basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kamilek uratowany za pomocą sztucznej nerki od WOŚP

Przez   /   20/03/2015  /   2 Comments

Cała Polska mówi z zachwytem o lekarzach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Dzięki nim żyje Kamil – najmniejszy noworodek na świecie podłączony do sztucznej nerki. Urządzenie zostało zakupione przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Minęło już 5 miesięcy od momentu narodzin Kamila. Dziecko urodziło się na początku 7 miesiąca ze skrajnie niską masą urodzeniową wynosząca zaledwie 820 g. Wskutek ciężkiej niewydolności wielonarządowej nerki naszego małego pacjenta przestały pracować. Po rozmowie z rodzicami zapadła decyzja o podłączeniu urządzenia do ciągłej terapii nerkozastępczej. Choć literatura fachowa wskazywała, że najmniejsze noworodki jakie kwalifikują się do takiego leczenia to te których masa ciała przekracza 3 kg, lek. Wojciech Kowalik zdecydował o przeprowadzeniu zabiegu podłączenia urządzenia. Po 3 dniach i farmakoterapeutycznym zamknięciu przewodu tętniczego, będącego pierwotną przyczyną niewydolności, nerki podjęły pracę.

Dzięki temu, że dysponowaliśmy urządzeniem oraz determinacji i wiedzy lekarzy oddziału neonatologicznego szpitala w Legnicy kolejne życie zostało ocalone.

Dziś Kamilek czuje się dobrze. Po 5 miesiącach jego życia obserwujemy prawidłowy rozwój dziecka, który już wkrótce pozwoli na jego wypisanie do domu.

Kamil, jak się okazało, jest najmniejszym noworodkiem na świecie uratowanym za pomocą terapii nerkozastępczej. Jest też 10 dzieckiem jakie podłączono do ofiarowanego przez Orkiestrę urządzenia i 5 z kolei którego życie ocalało dzięki temu darowi.

Pięcioro malutkich dzieci, które mają szansę dożycia sędziwej starości, dzięki działalności Jurka Owsiaka oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki ofiarności wszystkich którzy wspomagają działalność fundacji, dołączyło do długiej listy osób uratowanych „orkiestrowymi” urządzeniami.

Serdecznie dziękujemy za to, że mieliśmy możliwość skorzystania z tak zaawansowanego technologicznie sprzętu w imieniu personelu szpitala a przede wszystkim wdzięcznych rodziców, którzy mogą się dziś cieszyć swoim dzieckiem.

Oddział neonatologii legnickiego szpitala znalazł się również na pierwszym miejscu w Polsce pod względem przeżywalności noworodków o masie ciała do 1 kg. Wskaźnik osiągnięty w Legnicy to 86-procentowa przeżywalność podczas gdy średnio przeżywa 40 do 50 %.

Nawet krótka wizyta w oddziale zwraca uwagę na czerwone serduszka umieszczone na większości sprzętów. To zauważany, szczególnie przez rodziców walczących o życie dzieci, znak że zbierane przez Orkiestrę środki są właściwie i pożytecznie wydatkowane.

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w  Legnicy, oprac. PEKA

FILM, FOT. WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY/

www.szpital.legnica.pl/

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1842 dni temu dnia 20/03/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 20, 2015 @ 8:44 am
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. Lustrator pisze:

    Mysle więc ze jest to dobra okazja zeby mamuska złozył deklaracje w Legnickich szpitalach ze nie chce zeby jego i jego rodzine w tym dzieci leczono wykorzystujac sprzęt zakupiony przez Owsiaka.Powinien to jak grupe krwi nosić w portfelu.Czekamy mamuska….odwagi!!!!!!

  2. Lustrator pisze:

    Patrzcie Panstwo.Taki sukces a mamuska ani slowa.Moze by matka kurka przynajmniej waciki kupił dla Siostry Odzialowej i ogłosił TO swiatu..Tak czy siak bez mamuski i tak sie cieszymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Projekt bez tytułu — Prezentacja – Opera 03.04.2020 165903.bmp

Jak region legnicki radzi sobie z koronawirusem?

Read More →