Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dolny Śląsk będzie wysyłać do Drezna testy na SARS CoV-2

Przez   /   03/04/2020  /   1 Comment

Marszałek Cezary Przybylski poinformował dziś o inicjatywie, która ma przyspieszyć testowanie Dolnoślązaków na obecność koronawirusa. Ponieważ polskie laboratoria są zapchane, codziennie 200 testów będzie transportowanych do Drezna, gdzie w stosunkowo krótkim czasie – po 5-6 godzinach – będzie gotów wynik badania.

Władze Dolnego Śląska porozumiały się w tej sprawie z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem. Niemcy zgodzili się pomóc Polakom walczyć z epidemią udostępniając swoje laboratorium w Dreźnie. Próbki będą dowożone przez sanepid, a jeszcze tego samego dnia Niemcy przekażą wyniki drogą mejlową.

- To w znaczący sposób rozładuje kolejkę, jaka jest do testowania. Testowania przede wszystkim personelu. Bardzo nam zależy, abyśmy mieli pełną wiedzę, że pracownicy medyczni są zdrowi – informuje marszałek Cezary Przybylski. Dodaje, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Próbki pobrane na Dolnym Śląsku badały od początku laboratoria funkcjonujące w szpitalu przy ul. Borowskiej i we wrocławskim sanepidzie. Dzięki inicjatywie samorządu województwa dodatkowo zajęły się tym laboratoriach szpitala przy ul. Koszarowej, Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Instytucie Mikrobiologii Medycznej i Higieny Wydziału Medycyny w Dreźnie. W przyszłym tygodniu ruszy kolejne laboratorum, w w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

- Dolny Śląsk przeprowadza najwięcej testów w Polsce. Ich ilość jest kluczowa aby wiarygodnie szacować skalę zarażeń i skutecznie z nimi walczyć. Z każdym dniem zyskujemy nowe narzędzia w walce z pandemią – mówi marszałek Cezary Przybylski.

FOT. FACEBOOOK.PL

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 57 dni temu dnia 03/04/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 3, 2020 @ 2:46 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Legniczanin pisze:

    A kiedy zapowiadane laboratorium w Legnicy?
    Czy próbki z Legnicy będą wysyłane do Drezna przez Wrocław? Wszak trasa robi się wówczas dwukrotnie dłuższa….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zietal

Ziętal jedzie. Koronawirus nie wstrzymuje rowerzysty

Read More →