PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Galeria Sztuki w Legnicy poleca wystawy na wakacje

Przez   /   01/07/2021  /   No Comments

Galeria Sztuki zaprasza na dostępne w letnim okresie ekspozycje biżuterii. Czerwcowe oprowadzania kuratorskie już się zakończyły, ale wciąż możemy zajrzeć do Galerii Sztuki i Muzeum Miedzi i zobaczyć prezentacje przygotowane w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.

W miniony piątek cykl spotkań dopełniło oprowadzanie po ekspozycji „Handmade 2. Polska sztuka srebra 1979-1999” w Muzeum Miedzi, o której opowiedziała jej kuratorka, dr. Krystyna Nowakowska. Ekspozycja „Handmade 2” to opowieść o legnickiej historii wystaw srebra, która toczyła się wówczas dwoma torami. Wyznaczały je Galeria Sztuki i Muzeum Miedzi, które do końca lat 90-tych gromadziło własną kolekcję obiektów nagradzanych w Ogólnopolskich Przeglądach Form Złotniczych. Dziś liczy ona prawie pół tysiąca prac, które obrazują przemiany w warsztacie, mentalności i historii polskich projektantów biżuterii autorskiej. Dwieście z nich prezentuje ekspozycja w Muzeum, przy której budowaniu znaczący udział miała Krystyna Nowakowska, dziś dr historii sztuki, a wówczas jedna z kustoszek instytucji. Warto wspomnieć też, że wspomniane przeglądy odbywają się corocznie pod nazwą Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, a ich popularność wykracza znacznie poza Europę. O tym usłyszymy więcej podczas oprowadzania kuratorskiego po drugiej z wystaw – „Wciąż człowiek?”, w Galerii przy pl. Katedralnym. Ta prezentacja pokazuje bowiem efekty już dwudziestej dziewiątej edycji konkursu.
Jak mówi Justyna Teodorczyk: „sztuka złotnicza, którą prezentujemy na wystawie to nie zwykła kobieca biżuteria, piękne ozdoby czy drogie błyskotki. To autorskie i pełnoprawne dzieła sztuki artystów z całego globu, którzy zabierają głos w ważnych sprawach. Nie zobaczymy tu pięknie oprawionych drogich kamieni, ale usłyszymy o drogich naszym sercom sprawach. Dostrzeżemy jak kilkucentymetrowy obiekt może wzywać nas do dialogu, działania i odpowiedzialności za nasze poczynania ludzkości, za które wszyscy, łącznie z planetą, płacimy wysoką cenę”.

 

Wspomniane ekspozycje są dostępne w czasie wakacji. W Galerii Sztuki do końca lipca obejrzeć można prace zakwalifikowane do 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?”, a także wystawę „Sylwetki Twórców: Marion Delarue” – indywidualny pokaz dzieł inspirowanych dziwnością, folklorem i mitami. Pochodząca z Francji artystka tworzy biżuterię nawiązującą do rytualnych strojów i ozdób, szczególnie dbając o precyzję i technikę wykonania.
Z kolei wystawy w Muzeum Miedzi trwa retrospektywna prezentacja prac jedno z najbardziej znanych polskich złotników, artysty i pedagoda – “Andrzej Szadkowski. Rytm twórczości 1968-2021″ oraz “Handmade. Polska sztuka srebra lat 1979-1999″ – zwiedzać je można do końca sierpnia.
Z kolei w przestrzeni internetowej na profesjonalnej platformie Kunstmatrix można rozgościć się na dwóch wirtualnych wystawach: prezentującej prace nadesłane na Ogólnopolski konkurs na plakat 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?” (dostępna tutaj), oraz pokonkursowa wystawa fotografii towarzysząca Festiwalowi SREBRO (dostępna tutaj).

Źródło: Galeria Sztuki Legnica

FOT. GALERIA SZTUKI LEGNICA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 23 dni temu dnia 01/07/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 1, 2021 @ 3:39 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

b

Legnicka Akademia Filmowa – uczta dla miłośników filmu

Read More →