basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kandydaci do europarlamentu o korowodach z drogą S3

Przez   /   30/04/2014  /   No Comments

Wciąż nie zostały rozstrzygnięte przetargi na odcinek S3 z Nowej Soli do Legnicy. Wciąż nie ogłoszono też, mimo obietnic, przetargu na fragment Legnica – Bolków. Dlaczego budowa tej trasy idzie jak po grudzie? Komentują kandydujący w eurowyborach Robert Kwiatkowski (E=TR), Adam Zasada (PR) i Lidia Geringer de Oedenberg (SLD).

 

Robert Kwiatkowski, koalicja Europa+Twój Ruch:

- S3, czyli szerzej patrząc korytarz transportowy od Bałtyku po Adriatyk, to droga o kluczowym znaczeniu nie tylko dla Dolnego Śląska, ale też dla Polski, dla naszych portów w Szczecinie i Świnoujściu, dla wymiany z Czechami. To także ogromna szansa dla Legnicy, bo przy skrzyżowaniu drogi S3 z autostradą A4 powstałoby bez wątpienia kilka tysięcy nowych miejsc pracy. Nie dziwi mnie to specjalnie, że budowa ekspresówki idzie opornie, bo znam polityków Platformy Obywatelskiej z tej strony: wiele obietnic, kiepsko z realizacją. Przypomnę, że środki pierwotnie przeznaczone na S3 Legnica-Lubawka zostały przed referendum w sprawie prezydent Gronkiewicz-Waltz przesunięte na obwodnicę Warszawy i może pocieszę tych, którzy niespecjalnie lubią stolicę, że ani tu, ani tam nic się nie dzieje. Czas wyborów sprzyja rozliczaniu polityków z obietnic i zachęcam, aby to robić. Z dotychczasowej historii drogi S3 trudno wysnuć inny wniosek niż taki, że decydenci w Warszawie nie rozumieją, jak wiele dobrego może wyniknąć z tej inwestycji. Jestem właśnie świeżo po lekturze wywiadu z minister Bieńkowską w Rzeczypospolitej, gdzie mówi o priorytetach rządu, a jednym z nich ma być ratowanie Portów Lotniczych. Dla mnie jest jasne, że ratowaniem spółki powinny się zajmować jej rada nadzorcza i zarząd, a nie polski rząd. Od rządu oczekiwałbym raczej, że będzie budował drogi, na przykład S3.

 

Artur Zasada, Polska Razem:

- Mam wrażenie, że politycy w Warszawie cały czas nie rozumieją znaczenia tej drogi dla rozwoju całej zachodniej ściany Polski. Wielu dalej nie pojmuje, że idea powstania S3 i połączenia Skandynawii z Adriatykiem nie zasadza się na tym, by turystom było wygodniej podróżować, ale chodzi o ożywienie portów w Szczecinie, Świnoujściu oraz pobudzenie do rozwoju tej części kraju. S3 razem z uregulowaną Odrą czy trasą odrzańską stanowią kręgosłup transportowy całej zachodniej Polski. Są bardzo ważne. Ale już 5 lat temu było nam bardzo trudno przekonać do tego decydentów warszawskich. Potem byli przymuszani do realizowania S3 z poziomu samorządów. My robiliśmy to z poziomu brukselskiego. Ten wspólny wysiłek sprawił, że ogłoszono w końcu przetargi na odcinek z Nowej Soli do Legnicy i wpisano odcinek Legnica-Bolków do załącznika Programu Budowy Dróg Krajowych. To dużo, choć chciałoby się więcej. Podejrzewam, że opóźnienie z ogłaszaniem przetargów na południową część trasy wynika z braku decyzji, z jakich środków ją sfinansować. Rząd może sięgnąć do dwóch kieszeni: w jednej są środki z polityki spójności, w drugiej są pieniądze z CEF, czyli programu Łącząc Europę. Do pierwszej puli łatwiej sięgnąć. Druga wymaga więcej pracy, ale warto się potrudzić, bo byłyby to dodatkowe pieniądze dla Polski a Unia mogłaby sfinansować inwestycję aż w 85 procentach

 

 

Lidia Geringer de Oedenberg, Sojusz Lewicy Demokratycznej:

- Droga ekspresowa S3, ale także S8 to drogi do walki z bezrobociem. Tam, gdzie jest droga, prędzej czy później pojawią się inwestorzy. Nieprzypadkowo jednym z obszarów o największym bezrobociu jest Kotlina Kłodzka, bo tam trudno dojechać. Jest droga usiana krzyżami, zatłoczona i śmiertelnie niebezpieczna. Żaden inwestor nie będzie chciał z niej korzystać. Polski rząd powinien zdać sobie sprawę, że nadszedł ostatni moment na nadrobienie strukturalnych zaległości, bo po roku 2020 nie będzie już takich możliwości.

 

 

Fot. ROBERTKWIATKOWSKI.PL, ARTURZASADA.PL, PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2128 dni temu dnia 30/04/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 30, 2014 @ 1:59 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-563429_1920

Lubin. Pacjentka przychodni z podejrzeniem koronawirusa

Read More →