PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Intel planuje gigantyczną inwestycję na terenie LSSE

Przez   /   19/09/2023  /   No Comments

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski powołał Interdyscyplinarny Zespół do spraw projektu firmy „Intel” obejmującego stworzenie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w województwie dolnośląskim.

Dziś odbyła w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, wspólnie z marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim, burmistrzem gminy Miękinia Janem Marianem Grzegorczynem oraz przedstawicielem zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mariuszem Kędziorą poświęcona powołaniu Interdyscyplinarnego Zespołu.
Po konferencji prasowej odbyło się jego pierwsze posiedzenie. Zespół stanowi grupa o charakterze doradczym, która obejmuje nadzór nad czynnościami administracyjnymi oraz wspiera sprawy projektu firmy „Intel” realizowanego na terenie Dolnego Śląska.\
- Budowa fabryki Intel jest największą inwestycją zagraniczną w historii Polski, która ma charakter strategiczny. To duże wyzwanie organizacyjne, wymagające daleko idącej współpracy wielu organów administracyjnych – podkreślał w trakcie konferencji prasowej Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele różnych instytucji, w tym m.in. Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, RZGW Wody Polskie, odpowiednich wydziałów merytorycznych urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego.

W miarę potrzeb zespół będzie rozszerzany o przedstawicieli kolejnych instytucji, w tym na przykład Politechniki Wrocławskiej.

Przypomnijmy, w okolicach Wrocławia, Intel – gigant technologiczny z Doliny Krzemowej – zainwestuje blisko 20 mld zł w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce Powstanie 2 tys. nowych i dobrze płatnych miejsc pracy.

Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Dzięki budowie powstanie też kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Kolejni pracownicy zostaną zatrudnieni przez dostawców.

Nowy zakład pomoże sprostać przewidywanemu w przyszłości wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone. Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 %.
Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki działają z wykorzystaniem komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane chipy, diody i tranzystory. Światowe przychody z produkcji półprzewodników wyniosły w 2020 r. 466 mld dolarów. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

Intel działa już w Polsce od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tys. osób.

Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki

FOT. DOLNOŚLĄSKI URZĄD WOJEWÓDZKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Legnica szykuje podwyżkę opłat za wywóz odpadów

Read More →