AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Gmina Zagrodno buduje dwie nowe drogi i chodnik

Przez   /   09/04/2023  /   1 Comment

24 marca wójt Karolina Bardowska podpisała umowę na trzy drogowe inwestycje, na które pozyskała 95 procent dofinansowania z Rządowego Programu Polski Ład. – Termin jest krótki. Wszystkie zostaną wykonane jeszcze w tym roku – informuje wójt Zagrodna.

Pierwsza to chodnik wzdłuż powiatowej drogi w Zagrodnie, od budynku dawnej poczty do mostu na Skorze, łącznie 950 metrów bieżących. Będzie poprowadzony po lewej stronie jezdni, przy domach. W celu zapewnienia połączenia z istniejącymi ciągami pieszymi zaprojektowano również dwa odcinki chodnika zlokalizowanego po prawej stronie jezdni w rejonie przejść do pieszych.

Nowy chodnik ma mieć 2 metry szerokości, choć miejscowo mogą się pojawić zwężenia ze względu na przepusty czy odnogi słupów elektrycznych. Aktualnie pobocza biegnące po obu stronach jezdni mają ok 1-1,5 m szerokości. Projekt przewiduje dla chodnika nawierzchnię z betonowej kostki wibroprasowanej szarej i, przy zjazdach na posesje, czerwonej. Od razu wykonane zostanie również odwodnienie oraz nowe oświetlenie uliczne. Po wybudowaniu chodnika zmieni się nieco organizacja ruchu – o 14 metrów w górę wsi zostanie przesunięte przejście dla pieszych znajdujące się przy boisku sportowym.

W ramach tego samego zadania przebudowana zostanie licząca 937 metrów gminna droga gruntowa z Radziechowa na stację PKP w Osetnicy. Służy nie tylko pasażerom kolei. Zapewnia mieszkańcom wsi dojazd do zabudowań gospodarczych i pól uprawnych. Jest jednak mocno wyeksploatowana i zniszczona. Bieżące naprawy przy zastosowaniu tłucznia na krótko poprawiają jej stan. Po przebudowie będzie mieć szeroką na 3,5 metra jezdnię z masy bitumicznej oraz 50-centymetrowe pobocze z tłucznia. Przewidziano też wykonanie dwóch mijanek, co poszerzy jezdnię w tych miejscach do 5 metrów.

Trzecia inwestycja to przebudowa drogi gruntowej Modlikowice – Olszanica, wykorzystywanej przede wszystkim przez rolników. Aktualnie ma szereg mankamentów. Po obu jej stronach występują zawyżone pobocza, które doprowadziły do degradacji nawierzchni, blokując spływ wody z jezdni. Na drodze brakuje ponadto spadków poprzecznych, brakuje odwodnienia lub jest ono zdegradowane Projekt przewiduje m.in. zrobienie solidnego odwodnienia i położenie nawierzchni asfaltowej o szerokości 4 metrów na odcinku 960 metrów.

Gmina pozyskała na te trzy zadania nieco ponad 6,7 mln zł z Rządowego Programu Polski Ład. W przetargu uzyskano cenę 5 882 721 zł brutto. W ten sposób wykonawcą dróg w Radziechowie i Modlikowicach oraz chodnika w Zagrodnie zostało Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane z Wrocławia. O umowę zabiegały jeszcze dwie firmy z Jeleniej Góry, proponując stawki o 64 – 512 tys. zł wyższe niż wrocławskie PTB. Wszystkie trzy oferty mieściły się w limicie środków zarezerwowanych w tegorocznym budżecie gminy (7 057 322 zł).

- Czas na wykonanie zadanie mija z końcem września tego roku a to oznacza, że już jesienią mieszkańcy Zagrodna będą bezpieczniejsi a mieszkańcy Radziechowa dojadą na pociąg po gładkim asfalcie – dzieli się dobrymi wiadomościami wójt Karolina Bardowska.

Ze względu na krótki termin realizacji, inwestycja będzie prowadzona w trzech lokalizacjach jednocześnie, co może być dla Przedsiębiorstwa Transportowo-Budowlanego sporym wyzwaniem logistycznym. Celem zapewnienia prawidłowej realizacji umowy gmina wyłoniła inspektora nadzoru. To specjalista, który w imieniu samorządu dopilnuje, aby prace przebiegały sprawnie, a wszystkie elementy zostały wykonane zgodnie z przygotowanymi projektami.

Piotr Kanikowski

FOT. GMINA ZAGRODNO

 

 

 

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. Matka pisze:

    No i co na to komitet protestacyjny pod nazwą “NIE DLA WÓJT”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_3213,klOWfqWibGpC785HlXs

Kompromis w sprawie podatku od nieruchomości

Read More →