesz rady?/Sprobuj po lacinie.

 20. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Prawdziwa bieda kiedy rozumu brak!

  Ty już dawno pogubiłeś wątek i walisz na oślep swoimi cepami! Wiecznie to samo….

  Zostań w pokoju, bo dyskusja z tobą sama w sobie ujmę przynosi….

 21. sedzia piotrowicz pisze:

  debilami nie dyskutuję…>>.alez rosumiem biedny jasiu ze juz dluzej nie mozesz.Bo i o czym w koncu.O tym o czym wszyscy wiedza?

 22. sedzia piotrowicz pisze:

  niewatpliwie gdyby mogli chloptasie przyczepic sie do czegokolwiek to juz dawno by to zrobili, powolali komisje, prokuratorow i caly ten cyrk jak to kiedys zrobił biedny maciarek. Krzyczal w sejmie, pisal biala ksiege straszył i siadł na dupie ..jasiow polskich.

 23. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Z debilami nie dyskutuję…!
  Taki g. na żądanie partii oklei etykietką trufla i będzie zachwalał, że zrobił doskonały sos….

 24. sedzia piotrowicz pisze:

  czego to KGHM kredytuje inwestycje a nie np. japońskie banki, które mają problemy z nadpłynnością pieniądz>>..widocznie w banku japonskim siedzi Tusk.

 25. sedzia piotrowicz pisze:

  czyli znowu mamy dowod ze kazdy idiota wie wszystko…ale po.W tym takze przecietny jasiu polski.

 26. sedzia piotrowicz pisze:

  no patrz panie zielonka to miales pan te ceny podac prezesowi jakies piec lat temu to by sie zastanowił.No i cos o koronawirusie.

 27. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Autorytet zmienił zdanie….?

  “Dynamicznie rosnące monitorowane zapasy (praktycznie dwukrotnie wyższe niż w połowie stycznia), przy wygaszaniu aktywności gospodarczej w Europie i USA (oba regiony odpowiadają za około 20 proc. światowej konsumpcji), będą naszym zdaniem prowadzić do utrzymania niskich cen miedzi przynajmniej do końca II kw. 2020″ – ocenił autor raportu, Jakub Szkopek.

  Zdaniem analityka, ryzykiem dla wyników KGHM jest również obserwowana korekta cen srebra – zwraca uwagę, że za 40 proc. zużycia metalu jest odpowiedzialna spowalniająca branża przemysłowa.

  W raporcie obniżono prognozy cen miedzi na 2020 rok do 5 tys. USD za tonę z 6 tys. USD za tonę poprzednio. Prognoza ceny srebra została obniżona do 15 USD za uncję z 18 USD za uncję.

  “W obliczu niższych cen surowców naszym zdaniem KGHM zanotuje nawet 40 proc. rdr spadek wyniku EBITDA” – napisano.

  BM mBanku prognozuje, że w 2020 roku przychody KGHM spadną o 11 proc. do 20,24 mld zł, a EBITDA (skorygowana) będzie niższa o 38 proc. i wyniesie 3,23 mld zł.

  Depesza jest skrótem rekomendacji BM mBanku. Pierwsze rozpowszechnienie raportu nastąpiło 24 marca 2020 roku o godzinie 8:16.

 28. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  A od kiedy to analityk -broker ocenia trafność inwestycji? Analityk jedynie co może zrobić to na podstawie corocznego sprawozdania finansowego i prospektu może szacować standing firmy, ale nigdy trafność biznesową inwestycji. Jaki inwestor oczekiwałby tak długo na uzyskanie jakiejkolwiek stopy zwrotu.

  Jakie inwestycje takie autorytety je oceniają…. Analityk z małego banku o kapitale zaledwie 170 mln złotych stwierdza, że ograniczona inwestycja może wynieść cyt.: “niskie kilkaset milionów złotych”. Czepiło się g. okrętu i krzyczy płyniemy!!!

  I kolejna kwestia… dlaczego to KGHM kredytuje inwestycje a nie np. japońskie banki, które mają problemy z nadpłynnością pieniądza?

 29. sedzia piotrowicz pisze:

  generalnie kazdy idiota wie po pieciu latach kiedy nalezało i jakie kupic akcje … to nic nowego. Zloza KGHMU sie koncza i wszyscy o tym wiedza.Kazda inwestycja to ryzyko ale nie dla jasia polskiego.>>To jest stosunkowo młody projekt. Regularna produkcja ruszyła dwa lata temu. Dopiero za dwa lata zostaną osiągnięte zakładane zdolności produkcyjne. Wskaźniki będą się poprawiać – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Zwraca uwagę, że kończą się obecnie w złożu warstwy bogate w molibden i wkrótce pojawią się pokłady bogatsze w miedź i złoto. – To będzie widoczne w wynikach.
  W planach była także druga faza projektu Sierra Gorda. Zakładała ona wzrost produkcji miedzi do 220 tys. ton, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. Jednak obecnie działania te zostały odłożone. Jeśli KGHM nie zdecyduje się w najbliższym czasie na realizację drugiego etapu inwestycji, nakłady na projekt będą ograniczone. Szkopek szacuje, że mogą wynieść “niskie kilkaset milionów złotych”.

  - Chilijska kopalnia będzie mogła spłacać pożyczki zaciągnięte w KGHM – zwraca uwagę analityk. Nie widać zagrożenia dla projektu ze strony cen miedzi. Obecnie na rynku jest niewielki niedobór. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższych latach deficyt będzie rósł, między innymi za sprawą większego popytu na czerwony metal ze strony sektora odnawialnych źródeł energii czy w związku z rozwojem

 30. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Lustrator-agitator i jakiś kolejny (?) troll z POspólstwa oczywiście muszą za wszelką cenę bronić dobrego imienia ich karmicielki!

  Prawda jest jednak zupełnie inna:
  1. Japończycy za swoje 45% zapłacili znacząco mniej niż my, bo częściowo obejmowali je barterem.
  2. Minęło już osiem lat a inwestycja nie przyniosła jeszcze żadnego zwrotu! Żaden normalny inwestor nie oczekiwałby takiego okresu na jakikolwiek zwrot z inwestycji….Może za wyjątkiem Skarbu Państwa przy prywatyzacji telekomunikacyjnego molocha!
  3. Koszt wyjścia z takiego gównianego interesu jest tak ogromny, że KGHM mógłby nie odzyskać nawet minimalnej części już poniesionych nakładów więc nie pozostaje nic innego jak pakować kasę, aż spółka zacznie generować jakieś zyski aby stała się w jakiś sposób “zbywalna”.
  Japończycy mając świadomość sytuacji proponowali wykupienie KGHM znacząco poniżej poniesionych nakładów….

  Tacy to zaradni gospodarze z tych platfusów! Polskie obligacje są wysoko oprocentowane jak na uzyskiwaną ocenę ratingową. Tylko, że Tusk i jego POspólstwo nie byli zainteresowani Państwem a wyłącznie partykularnymi geszeftami!

 31. sedzia piotrowicz pisze:

  mysle zreszta ze jak sie Japonczycy dowiedza ile moga zarobic w polsce to natychmiast zamkna swoj interes wezma gupka do swojej rady nadzorczej i kupia akcje polskie.

 32. lustrator pisze:

  jak wiec widac obecna rada nadzorcza to kontynuacja starej rady nadzorczej wedlug polskiego gupka.Jako ze gupek ma taki pomysl to raczej tez sie nadaje do rady nadzorczej>>>>yby KGHM kupił obligacje państwowe to w analogicznym okresie uzyskałby zysk z lokaty na poziomie 350% a więc blisko dwa razy większy nie ponosząc żadnego ryzyka inwestycyjnego.

 33. "sędzia Juszczyszyn" pisze:

  Może przynieść 25 miliardów… ale już zainwestowano 13 miliardów i to wciąż nie koniec wyprowadzania kasy z Polski. Stopa zwrotu z inwestycji w okresie 25 lat zaledwie 200%? Gdyby KGHM kupił obligacje państwowe to w analogicznym okresie uzyskałby zysk z lokaty na poziomie 350% a więc blisko dwa razy większy nie ponosząc żadnego ryzyka inwestycyjnego.

  Podziękujmy POspólstwu za udane zagraniczne inwestycje, które obciążać będą polskie firmy przez dziesiątki lat!!!

  Gdzie jest prokuratura i dlaczego Wirth (staropolskie nazwisko) jeszcze nie siedzi? A może jak Tusk (kolejny “Polak” z dziadem z wermahtu) zmienił miejsce zamieszkania i planuje zmienić obywatelstwo???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2020-toyota2_1597141892_1892

Toyota Nowakowski jedzie dalej z Miedzią Legnica

Read More →