schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Burmistrz Jawora zasiadł na ławie oskarżonych w Złotoryi

Przez   /   24/06/2022  /   No Comments

Przed Sądem Rejonowym w Złotoryi ruszył proces burmistrza Jawora Emiliana Bery. Prokuratura Okręgowa w Legnicy oskarżyła go o  przekroczenie uprawnień, złośliwe naruszanie praw pracowniczych oraz łapówkarstwo. Emilian Bera nie przyznaje sie do winy. – Cała sprawa to akt zemsty dwóch zwolnionych pracowników za to, że odważyłem się zakończyć z nimi współpracę - twierdzi.

Proces dotyczy zdarzeń z lat 2016-2019. Emilian Bera ma postawione trzy zarzuty. Pierwszy to. łamanie praw pracowniczych byłej sekretarz Urzędu Miasta w Jaworze. Według prokuratury, burmistrz pozbawił ją też wolności, zamykając na godzinę w swoim gabinecie, by w ten sposób wymusić podpisanie oświadczenia o rezygnacji ze stanowiska. Kobieta została na pół roku naczelniczką jednego z wydziałów po czym zwolniono ją z pracy. Gdy sądy nakazały przywrócić ją do pracy, burmistrz unikał wykonania wyroku, dokonał zmian organizacyjnych, w wyniku których w strukturze urzędu przestało istnieć jej stanowisko. A gdy w końcu zatrudnił urzedniczkę, zwolnił ją po kilku dniach, wręczając wypowiedzenie, które – zdaniem legnickiego sądu pracy – naruszało prawo.

Ponadto, według prokuratury, w latach 2016-2017 Emilian Bera przyjmował łapówki od prezesa gminnej spółki w Jaworze.  Prezes miał płacić burmistrzowi  co miesiąc 500 złotych za pozostanie na stanowisku w spółce oraz za podwyższenie swego uposażenia. Łącznie uzbierało się w ten sposób 6 tys. złotych. Prezes twierdzi, że kiedy przestał płacić burmistrzowi, został odwołany z funkcji.

- Jest to zemsta zwolnionych pracowników, którzy post factum wymyślają zarzuty wobec burmistrza. I nie chodzi o Emiliana Berę, a o przejęcie władzy w mieście – twierdzi Emilian Bera. Przed sądem zamierza dowieść niewinności. Zgodził się na ujawnienie swego nazwiska i wizerunku.

Poza burmistrzem Emilianem Berą, aktem oskarżenia objęte zostały jeszcze dwie inne osoby: zastępca burmistrza Agnieszka R. (z zarzutem przekroczenia uprawnień oraz pozbawienia wolności byłej sekretarz) i zatrudniony w Urzędzie Miasta w Jaworze jako kierowca Marcin D. (z zarzutem pozbawienia wolności). Oni również nie przyznają się do winy.

Akt oskarżenia trafił początkowo do Sądu Rejonowego w Jaworze, który uchylił się od rozpatrywania tej sprawy. W tej sytuacji Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyznaczył jako miejsce procesu Sąd Rejonowy w Złotoryi, który też próbował przekierować proces do Sądu Rejonowego w Legnicy. Ostatecznie to złotoryjski sędzia oceni zgromadzone przez prokuraturę dowody.

Emilian Bera jest działaczem Platformy Obywatelskiej, jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy tej parii w regionie. Za jego rządów Jawor pozyskał gigantycznego inwestora, koncern Daimler-Benz, co dało miastu potężny impuls do rozwoju.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 12 dni temu dnia 24/06/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 24, 2022 @ 8:58 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_20220705_122331

Petycja w obronie teatru przed prezydentem Legnicy

Read More →