schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Czy drzemka w dzień to dobry pomysł?

Przez   /   01/02/2023  /   No Comments

Codzienną drzemkę praktykuje wielu Polaków. Trudno się dziwić, gdyż to świetny sposób na odzyskanie energii po pracy. Sprawdź, jak sypiać w ciągu dnia, aby zadbać o jak najlepsze efekty.

Czy warto spać w dzień?

Badania nie pozostawiają wątpliwości. Według nich nawet krótki sen w ciągu dnia zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, zawału serca, udaru mózgu, nerwicy oraz depresji. Ponadto regularność drzemek dobrze wpływa na sylwetkę. Gdy organizm jest wypoczęty, zmniejsza się produkcja hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu. Wówczas ochota na niezdrowe przekąski spada. Ponadto nawet krótka drzemka pozwoli Ci lepiej stawić czoła codziennym obowiązkom. Wypoczynek również wspomaga kreatywne myślenie. Zauważyli to Hiszpanie oraz mieszkańcy niektórych krajów śródziemnomorskich, którzy wprowadzili sjestę pomiędzy godziną 14:00 a 17:00. To po prostu czas na relaks. Regeneracyjna drzemka ma kluczowe znaczenie w przypadku wielu zawodów. Dotyczy to np. kierowców ciężarówek, którzy pracują przez wiele godzin, kontrolerów lotu czy pilotów samolotów. Drzemka ma wiele atutów i czasami może wręcz uratować życie. Wypoczęty kierowca dużo szybciej zareaguje na niebezpieczeństwo i z łatwością dotrze do celu.

Ile powinna trwać drzemka?

Niektóre osoby praktykują bardzo krótkie – tzw. drzemki mikro. Trwają one zaledwie od 2 do 5 minut. Okazuje się, że pozwalają pozbyć się uczucia senności. Eksperci wskazują, że taka praktyka przedłuża efektywną pracę o 2 godziny i dotlenia organizm. Bardzo dobrym sposobem na odprężenie w ciągu dnia jest 20-minutowa drzemka. Sprawdzi się znakomicie po obiedzie i pozwoli naładować akumulatory na resztę dnia. Jeżeli przedłużysz ją o 30 minut uzyskasz podobne efekty, a dodatkowo oczyścisz głowę ze stresujących myśli. Ciekawostką może być fakt, że 90-minutowa drzemka zapewnia podobne efekty, jak wypoczynek 8-godzinny. Jak to możliwe? Otóż długość snu nie ma tak dużego znaczenia, jak jego fazy. W czasie dłuższej drzemki organizm przejdzie przez zasypianie, sen płytki, sen głęboki oraz fazę REM. Dzięki temu uzyskasz bardzo dobre efekty. Pamiętaj, aby nie praktykować drzemki o zbyt późnych porach. Wówczas możesz mieć problemy z zaśnięciem w nocy. Ponadto sen za dnia nie powinien trwać zbyt długo. Najlepiej ustawić budzik według własnego rytmu dobowego.

Jak drzemać efektywnie?

Przede wszystkim stwórz odpowiednie warunki do snu. Najlepiej sypiać w zaciemnionym pokoju. Ponadto dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie. Pamiętaj, że niebieskie światło, które pochodzi z ekranu monitora, smartfona czy telewizora nie ułatwia zasypiania, więc warto na chwilę zapomnieć o elektronice. Na Komfortowy wypoczynek pozwoli Ci kołdra obciążeniowa ze sklepu https://huggymoon.eu/. Produkt charakteryzuje się budową, która zapobiega bólom kręgosłupa i umożliwia szybkie zasypianie. To świetna propozycja dla osób zmagających się z różnymi dolegliwościami, które utrudniają relaks. Zdecydowanie warto postawić na to nowoczesne rozwiązanie.

– Materiał zewnętrzny

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 539 dni temu dnia 01/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 1, 2023 @ 7:46 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

51c2c7ca-fda8-4283-a6a9-db74c0e6a810

Zajrzyj do legnickiego zamku, zbadaj się na osteoporozę

Read More →