AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dehnel upomina Chocianów, by nie szedł drogą nazistów

Przez   /   03/02/2020  /   5 Comments

Pisarza Jacka Dehnela oburzają prowadzone przez władze Chocianowa konsultacje społeczne nad rezolucją w sprawie “powstrzymania ideologii LGBT”. Dehnel przypomina, że w mieście funkcjonowała w czasie wojny filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie pasiak z różowym trójkątem otrzymywało się za przynależność do seksualnej mniejszości. Homofobii sprzeciwia się Tolerancyjny Chocianów.

Od 9 grudnia w Chocianowie trwają konsultacje społeczne “w kwestii projektu uchwały w sprawie przyjęcia Rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii “LGBT” przez wspólnotę samorządową oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących.” Miały trwać dwa miesiące, ale decyzją burmistrza Tomasza Kulczyńskiego zostały przedłużone do końca lutego. Po co? “Aby nie było żadnych niedomówień i nieprawidłowości w tak wrażliwym społecznie temacie” – wyjaśnia Patrycja Jugo, sekretarz miasta i gminy Chocianów.

Rezolucja przeciwko “ideologii LGBT” to podpatrzona w innych regionach inicjatywa przewodniczącego rady miasta Janusza Ślipko z Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli dojdzie do jej uchwalenia, Rada Miejska Chocianowa będzie pierwszym samorządem na Dolnym Śląsku otwarcie odmawiającym tolerancji osobom o tzw. innej orientacji seksualnej.

Ponieważ zwolennicy rezolucji wywodzą się z klubu burmistrza, decyzja Kulczyńskiego o przedłużeniu konsultacji budzi nieufność. Część mieszkańców podejrzewa, że wyniki ankiet poszły nie po jego myśli. W reakcji na dyskryminacyjne działania władz gminy zawiązała się grupa Tolerancyjny Chcianów. Ma stronę na Facebooku. Grupa przekonuje, że katolicy i osoby homoseksualne nie muszą się ze sobą zgadzać, aby się wzajemnie szanować. Zachęca mieszkańców do podpisywania w internecie petycji przeciwko homofobii:

“Zatrzymać uchwałę dyskryminującą osoby homoseksualne i niewierzące w Chocianowie

Zgodnie z art. 7 Konstytucji i orzecznictwem NSA samorząd ma działać na podstawie i w granicach obowiązującego prawa. To chroni obywateli przed nadmierną ingerencją władzy w obszary, na które ta nie powinna mieć wpływu.Konstytucja – a dokładnie art. 32 – ustanawia zakaz dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Na władzach publicznych ciąży więc obowiązek budowania społeczeństwa, które jest równe.Analogicznie, nie można znaleźć żadnych przepisów, które uprawniałyby do działania przeciwko grupom mniejszościowym; takich, których celem byłaby dyskryminacja czy wykluczenie. ”
Uchwały takie mogą być też sygnałem przyzwalającym na przemoc, który bezpośrednio prowadzi do zwiększenia częstotliwości występowania przestępstw z nienawiści.”

Petycja jest dostępna TUTAJ. Do dzisiaj podpisało ją ponad 2,3 tys. osób.

Akcję grupy Tolerancyjny Chocianów wsparł pisarz Jacek Dehnel, autor głośnej “Lali”, wielokrotnie nominowany do najważniejszych nagród literackich. 1 lutego zaapelował na Facebooku o sprzeciw wobec dyskryminacyjnych pomysłów chocianowskich władz.

“Jest to o tym bardziej obrzydliwe, że w Chocianowie (wówczas Kotzenau) funkcjonowała jedna z filii nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen – jednego z tych, do których trafiali więźniowie z różowymi trójkątami, przeznaczonych do wymordowania przez hitlerowską machinę śmierci tylko dlatego, że należeli do “LGBT”, którego tak się lękają radni z Chocianowa. W tym Janusz.

Nie sądzę, żeby była to ta z tradycji miasta Chocianów, do której szczególnie Janusz i jego koledzy chcieliby nawiązywać. “

W treści  projektu rezolucji wprost zapisano m.in. niezgodę na lekcje wychowania seksualnego według standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i obecność w szkołach “latarników” (specjalistów monitorujących sytuację uczniów LGBT, którzy mają reagować, jeśli zauważą, że dzieci są nękane). Zanegowano zasady poprawności politycznej (np. tolerancję wobec inności, szacunek dla każdego człowieka). Nazwano je w rezolucji “homopropagandą”. Jednocześnie dokument potępia ataki na Kościół katolicki. Poza Januszem Ślipko, rezolucję poparła grupa jego kolegów z Prawa i Sprawiedliwości oraz radni z klubu burmistrza Tomasz Kulczyński 2018.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie Janusz Ślipko uważa, że homoseksualizm to choroba, która grozi rozprzestrzenieniem się na zdrowe dzieci wychowane w porządnych polskich katolickich rodzinach. – Jeśli osoba w młodym wieku będzie przebywała w takim środowisku, które wypaczy jego spojrzenie czy normalne zachowania, to można domniemywać, że później dorastając człowiek będzie się zachowywał tak a nie inaczej - wyjaśnia Janusz Ślipko. – Jak większość społeczeństwa nie jestem za tym, żeby ukierunkowywać dziecko, że ma być z chłopca dziewczynka czy odwrotnie.

Inicjatywa Ślipki wywołała ogromne emocje w Chocianowie i poza nim. Podczas sesji we wrześniu 2019 roku większość radnych przestraszyła się reakcji na rewolucję. Skierowano projekt rezolucji do konsultacji społecznych.

FOT. FACEBOOK.pl/ TOLERANCYJNY CHOCIANÓW

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 194 dni temu dnia 03/02/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Luty 3, 2020 @ 9:18 am
 • W dziale: wiadomości

5 komentarze

 1. lustrator pisze:

  alez oczywiscie ale juz TERAZ sie tego nie wstydzi.

 2. sławomir barć pisze:

  Panie homofob, -jesteś durniem i chamem heteroseksualnym oczywiście

 3. Lustrator pisze:

  a ja mysle ze mozna wysnuc teze ze to slipki sa albo chore albo niedouczone.

 4. Lustrator pisze:

  wyraznie prawidlowy uklad tata mama nie spowodował pozytywnych relacji w twoim przypadku.Znam rodziny homoseksualne posiadajace dziecko majacy znacznie odmienny i pozytywny stosunek do otoczenia.I trwa to juz 20 lat.Wyraznie tzw porzadna rodzina jeszcze niczego nie gwarantuje..ogonku.

 5. Homofob pisze:

  Prawda jest taka, że pomiędzy dyskryminacją a żądaniem specjalnych przywilejów np. adopcyjnych to ogromna różnica. Dlaczego para homoseksualna ma mieć większe prawa od pary hetero żyjącej w konkubinacie? I w jednym i drugim przypadku uprawnienie do współdecydowania umożliwia umowa cywilna zawarta u notariusza, gwarantująca również dostęp do informacji medycznych i dziedziczenie. Więc o co ten skowyt?

  A obozy koncentracyjne organizowali hitlerowcy, natomiast obecnie w Chojnowie mieszka głównie ludność “napływowa” …! Panie “omc literat” weź się Pan i może puknij w swój pusty łeb tymi wszystkimi nominacjami, bo obrażasz Polaków.

  O żaden tu nacjonalizm i homofobię nie chodzi a wyłącznie o krzewienie prawidłowego modelu rodziny czyli mama, tata i dzieci a nie dwójka pokręconych i sfrustrowanych nieudaczników, którzy swoje niepowodzenie próbują tuszować odmiennością i ten model przekazywać dzieciom. Pozostaje pytanie o dalszy kierunek tej eweolucji – mama+pies czy tato i owieczka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_1472_2,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica. Przy ul. Stromej powstaje park wodny

Read More →