DPD new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Apelują do prezydenta, by nie sprzedawać Teatru Letniego

Przez   /   30/04/2014  /   No Comments

Do 5 maja w kawiarni Ratuszowa w Rynku Fundacja Jacka Głomba Naprawiacze Świata zbiera podpisy pod apelem do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, by nie sprzedawał budynku po Teatrze Letnim. Niszczejący od wielu lat obiekt jest obecnie wystawiony na przetarg. Zdaniem autorów apelu, po wyremontowaniu mógłby służyć jako sala widowiskowa.

“Zwracamy się o natychmiastowe przerwanie przetargu na sprzedaż nieruchomości zabudowanej przy Al. orła Białego potocznie nazywanej Teatrem Letnim. Budynek ten jest unikalnie położony w sercu legnickiego parku, nikt z nas nie wyobraża sobie możliwości sprzedaży kawałka Parku Miejskiego, a ten budynek jest jego częścią” – czytamy w apelu do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. – “Uważamy, że Legnica jest miastem dumnym i bogatym i nastać nas na to, żeby w Teatrze Letnim urządzić salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia. To wstyd, że nie ma w Legnicy obecnie żadnej sali, w której mogą odbywać się widowiska, konferencje czy koncerty dla ponad 250 osób.  Sprzedaż tego cennego obiektu przyniesie chwilowy dochód dla budżetu miasta, ale pozbawi go wpływu na losy tego ważnego obiektu”.

- To tak, jakby marszałek województwa dolnośląskiego chciał sprzedać zamek – mówi Jacek Głomb, prezes Naprawiaczy. -Nie wolno się pozbywać budowli, które w historii miasta znaczyły tak wiele.

Zdaniem Macieja Kupaja z Fundacji Naprawiacze Świata, na remont Teatru Letniego Legnica będzie mogła pozyskać środki zewnętrzne: z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub z funduszy unijnych.

Budynek pochodzi z XIX wieku. Pierwotnie mieściła się w nim siedziba Związku Strzeleckiego, potem był tu dom koncertowy, a po przebudowie w XX wieku Teatr Letni. Od 1945 do 1993 roku gospodarowali nim Rosjanie. Po przejęciu przez miasto budynek nie miał szczęścia. Kilka lat funkcjonowała w nim dyskoteka. Ruinę wykorzystywał Teatr Modrzejewskiej na potrzeby Festiwalu Miasto.  Wszystkie próby oddania obiektu w długoletnią dzierżawę komuś, kto zainwestowałby w remont, spaliły na panewce.

W marcu miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż Teatru Letniego wraz z prawie 0,3-hektarową działką, na której jest położony. Do 2 maja zbiera oferty. Na 15 maja planuje rozstrzygnięcie. Cena wywoławcza wynosi nieco ponad 2 miliony złotych.

- Przywrócenie stanu pierwotnego w tym przypadku pochłonęłoby kilka milionów złotych. Jeżeli nie znajdziemy nabywcy, to miasto samo zajmie się tym budynkiem – mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta. – Ale najpierw musimy skończy remont innego ważnego obiektu kulturalnego: Akademii Rycerskiej, co planowane jest w przyszłym roku – dodaje.

W ratuszu pączkuje koncepcja, aby – jeśli nie dojdzie do sprzedaży – Teatr Letni stał się cześcią strefy zoologicznej, na którą składałyby się palmiarnia, obecnie budowana ptaszarnia oraz mini zoo. Budynek Teatru Letniego mógłby służyć jako pawilon zoologiczny z terrariami i akwariami. Zwiedzanie byłoby biletowane.

- Chodzi o to, by był czynny cały rok i zarabiał sam na swoje utrzymanie – mówi Arkadiusz Rodak.

 

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2128 dni temu dnia 30/04/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 30, 2014 @ 5:32 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-563429_1920

Lubin. Pacjentka przychodni z podejrzeniem koronawirusa

Read More →