Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

InPost zabrał paczkomat z Zagrodna. Dlaczego?

Przez   /   19/04/2022  /   5 Comments

Po 9 miesiącach InPost zdemontował jedyny paczkomat w gminie Zagrodno. Firma nie chce oficjalnie wypowiadać się na temat powodów tej decyzji. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zniknięcie paczkomatu faktycznie ma związek z podjętą przez gminę próbą obłożenia go podatkiem od nieruchomości.

Paczkomat pojawił się w Zagrodnie we wrześniu 2021 roku, dzięki staraniom jednego z mieszkańców gminy. Ludzie chętnie z niego korzystali. InPost zdemontował go przed Wielkanocą, co wywołuje wśród lokalnej społeczności niepokój i oburzenie. Z informacji, jakie uzyskaliśmy, wynika, że InPost nie zamierza lokalizować żadnego paczkomatu w gminie Zagrodno. Dlaczego? Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu nie chce się na ten temat wypowiadać.

Nieoficjalnie ustaliliśmy jednak, że na decyzję firmy ma wpływ spór podatkowy z gminą. Wójt Zagrodna Karolina Bardowska za przykładem innych samorządowców uznała, że paczkomat jest budowlą i jako budowla podlega obłożeniu podatkiem od nieruchomości, z czym InPost się nie zgadza. W lutym 2022 roku na wniosek InPostu wójt Zagrodna wydała interpretację indywidualną w tej sprawie, uzasadniając na 5 stronach komputeropisu swoje stanowisko. Przywołane w nim zostały m.in. wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r. i 13 grudnia 2017 r.,  wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 17 stycznia 2017 r.  i wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 listopada 2020 r.

Wójt Karolina Bardowska nie jest ani jedynym, ani pierwszym włodarzem gminy, który w sprawie opodatkowania paczkomatów nie zgadza się z InPostem. W mediach można znaleźć informacje, że w podobny sposób niejednoznaczne przepisy prawa budowlanego interpretowali m.in. prezydenci Gliwic, Elbląga i Lubina.

Prezydent Lubina Robert Raczyński uznał, że paczkomaty to wolno stojące urządzenia techniczne – tymczasowe obiekty budowlane niepowiązane trwale z gruntem. W oparciu o taką interpretację w ubiegłym roku zażądał podad 40 tys. zł podatku od 22 paczkomatów zlokalizowanych na terenie jego miasta. InPost odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy. SKO przyznało rację spółce, że paczkomaty nie mogą być traktowane jako obiekty budowlane, bo nie zostały wzniesione z użyciem wyrobów budowlanych – zamontowano je a nie zbudowano. Według orzeczenia SKO z 30 czerwca 2021 r. paczkomaty są urządzeniami technicznymi, które powstały w procesie przemysłowym, a nie budowlanym, i jako takie nie moga być obłożone podatkiem od nieruchomości. Orzeczenie SKO w Legnicy nie zamknęło dyskusji. Kontrowersje może jednoznacznie rozstrzygnąć tylko prawomocny wyrok sądu administracyjnego.

W Lubinie InPost ma aktualnie 38 paczkomatów – a więc mimo sporu podatkowego z prezydentem Robertem Raczyńskim nie tylko nie zlikwidowano żadnego, ale dołożono 16 kolejnych. Tam spółka zachowała się w diametralnie inny sposób niż w gminie Zagrodno, tzn. nie próbowała wywierać na gminę presji poprzez demontaż urządzeń, za to po otrzymaniu niekorzystnej dla siebie interpretacji przepisów złożyła odwołanie do SKO. Różnice w interpretacji przepisów Prawa budowlanego nie skłoniły InPostu do wycofania się z robienia biznesów na terenie Lubina i innych miast – w Gliwiach spółka ma 87 wciąż czynnych paczkomatów, w Elblągu – 52.

Tam gra toczy się o dużo wyższą stawkę. Ale na odpuszczenie sobie malutkiego Zagrodna InPost może sobie śmiało pozwolić.

 Post scriptum: 

 

 

 

 

    Drukuj       Email

5 komentarze

 1. Obserwator pisze:

  Udzielenie informacji podatkowej nie jest decyzja wymiarową, więc dziwne postepowanie InPostu.

 2. lustrator pisze:

  ale rozumiem radosc dzienkuje na zasadzie do czego mozna sie jeszcze dop…ic. A tak na maginesie a bezradni cooooo?

 3. lustrator pisze:

  o ile tej kasy by było z tego podatku drodzy urzędnicy>>.zachodzi tez pytanie a ile tych skrzynek takie zadupie jak zagrodno w roku obsluguje.Widac ze niewiele ,skoro zabrali.

 4. lustrator pisze:

  aj waj.a Jak by tak no jak by tak samorzad mogl zarobic a nawet musial z uwagi na prawo a nie opodatkowal budowli zachodzi pytanie czy ten sam dzienkuje nie wyslałby NATYCHMIAST zawiadomienie do prokuratora z informacja o przestepstwie.No jak tam dzienkuje bys sie wtedy zachował…tak tylko pytam.?i za odpowiedz dzienkuje matolku.

 5. dziękujemy pisze:

  to ile tej kasy by było z tego podatku drodzy urzędnicy?
  Ile na rok bo nie słyszę?….
  a teraz mieszkańcy będę musieli jeździć do Złotoryi.
  Brawo?
  Ile stracą na paliwo?
  Nadgorliwość jest gorsza od……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-135837

Dwulatek nie oddychał – żyje dzięki policjantom z Lubina

Read More →