Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Historia pewnej sesji czyli jak Zagrodno walczy o władzę

Przez   /   23/05/2020  /   18 Comments

Kiedy pod koniec marca wójt Karolina Bardowska domagała się decyzji radnych o modernizacji studni z wodą, przewodniczący Rady Gminy Zagrodno odmawiał zwołania sesji z obawy przed koronawirusem. Epidemia trwa w najlepsze, za to Walentemu Luszniewskiemu strach minął. Zaprosił radnych na obrady 29 maja choć wójt argumentuje, że nie ma nic pilnego do przegłosowania i lepiej unikać niepotrzebnego zagrożenia.

„Zawiadamia się mieszkańców, że zwołana na dzień 31 marca 2020 r. na godzinę 9.00 w świetlicy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagrodnie XXII Sesja Rady Gminy Zagrodno odbędzie się w innym możliwym terminie” – głosiło ogłoszenie podpisane dwa miesiące temu przez przewodniczącego rady Walentego Luszniewskiego. Przygotowująca się do modernizacji studni wójt Bardowska uznała to za obstrukcję. Bardzo zależało jej na przesunięciu środków budżetowych na inwestycję w sieć wodociągową, więc spróbowała raz jeszcze wpłynąć na Luszniewskiego, składając wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Nic nie wskórała. Walenty Luszniewski uznał zagrożenie epidemiologiczne występujące w Polsce pod koniec marca za przeszkodę wykluczającą zwołanie radnych na obrady.

Wójt Karolina Bardowska przegrałaby tamto zwarcie, gdyby nie wprowadzona w tym samym czasie specustawa o tzw. tarczy antykryzysowej, wzmacniająca znacznie władzę wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Włodarze gmin dostali do ręki narzędzie, które pozwoliło im podejmować szereg decyzji bez pytania radnych o zgodę. Karolina Bardowska mogła dzięki temu zająć się modernizacją studni przed nadciągającą suszą.

Dzięki koronawirusowej specustawie sytuacja prawna zmieniła się o 180 procent w stosunku do marca. Dzisiaj do sesji dąży przewodniczący Rady Gminy Zagrodno, a wójt przyjęła pozycję hamulcowego. Walentemu Luszniewskiemu to bardzo nie w smak. Pismem sprzed prawie trzech tygodni zwołał na 29 maja 2020 r. XXII Sesję Rady Gminy w Zagrodnie z porządkiem obrad, w którym znalazło się głosowanie nad pięcioma projektami uchwał zgłoszonymi do głosowania w marcu. Według wójt Karoliny Bardowskiej, jeden z tych projektów stał się już nieaktualny, a pozostałe w obecnej sytuacji (pandemia) mogłyby spokojnie poczekać jeszcze miesiąc lub dwa. Pewien problem jest w zasadzie tylko z programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi, bo ustawodawca zobowiązał gminy, by taki dokument został przyjęty przez radę do końca marca. Radni z Zagrodna nie zebrali się w marcu, aby go zatwierdzić, więc przepisy w tym zakresie i tak zostały naruszone. Czasu nie da się zawrócić.

Przewodniczący Walenty Luszniewski zawziął się, aby mimo wszystko ściągnąć radnych na obrady.

Sesję z dokładnie tym samym porządkiem próbował zwołać na 8 maja, ale napotkał na przeszkody organizacyjne. Wójt Zagrodna poinformowała go wówczas, że „zapewnienie bezpiecznych warunków wymaga (…) odpowiedniego przygotowania technicznego, co nie jest możliwe w zakreślonym (…) terminie”. 28 kwietnia Karolina Bardowska zadeklarowała, że podejmie działania, które umożliwią stworzenie radnym bezpiecznych warunków do obradowania w ramach komisji i rady.

Walenty Luszniewski odpowiedział, że zgodnie ze statutem gminy to on jako przewodniczący ustala czas i miejsce obrad. Szef rady poczuł się urażony sugestiami, że nie zachodzą żadne okoliczności uzasadniające zwołanie sesji w szczycie pandemii i ryzykowanie w ten sposób życia oraz zdrowia mieszkańców. Jego zdaniem, formułując takie opinie Karolina Bardowska przekroczyła swoje kompetencje. W piśmie z 4 maja przewodniczący Luszniewski polemizuje z tezą wójt, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce wymaga powstrzymania się od pochopnego zwoływania sesji: „W kwietniu br. rząd dwukrotnie łagodził wprowadzone wcześniej obostrzenia. Tendencja wzrostowa epidemii utrzymywała się właśnie w końcówce marca i wtedy, nawet jeżeli nie wynikało to wprost z przepisów prawa, rozsądek nakazywał przełożenie spotkań”.

Ambicjonalny konflikt zaskutkował tym, że koniec końców przewodniczący Walenty Luszniewski postanowił zorganizować XXII Sesję Rady Gminy Zagrodno bez oglądania się na panią wójt. 6 maja rozesłał do radnych zaproszenie na obrady. 29 maja mają się stawić nie w remizie OSP, gdzie dotąd odbywały się posiedzenia, ale w Sali Wiejskiej w Zagrodnie „z uwagi na możliwość zachowania na niej odpowiednich odstępów pomiędzy uczestnikami”. Walenty Luszniewski nakazał informatykowi obsługującemu urząd gminy „przygotowanie techniczne sesji związane z transmisją i głosowaniem jak dotychczas”. Przewodniczący zadeklarował, że „wobec nieudolności urzędu (…) samodzielnie zapewni radnym i uczestnikom ww. środki ochrony osobistej”.

Wójt Karolina Bardowska uznaje takie działanie za pochopne, nierozsądne i nieuzasadnione. Twierdzi, że jeśli przewodniczący widzi potrzebę odbycia sesji, to można przeprowadzić ją zdalnie, tak jak robią to w czasie pandemii inne samorządy. Taka jest zresztą sugestia złotoryjskiego sanepidu, z którym wójt skonsultowała się w celu uzgodnienia warunków niezbędnych do zapewnienia uczestnikom sesji bezpieczeństwa. Urząd gminy ma wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia sesji w ten sposób. Obrady w tradycyjnej formie wiążą się z wzięciem odpowiedzialności co najmniej za radnych, urzędników obsługujących sesję oraz ich rodziny. Walenty Luszniewski odpisał: „Odnosząc się do propozycji obradowania zdalnie, oświadczam, że z uwagi na nacisk społeczny nie ma możliwości przeprowadzić sesji w tej formie”. W tej sytuacji urząd zakupił środki ochrony osobistej dla wszystkich radnych.

Walenty Luszniewski argumentów o koronawirusie nie przyjmuje. W jego głowie historia z XXII Sesją Rady Gminy Zagrodno stanowi „kolejny dowód na kompletny brak współpracy i woli ze strony wójta”. „Zadowolenie z faktu możliwości działania w związku ze Specustawą (…) zdaje się przesłaniać wójtowi to, kto stanowi w gminie władzę. Mieszkańcy. Nie wójt. Działania na podstawie tej ustawy winny służyć jedynie sprawom niecierpiącym zwłoki i związanym ze zwalczaniem COVID-19, nie zaś próbom działania na własną rękę i dowolnym rozporządzaniem budżetem. Ignorancja tego faktu poprzez blokowanie działań Rady Gminy jest niedopuszczalna i jestem zmuszony o tym stanie rzeczy powiadomić wojewodę dolnośląskiego” – zapowiada Walenty Luszniewski.

Piotr Kanikowski

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

18 komentarze

 1. łojciec pisze:

  rosumiem wodzu ze ci wszyscy to wlasni ci ktorzy tu mieli udawadniac twoje racje. Slusznie wodzu jak sie nie da wygrac to sie zabiera wojsko.Tylko nie mozna sie tak od razu….odkrywac.

 2. łojciec pisze:

  czytalem to wasze kolko marynarskie .Powinniscie jeszcze zrobic sobie klub z wejsciowkami dla wybranych.Jest nadzieja ze Wojt poradzi sobie z takimi jak widac idiotami. Wyraznie widac manie przesladowcza tam rowniez .Kazdy kto ma inne zdanie jest oplacony przez Wojt. Jak widac wam nawet zadna pomoc juz nie pomoze. Inteligenci z dwora.

 3. Dad pisze:

  Pisz Pisz Łojciec tu jest miejsce dla takich niedorozwój jak ty.A wszystkich inteligentnych zapraszam na i -strefe. Nie zniżajmy się do poziomu tej opłaconej łajzy

 4. łojciec pisze:

  jakze milo sie zrobiło.Dwa wpisy i juz mozna powiedziec ze wie sie wszystko.Bedzie ciezko Pani Karolino.Ma Pani do czynienia z suwerenem czyli jak to mowia w swiecie motlochem.Ale nie takie rewolucje sie robiło.

 5. łojciec pisze:

  a jak prosze do rzeczy to widze ze juz rowno od rzeczy .Gerantologia tak ma.Nie ma czasu na myslenie i odpowiedz.Koniec nadchodzi juz….szybko.

 6. łojciec pisze:

  rosumiem ze koryto jest ale przy korycie nie ci co powinni.POwinni byc wlasciwi co to som mondrzy, pachnacy i wysocy.A wiec wy.

 7. łojciec pisze:

  taki efekcik PO zawsze wstawiam kiedy chce rozpoznac ..idiote.Zawsze sie sprawdza.

 8. Toni pisze:

  Chyba się pomyliles nie jesteś PO rozgarnieciu tylko jesteś PO-wcem a rząd PiS rozrywa te koryta i my mieszkancy gminy Zagrodno zrobimy to z wami zanim rozlozycie nasza gminę.
  Wiesz co ci powiem LOJCIEC nie wypada tobie tak hejtowac tu w końcu jesteś szpecem od wizerunku @

 9. łojciec pisze:

  czyli w skrocie jak to nazywa rzond…kwik swin odrywanych od koryt.Jak ja to lubiem.

 10. łojciec pisze:

  wlasnie jezdem PO ogarnieciu.A ty juz masz to za soba?

 11. W pisze:

  ŁOJCIEC widzę że lubisz żyć w zaklamaniu lub masz w tym interes. Opamietaj się!

 12. łojciec pisze:

  a na koniec matolecki z zagrodna.Gmina jest biedna i bedzie jeszcze biedniejsza po tym co sie stało.Dalsze dzialania rzondu sprawia ze bedzie jeszcze jeszcze biedniejsza i jeszcze bardziej ograniczana..W takim momencie to sie raczej wspolpracuje a nie wysyła zawiadomien do wojewody ktory wam nie pomoze bo sam ledwo moze. Jak doswiadczenie mowi lepsza Baba z rozumem niz stary chlop z wiekiem.

 13. łojciec pisze:

  kupamienci>>>dstaw żuberka, wykąp się, zdejmij ze swojej żony sąsiada niech Ci gacie zszyje przed wyjsciem, pozyc gdzieś na bilet i pojedz do UG Zagrodno i powiedz to Panu Wójtwi w twarz. Wielu ludzi już zapomniało jak klekali przed Panem Wójtem i błagalo żeby pan Tadeusz pomógł. Teraz będą wylewane zygowiny i szambo… to jest żałosne i kary godne. Pan wójt nic nie robił kompletnie nic…teraz młoda pani wójt zrobi z Gminy Eldorado, oczywiście życze jej tego i sobie ale ludzie pieniądze do urzędów gminy nie splywaja milionami i nie sa na każdą zachcianke mieszkańca. Cieszmy się ze zmiany która nadeszła ale nie róbmy takich świńst.

  chiba nie bylo tak swietnie>>>Na początku nikt w Nią nie wierzył. Nikt prawie nie znał. Wielu się śmiało, wielu stchórzyło. Ale jak mówi stare przysłowie: Sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą. Teraz wszyscy będą klepać i słodzić. Obserwuje kampanie od początku, jak każdy tchórz komentuje (za każdym razem pod innym nickiem), zmieniam IP. Życzę nowej Pani Wójt – by “Dała Rade” By wywietrzyła stęchliznę w Gminie, Szkole, Ośrodku Zdrowia, Na Zamku, w ZUK. Niech się już z Nas nie śmieją – niech zazdroszczą. Mam małą nadzieję iż P. Wójt rozpocznie coś w stylu Zadaj Pytanie (jak u sąsiadów), są ludzie w Gminie z pomysłami (nie jak radni – sesja -dieta, sesja – dieta dieta – komisja – tylko diety – i nawet się nie odezwali). Ludzie dużo wiedzą, dużo by powiedzieli ale się boją coraz mniej ale jednak. Wszyscy martwili się o kredyty p.Wójt – teraz wszystko będzie weryfikowalne (oświadczenie majątkowe). Teraz do roboty. Powodzenia!

 14. łojciec pisze:

  tak tak czytalem.Zorganizowana masowka gerantologii i tych co wiedza lepiej od zawsze. Widac to jak na placu zabaw moi biedni mieszkancy…Moze tak troche poczekajcie, siadzcie na dupie i pomozcie .Bo tak to jak zwykle w Polsce.A ci co tam widza jednak pozytyw jak zwykle przykryci sa tonami gowna.Taka stronka z flaga to tam gdzie ten czolowy gerantolog działa?

 15. Kot pisze:

  Zapraszam wszystkich na istrefa-zagrodno.com.Panie Kanikowski proszę sobię poczytać na temat artykułów które Pan publikuje z Polecenia Wójt Zagrodna w i strefie. Wplątuje się Pan
  w bardzo śliski układ. Proszę się zainteresować z jakich powodów artykuły Wójt już nie są publikowane w e- legnickim mimo iż mieli umowę do końca roku podpisaną.

 16. łojciec pisze:

  rosumiem ze intencje sa nieszczere a Pani Wojt zamiast wykopac zasypie studnie.

 17. Anna pisze:

  Wszystko jak zwykle. Nie wiem kto jeszcze wierzy w te brednie i szczere intencje pani wójt. Nie jestem taka pewna że radni nie chcieli dac na studnię. RANY to jest przegięcie. Ile można z siebie robić zbawczynie gminy i meczennice. Szkoda mi ludzi którzy nie rozumieją co się dzieje. Dziennikarzy też zwłaszcza tych nieprofesjonalnie nieobiektywnych

 18. lustrator pisze:

  czyli nic nowego w Gminie Zagrodno.Gerantologia atakuje.Ale jest wyjscie.Nakichac na gerantologie podczas obrad i problem sam sie rozwiaze.Po dwoch tygodniach. Powodzenia pani Karolino.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

69438222_2715452898506511_2776839061447376896_o

Robert Obaz apeluje do premiera o otwarcie granic

Read More →