AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ginekolog wraca do sądu. 16-latka znowu jest w ciąży

Przez   /   27/09/2013  /   No Comments

Jerzy K. – 62-letni ginekolog z Jawora, którego w maju legnicki sąd uniewinnił od zarzutu usunięcia ciąży u szesnastolatki – krótko cieszył się z korzystnego wyroku. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu  nabrał wątpliwości, co do autentyczności dokumentacji medycznej, która zaważyła na uniewinnieniu, i polecił wnikliwiej sprawdzić, czy nie została przez kogoś podrzucona policji.

Jerzy K. nie mógł zostać skazany za nielegalną aborcję, bo w trakcie legnickiego procesu okazało się nagle, że szesnastolatka, którą w styczniu 2009 roku mama przyprowadziła do niego na usunięcie ciąży i u której za 6 tysięcy złotych wykonał zabieg oczyszczenia jamy macicy… w ciąży w ogóle nie była. Dowodziło tego wykonane chwilę wcześniej zdjęcie USG dziewczyny, zdaniem biegłych wykluczające istnienie płodu. Z wyjaśnień oskarżonego wynikało, że on sam też nie był pewien, mógł się pomylić, wydawało mu się, sądził, że to piąty albo szósty tydzień, ale…

Po majowym wyroku, cała sprawa wyglądała więc na jakąś makabryczną komedię omyłek: najpierw dziewczynie po stosunku z nieletnim kolegą zanika miesiączka; potem lekarka stwierdza ciążę; potem Jerzy K. godzi się po cichu usunąć płód i bierze pieniądze za zabieg; potem prokuratura dowiaduje się o przestępstwie i sadza ginekologa na ławie oskarżonych – a na końcu okazuje się, że wszystko blaga, bo ani ciąży, ani tym bardziej aborcji nie było.

Kluczowe znaczenie dla rozsądzenia o winie lub niewinności Jerzego K. miała dokumentacja medyczna. Zwłaszcza zdjęcie ultrasonograficzne małoletniej pacjentki, na którym biegli nie dopatrzyli się żadnego płodu. Sąd w Legnicy uniewinniając lekarza uwierzył w jego autentyczność. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, do którego odwołała się prokuratura, ma co do co do tego wątpliwości na tyle poważne, że zdecydował się uchylić wyrok pierwszej instancji i skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu sugeruje, że nie można wykluczyć, iż zdjęcie zostało podrzucone przez doktora lub kogoś innego, aby wywieść Temidę w pole.

Podejrzenia budzi zarówno samo zdjęcie, jak i okoliczności, w jakich trafiło do akt sprawy. Gdy bowiem 2 czerwca 2009 roku, dzień przed zatrzymaniem Jerzego K.,  policja zjawiła się w jaworskiej przychodni, aby zabezpieczyć dokumentację lekarską szesnastolatki, znaleziono tylko kartę założoną przez lekarza ortopedę i ani śladu po wizytach u ginekologa. Policjanci wrócili do przychodni dzień później i wówczas rejestratorki odkryły w szafie  i szufladzie dokumentację ginekologiczną dziewczyny: zdjęcie USG i kartę opisową.

Choć dokumentacja pochodziła sprzed pięciu miesięcy, nie została zewidencjonowana i leżała w miejscu do tego nieprzeznaczonym w kopercie opisanej imieniem i nazwiskiem szesnastolatki.  Samo zdjęcie USG było opatrzone niewłaściwą datą i godziną jego wykonania (Jerzy K. tłumaczył to nieprzestawieniem mechanizmu datowania w aparacie) oraz opisane ręcznie, a nie automatycznie. Z adnotacji na zdjęciu wynika, że zostało wykonane w południe, a nie w godzinach wieczornych, kiedy – jak wynika z zeznań świadków – szesnastolatka zgłosiła się na umówiony zabieg.

Znalezione w szafie, niezewidencjonowane, niewłaściwie datowane zdjęcie, na którym widać, że pacjentka nie jest w ciąży, stało się podstawą wyroku uniewinniającego Jerzego K. Zdaniem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, autentyczność tego dowodu jest co najmniej wątpliwa, a nowy proces ma te wątpliwości rozwiać lub potwierdzić. Wznowienie procesu jaworskiego ginekologa już za miesiąc.

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2339 dni temu dnia 27/09/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 30, 2013 @ 8:42 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

boar-2504313_1280

Rzeź dzików. Wojewoda każe zabić prawie 5 tys. sztuk

Read More →