Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Guzicki i Baca znów snują bajki o Polsce. Polecamy!

Przez   /   23/06/2020  /   No Comments

No co dzień spokojnie stoi w centrum Żagania. Jednak od czasu do czasu wyrusza w podróż. Podróżuje nie tylko od miasta do miasta. Potrafi przenosić się też w czasie. Taki jest żagański miś Wojtek w najnowszej książce Artura Guzickiego, która właśnie ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk.

Podróże misia Wojtka, to seria bajek dla dzieci. Ich bohaterem jest słynny miś z armii generała Andersa, który w podczas swoich podróży poznaje bardzo ciekawy okres w historii Polski – czas kiedy Polska odzyskała niepodległość.

W książce Artura Guzickiego wszystko zaczyna się w Żaganiu. Oto tamtejszy misiek z nudów schodzi z niewielkiego cokołu i spacerując przez miasto trafia na dworzec kolejowy. Tam spotyka dziwnie ubranych żołnierzy. Po chwili okazuje się, że to dowodzona przez generała Hallera Błękitna Armia, a sam Wojtek zaczyna rozumieć, że właśnie przeniósł się w czasie i ma szansę na poznanie historii zupełnie innej wojny, niż ta w której uczestniczył u boku żołnierzy Andersa. -Myśląc o tej książce wyszedłem z założenia że miś Wojtek służąc w polskiej armii musiał być Polakiem, ale niestety nigdy nie był w Polsce i nie znał jej historii. Dlatego zafundowałem mu podróż w czasie i przeprowadziłem przez bardzo ciekawy i ważny okres w dziejach Polski – opowiada Artur Guzicki.

Podróże misia Wojtka – to dziesięć opowieści. Główny bohater uczestniczy w ważnych historycznych wydarzenia. Poznaje między innym Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Bierze udział w wojnie z bolszewikami i pływa Pomorzaninem, czyli pierwszym polskim okrętem wojennym. Odwiedza krakowskie Oleandry, Lwów, jest świadkiem słynnego przemówienia Ignacego Paderewskiego wygłoszonego w Poznaniu i zaślubin z morzem jakich dokonał generał Józef Haller. W końcu trafia do Wersalu w czasie kiedy Dmowski i Paderewski podpisują traktat pokojowy na mocy którego państwa zachodnie uznają niepodległość Polski.

Książka jest bogato ilustrowana przez Henryka Bacę. Wstęp do niej napisał profesor Jan Żaryn.

Guzicki i Baca to duet autorów, który kilka lat temu stworzył oparte na podobnym pomyśle “Przygody Julka”. To książka o 10 podróżach Julka – urwisa wyrzeźbionego przez Edwarda Mirowskiego. Z Julkiem, stojącym na co dzień przy legnickim Rynku, dzieci poznawały historię Legnicy. Teraz mogą kontynuować podróże w czasie z Wojtkiem.

W najbliższy piątek 26 czerwca książka i autor od godziny 14  do 16 będą dostępni dla czytelników w kawiarni Markova w legnickim Rynku. Wszystko oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

RYC. HENRYK BACA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

woman-5993601_1920

Legnica. Śniadania na trawie w parku Miejskim

Read More →