Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

DSDiK pokazała nowy przebieg obwodnicy Złotoryi

Przez   /   22/06/2022  /   No Comments

“Z dala od Sępowa, po szerokich łukach omijających Wilków i Kozów – tak ma przebiegać w najnowszej wersji 8-kilometrowa obwodnica Złotoryi. Projektanci zapewniają, że na całej długości będzie przyjazna mieszkańcom i spełni normy akustyczne” – pisze Piotr Maas w Gazecie Złotoryjskiej. Publikuje też nowe mapki pokazujące przebieg trasy. Za zgodą autora przytaczamy fragmenty jego artykułu.

 

“(…) Projektanci pracujący na zlecenie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu przygotowali analizę techniczno-ekonomiczną przebiegu obwodnicy Złotoryi na dwóch brakujących odcinkach: od drogi Złotoryja-Legnica do trasy Złotoryja-Jawor oraz od strefy ekonomicznej do drogi Złotoryja-Jelenia Góra. Wczoraj w kinie Aurum zademonstrowali efekt swoich prac samorządowcom z miasta, gminy wiejskiej i powiatu złotoryjskiego.

Zacznijmy od tego, co projektanci nazywają etapem II – czyli jedziemy do Złotoryi od strony Legnicy. Około 300 m za skrzyżowaniem przy stacji kolejowej w Kozowie na łuku drogi wojewódzkiej 364 pojawi się pierwsze rondo. By wjechać na obwodnicę, na rondzie trzeba będzie skręcić w lewo. Trasa pobiegnie w kierunku Kozowa po zboczu – tym samym, które trawersuje linia kolejowa ze Złotoryi do Legnicy. Przetnie wysoki nasyp kolejowy, przechodząc pod torami – w tym miejscu będzie musiał powstać wiadukt. Trzema łagodnymi łukami doprowadzi do ronda na drodze wojewódzkiej 363, zlokalizowanym ok. 200 m przed Kozowem. Do skrajnych zabudowań zbliży się w pewnym momencie na ok. 100-150 m. Cały ten odcinek ma liczyć ok. 1100 m.

Projektanci rozważali również dużo prostszy przebieg tego fragmentu (kolor żółty na mapie obok), ale okazało się to niewykonalne technicznie ze względu na zbyt duże spadki terenu. Obwodnica wybudowana w ten sposób nie spełniałaby parametrów dla dróg klasy G, czyli wojewódzkich. Poprowadzenie jej po łukach pozwala „zgubić” dużą różnicę wysokości.

Następnie mamy etap I – czyli ten, przy którym prace przygotowawcze są najbardziej zaawansowane. To odcinek, który miał być budowany już w roku 2017. Na przeszkodzie stanęła wtedy nieczynna linia kolejowa, która wstrzymała na długi czas prace projektowe. Proces planowania drogi w tym przypadku dobiega już jednak końca. Została nawet wydana decyzja ZRID oznaczająca pozwolenie na budowę.

Etap I to odcinek od ronda w Kozowie do ronda, które powstanie na skrzyżowaniu dróg powiatowych do Wilkowa i Leszczyny znajdującym się zaraz za Wilczą Górą. Liczy 4,8 km i prowadzi najpierw mostem nad Kaczawą, a następnie pnie się polami w górę, przechodząc między stawem osadowym a wzgórzem Kostrza i pokonując ponad 100 m przewyższenia. Omija w odległości ok. 150 m peryferyjne budynki na Kopaczu i zbliża się od strony wschodniej do strefy ekonomicznej – tu zlokalizowany będzie zjazd w ul. Przemysłową.

Etap III zaczyna się na wspomnianym już 5-wlotowym rondzie za Wilczą Górą. Obwodnica pobiegnie najpierw pomiędzy wygasłym wulkanem i bocznicą kolejową do byłego kamieniołomu, omijając ostatnie zabudowania w Wilkowie w odległości ok. 100 m. Jeszcze bardziej oddali się od Sępowa – na ok. 300 m. W pobliżu tej ostatniej wsi trasa po raz kolejny przetnie po wiadukcie linię kolejową. Zakończy się rondem na byłej drodze wojewódzkiej (a obecnie gminnej) do Jeleniej Góry, zlokalizowanym w Jerzmanicach-Zdroju, na łuku pomiędzy przejazdem kolejowym a zjazdem na Lwówek Śląski. Ostatni odcinek liczy ok. 2150 m.

Projektanci zapewniają, że obwodnica nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. – Nasza analiza pokazuje, że jest możliwość poprowadzenia trasy poza wioskami. Taki przebieg drogi rozwiązuje wszystkie problemy, które wcześniej stanowiły element konfliktu. Na całej jej długości żaden z obiektów nie jest zagrożony przekroczeniami norm akustycznych – podkreślał we wtorek Adam Biegański z Biura Projektów A-Propol. W okolicach Sępowa czy Kozowa droga ma być miejscami prowadzona w głębokich wykopach, schowa się więc między skarpami dochodzącymi do 6 m wysokości. Z kolei w pobliżu Wilkowa pobiegnie praktycznie po łagodnych stokach Wilczej Góry, a więc dość wysoko nad miejscowością, co także ma sprawić, że hałas nie będzie dokuczał mieszkańcom.

Do obwodnicy w takim kształcie droga jednak daleka. Analiza techniczno-ekonomiczna to początek procesu inwestycyjnego, który trwa zwykle ok. 7 lat, kolejne 2 trzeba doliczyć na samą budowę. W najlepszym więc wypadku odcinkami koło Kozowa oraz Wilkowa i Sępowa będzie można przejechać pod koniec tej dekady. To jednak optymistyczna wersja, która zakłada, że bez problemu przebiegną uzgodnienia z PKP (co – jak pokazały prace projektowe przy pierwszym odcinku naszej obwodnicy – wcale nie jest takie oczywiste) oraz że od razu znajdą się pieniądze na budowę.

– Wystąpimy teraz do zarządu województwa o przyjęcie tego studium. Za rok o tej porze powinna być gotowa decyzja środowiskowa, która pozwoli na rozpisanie przetargu na zaprojektowanie tych dwóch odcinków obejścia drogowego Złotoryi – tłumaczył Biegański.

Dużo wcześniej mogłyby się zacząć prace przy budowie środkowego odcinka, który jest już zaprojektowany i dla którego została wydana decyzja ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Tyle że została oprotestowana i wciąż nie jest prawomocna. Jeśli minister oddali protest, na przeszkodzie w szybkim rozpoczęciu robót budowlanych mogą stanąć pieniądze.

– Rozmawiałam z dyrektorem DSDiK. Nie ma na razie w budżecie pieniędzy na obwodnicę Złotoryi. Bez dofinansowania nie uda się zbudować tej drogi – powiedziała nam Jadwiga Szeląg, radna sejmiku dolnośląskiego, która uczestniczyła we wtorkowym spotkaniu.(…)

Cały artykuł: Gazeta Złotoryjska: Jest nowy przebieg obwodnicy koło Wilkowa i Sępowa

RYC. BIURO PROJEKTÓW A-PROPOL

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 13 dni temu dnia 22/06/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 22, 2022 @ 4:34 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_20220705_122331

Petycja w obronie teatru przed prezydentem Legnicy

Read More →