schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Jawor. Obchody 500-lecia reformacji na Śląsku

Przez   /   29/05/2018  /   No Comments

Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. bp Waldemar Pytel, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Jaworze ks. Tomasz Stawiak, Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera oraz Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Igor Wójcik mają zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 500-lecia Reformacji na Śląsku, które odbędą się w dniach 1 – 2 czerwca 2018 r. w Jaworze i w Nowym Kościele koło Świerzawy.

W 1518 roku uczeń Marcina Lutra – Melchior Hoffman na zamku von Zedlitzów w Nowym Kościele k. Świerzawy wygłosił pierwsze ewangelickie kazanie na Śląsku. Jubileusz rozpocznie się w Muzeum Regionalnym w Jaworze w piątek 1 czerwca konferencją naukową pt. “500 lat Reformacji na Śląsku”, podczas której wysłuchamy znakomitych znawców i badaczy Kościoła Pokoju w Jaworze oraz Reformacji. Tego samego dnia w Teatrze Miejskim w Jaworze będzie można również wspólnie obejrzeć projekcję film “Luter”.

Kulminacja obchodów odbędzie się w sobotę 2 czerwca. Po uroczystym jubileuszowym nabożeństwie uczestnicy udadzą się do Nowego Kościoła, gdzie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica w miejscu pierwszego ewangelickiego nabożeństwa. Wieczorem zapraszamy mieszkańców i turystów do Kościoła Pokoju na koncert “Pieśni Śląskiego Kompozytora Benjamina Schmolcka w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna. Bilety do nabycia w Muzeum Regionalnym w Jaworze lub godzinę przed wydarzeniem.

Wiosną 1518 roku, w miejscowości Nowy Kościół nad Kaczawą (wówczas powiat jaworski), na Zamku Barona von Zedlitz uczeń Marcina Lutra – ks. Melchior Hoffmann wygłosił pierwsze ewangelickie kazanie na Śląsku. Datę tę przyjmuje się jako początek Reformacji na Śląsku, co było przyczynkiem powstania jednej z największych, kościelnych prowincji ewangelickich.

Uroczyste obchody 500-lecia Reformacji na Śląsku to ważne wydarzenie dla mieszkańców miasta Jawora, Śląska a także dla szerokiej społeczności niemieckiej, ewangelików, znawców sztuki, architektury i historyków po obu stronach granic. Zamierzeniem organizatorów jest, by rocznica 500 lat Reformacji na Śląsku stała się okazją do wspólnego świętowania, czasem refleksji oraz wspomnieniem ważnych idei Reformacji, które zmieniły bieg historii i mają wpływ po dzień dzisiejszy.

PROGRAM:


1 czerwca 

godz. 16.00 – Konferencja naukowa „500 lat Reformacji na Śląsku”
Oprowadzanie po wystawie poświęconej Kościołowi Pokoju pt. “Przekraczanie niemożliwego”. (Muzeum Regionalne, ul. Klasztorna 6)

godz. 19.00 – projekcja filmu „Luter”, reż. Eric Till, wyst. Joseph Fiennes, Alfred Molina, Jonathan Firth, Claire Cox, Peter Ustinov (Teatr Miejski, Rynek 5)

2 czerwca

godz. 11.00 – Nabożeństwo Jubileuszowe w Kościele Pokoju (Aleja 500 lat Reformacji)

godz. 15.00 – Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w miejscu pierwszego ewangelickiego nabożeństwa na Śląsku (Nowy Kościół k. Świerzawy)

godz. 18.00 – Koncert Jubileuszowy – Pieśni Śląskiego Kompozytora Benjamina Schmolcka (1672-1737) w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna pod dyr. Piotra Sikory, Marcina Armańskiego (organy) oraz solistów (Kościół Pokoju, Aleja 500 lat Reformacji)

Źródło: Urząd Miasta w Jaworze

RYC. URZĄD MIASTA W JAWORZE

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 973 dni temu dnia 29/05/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 29, 2018 @ 10:23 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 25.01.2021 180746.bmp

Dolny Śląsk apeluje o większe unijne pieniądze. PiS przeciw

Read More →