AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jubileusz Chóru Kameralnego Axion. Z nutką goryczy

Przez   /   23/12/2014  /   No Comments

- Mogę być kolejnym legniczaninem, który wyjedzie z tego miejsca. Z braku nadziei, bo przez trzy kadencje prezydent nie dołożył do naszej działalności ani złotówki  - mówi Jarosław Lewków, dyrygent Chóru Kameralnego Axion. Do jubileuszu piętnastolecia chór dotrwał dzięki  Teatrowi Modrzejewskiej, który 2 lata temu – w newralgicznym momencie – wziął Axion pod swoje skrzydła. 

Obchodzący piętnastolecie powstania  chór Axion tuż po świętach da w Teatrze Modrzejewskiej dwa jubileuszowe koncerty pod tytułem “Symfonia anielska”.  Złożą się na nie polskie i ukraińskie kolędy w nowych jazzowych opracowaniach Łukasza Matuszyka. Wejściówki rozeszły się jak świeże bułeczki.

Nic dziwnego. To jeden z najlepszych chórów w Polsce. Zaświadczają o tym 24 nagrody, które uzbierał w ciągu piętnastu lat istnienia. Ostatnie spektakularne sukcesy to cztery nagrody wyśpiewane na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Canco Mediterrania w Barcelonie i Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Chóralnych Ad Gloriam Dei w Pińczowie.

Według Jarosława Lewkowa ratusz tego nie docenia. Axion nie doczekałby się być może jubileuszu piętnastolecia, gdyby nie Jacek Głomb.  Na przełomie 2012 i 2013 roku chór był bliski zakończenia działalności, bo Politechnice Wrocławskiej brakło pieniędzy (lub serca), by go dalej finansować. Chór został przygarnięty przez Teatr Modrzejewskiej, a dzięki wsparciu radnej Jadwigi Szeląg i grantowi od marszałka przetrwał kolejne dwa lata. Jacek Głomb żartuje, że dla niego ta współpraca to “czysty interes”, bo może liczyć na fachową pomoc wokalną przy przygotowaniach do kolejnych premier. Chórzyści Axion wystąpili w “Wesołym Miasteczku” i “Człowieku na moście”. Pomagali też podczas prób “Komedii obozowej”. Głomb uważa, że warto dbać o Axion. Dziwi się, że miasto dotąd tego nie dostrzegło.

- Legnica ma ważny festiwal chórów. I jeden z najlepszych zespołów chóralnych w kraju. Dlaczego to się nie składa? – nie potrafi zrozumieć Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →