Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Fałszywi policjanci wyłudzili od legniczanki 36 tys. zł

Przez   /   30/07/2019  /   No Comments

85-letnia legniczanka oddała oszustom 36 tysięcy złotych oszczędności. Przestępcy udawali policjantów. Wmówili staruszce, że pieniądze, które odłożyła z emerytury, mogą być fałszywe i że trzeba zbadać ich autentyczność. 

- Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i stale modyfikują swoje działania – przestrzega sierż. sztab. Anna Tersa z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Podaje przykład 85-letniej kobiety, która wczoraj zgłosiła się na policję jako ofiara oszustów. Najpierw na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przedstawił się jako Patryk Kołodziej. Znał imię i nazwisko 85-latki. Był ciekaw, czy dostaje emeryturę. Kiedy potwierdziła, powiedział, że legniccy listonosze przynoszą ludziom fałszywe pieniądze. I zapowiedział, że zaraz do jej mieszkania przyjdzie jego kolega z policji, by sprawdzić, czy gotówka, którą przechowuje staruszka, jest autentyczna.

Legniczanka była nieufna. Chciała zadzwonić do córki. “Patryk Kołodziej” kategorycznie zabronił jej się rozłączać. Chwilę później do drzwi zapukał młody mężczyzna. Przedstawił się jako policjant. Powiedział, że przyszedł po “fałszywe pieniądze”. Seniorka nie chciała go wpuścić. Wtedy interweniował “Patryk Kołodziej”. Zadzwonił i namówił legniczankę do otwarcia drzwi.

- Rzekomy policjant zapewniał, że za godzinę, po sprawdzeniu, zwrócą wszystkie pieniądze kobiecie. Starsza pani w końcu dała się przekonać i wręczyła oszustowi swoje oszczędności w kwocie 36 tys. złotych. Po godzinie, gdy „policjanci” nie pojawili się, kobieta zadzwoniła do córki. Wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów – opowiada sierż. sztab. Anna Tersa.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • Zwracamy się z ponownym apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
  • Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Źródło: Policja Legnica

FOT. POLICJA LEGNICA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 211 dni temu dnia 30/07/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 30, 2019 @ 12:08 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-563429_1920

Lubin. Pacjentka przychodni z podejrzeniem koronawirusa

Read More →