schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Collegium Witelona docenione za pomoc Ukrainie

Przez   /   10/07/2023  /   No Comments

Drohobycka Rejonowa Wojskowa Administracja oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu – wspólnie uhonorowali wysokimi odznaczeniami przedstawicieli Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, dziękując w ten sposób za wsparcie, które Witelonka niesie Ukrainie w czasie wojny.


Jerzy Stefaniak, zastępca Kanclerza Collegium Witelona Uczelnia Państwowa i dr Beata Skwarek, koordynująca pomoc Uczelni dla Ukrainy – osobiście odebrali wyróżnienia podczas wizyty w Drohobyczu. M.in. za pomoc wojennym uchodźcom oraz za inne formy wieloletniej współpracy między Legnicą i Drohobyczem, przedstawiciele Collegium Witelona otrzymali odznaki Drohobyckiej Rejonowej Wojskowej Administracji oraz medale przyznane przez Radę Naukową Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu. Wyróżnienia wręczali przedstawicielom Collegium Witelona: prof. Valentyna Bodak, JM Rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Stepan Kulyniak, kierownik Wojskowej Administracji w Ukrainie oraz dr Bohdan Lazorak, Dyrektor Muzeum im. Iwana Franki w Nagujewiczach.


- Jesteśmy naprawdę dumni z przyznanych nam przez stronę ukraińską wyróżnień. Są dla nas ważne. Kiedy rozpoczęła się inwazja rosyjskiego najeźdźcy na Ukrainę za oczywiste uznaliśmy, że nasza Uczelnia powinna pomóc Drohobyczowi, z którym współpracuje od ponad 20 lat. Nie myśleliśmy wtedy o żadnych splendorach i medalach, tylko zaczęliśmy działać, aby wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie – mówią Jerzy Stefaniak i dr Beata Skwarek, przedstawiciele Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, od początku wojny w Ukrainie zaangażowani w pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Działania Uczelni na rzecz Ukrainy były (i wciąż są) bardzo intensywne: przy wsparciu mieszkańców Legnicy i regionu, Collegium Witelona zbierało i nadal gromadzi dary, które są regularnie dostarczane na polsko – ukraińską granicę i przekazywane dla Drohobycza. Takich transportów odbyło się już kilkanaście. Wprawdzie ten rejon Ukrainy, w którym leży Drohobycz, nie jest bezpośrednio objęty działaniami wojennymi, ale to właśnie z tego powodu szukają w Drohobyczu w miarę spokojnego dachu nad głową ukraińscy uchodźcy, uciekający z rejonów objętych największą agresją Rosjan. W akademikach i obiektach należących do Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, schronienie znalazło tysiące wojennych uchodźców. Pozbawieni domów, możliwości normalnego życia i pracy ludzie, potrzebowali dotychczas jedzenia, chemii gospodarczej, naczyń, ubrań itp. Obecnie priorytety nieco się zmieniły – teraz potrzebne jest umeblowanie remontowanych akademików czy generator prądotwórczy, z uwagi na przerwy w dostawach energii elektrycznej w Ukrainie. Collegium Witelona dba o zaspokojenie potrzeb sąsiadów z Ukrainy, na bieżąco przekazując im potrzebne dary. – Będziemy pomagać przyjaciołom z Ukrainy tak długo, jak długo będą tego potrzebować – zapewnia Jerzy Stefaniak, zastępca Kanclerza Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

-

Podczas wizyty przedstawicieli Collegium Witelona w Ukrainie, otwarta została też w Drohobyczu Sala Aktywności Twórczej i Ruchowej, przeznaczona dla dzieci, młodzieży i seniorów, zagrożonych wykluczeniem. W otwarciu Sali uczestniczyła m.in. dr Monika Wierzbicka, prof. CWUP, Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. – Sala Aktywności Twórczej i Ruchowej powstała dzięki projektowi „Mamy tę moc – niestrudzeni i skuteczni w pomaganiu”, realizowanemu wspólnie przez stronę ukraińską oraz współdziałające z Witelonką Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”. Cieszymy się, że możemy współpracować z Ukrainą i wspierać ten kraj także w taki sposób. Zamierzamy tę współpracę kontynuować, ponieważ potrzeby naszych przyjaciół z Ukrainy są ogromne – mówi dr Monika Wierzbicka.

Projekt realizowany w ramach programu „Wspieramy Ukrainę”, finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i stronę udzielającą dofinansowania: Fundację Edukacja dla Demokracji, ukierunkowany jest na organizację i poprawę warunków spędzania czasu wolnego, aktywności fizycznej i rozwoju uzdolnień, w odniesieniu do narażonych na społeczne wykluczenie grup: dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz osób starszych, mieszkających w Ukrainie w jednym z akademików.

/>
/>

Źródło: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy

FOT.COLLEGIUM WITELONA UCZELNIA PAŃSTWOWA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Złotoryjanie surowo ukarani za zakłócenie ciszy nocnej

Read More →