Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Choroba mecenasa Zbigniewa K. spowolni jego proces?

Przez   /   04/09/2023  /   No Comments

Znów zabuksował w miejscu proces mecenasa Zbigniewa K., który wspólnie ze swymi współpracownicami z kancelarii adwokackiej w Legnicy odpowiada za przywłaszczenie 1,8 mln zł na szkodę 163 osób. Oskarżony wniósł o odroczenie obu wrześniowych rozpraw ze względu na swój stan zdrowia.

Wraz z zakończeniem trwającej trzy lata fazy składania swobodnych wyjaśnień, proces mecenasa Zbigniewa K., dyrektor kancelarii Elżbiety W. i księgowej Doroty W. nabrał przyspieszenia. Ponieważ pokrzywdzeni – klienci i współpracownicy kancelarii - pochodzą z różnych części kraju oraz z zagranicy, Sąd Okręgowy w Legnicy korzysta z pomocy innych sądów. Część świadków jest przesłuchiwana w miejscu swego zamieszkania, a na rozprawy w Legnicy sędzia Andrzej Szliwa wzywa tylko osoby kluczowe dla weryfikacji zarzutów z aktu oskarżenia. W jego ocenie, obecnie sprawa jest na zaawansowanym etapie postępowania dowodowego.

Oskarżeni deklarują, że zależy im na szybkim oczyszczeniu się z zarzutów, ale od odczytania aktu oskarżenia - 4 września 20018 roku, dokładnie 5 lat temu - obrona nie przepuszczała okazjom, by spowolnić bieg sprawy.

Przed wakacjami Zbigniew K. zachorował. W maju powołany przez sąd biegły z zakresu onkologii i chirurgii ocenił, że mimo choroby mecenas może uczestniczyć w rozprawach, przy zachowaniu pewnych warunków. W oparciu o tę opinię sędzia Andrzej Szliwa wyznaczył na początek września dwa terminy rozprawy, podczas których chciał kontynuować słuchanie świadków. 31 sierpnia Zbigniew K. złożył wniosek o odroczenie obu terminów, dołączając do tego m.in. zwolnienie wystawione przez lekarza sądowego. Oskarżony utrzymuje, że potrzebuje co najmniej kilkutygodniowej rekonwalescencji. Tłumaczy się, że z tego samego powodu nie był w stanie uczestniczyć w wyznaczonym na 29 sierpnia posiedzeniu sądu dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu.

Prokurator Celina Kurzydło, z ostrożności procesowej – nie chcąc pogwałcić prawa oskarżonego do obrony i dawać mu argumentów do zaskarżenia przyszłego wyroku – przychyliła się do wniosku Zbigniewa K. Wskazywała, że są dwie sprzeczne opinie biegłych lekarzy i nie sposób uwzględnić jedną a zignorować drugą. Szukając rozwiązania sytuacji, sędzia Andrzej Szliwa postanowił, że na rozprawie 11 września w trybie wideokonferencji przesłucha lekarza sądowego, który wystawił Zbigniewowi K. zwolnienie z rozpraw. Chce, aby pan doktor uzasadnił swą opinię, dość lakonicznie sformułowaną w piśmie dla sądu.

Legnicka kancelaria, w której Zbigniew K. był partnerem tytularnym – jedna z tych większych, mająca filie w kilku miastach w Polsce i w Niemczech – specjalizowała się w dochodzeniu odszkodowań za wypadki komunikacyjne i inne szkody. Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Legnicy, wyłudzała i przywłaszczała sobie cudze pieniądze na wiele sposobów, nie stroniąc przy tym od podrabiania podpisów, fałszowania dokumentów, oszukiwania sądów i osób, które powierzyły jej swoją sprawę. Latami przetrzymywała wywalczone pozwem, przelane przez firmy ubezpieczeniowe lub ściągnięte przez komorników pieniądze na swoim koncie, choć najdalej w ciągu 14 dni powinna przelać je na rachunki klientów. Niekiedy przekazywała jakąś część kwoty, zachowując resztę. Najczęściej chodziło o kilka tysięcy złotych, ale na liście 163 poszkodowanych są i tacy, którzy nie odzyskali sum liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 324 dni temu dnia 04/09/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 4, 2023 @ 1:17 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-248601

Policjanci zatrzymali samochodowych złodziei

Read More →