Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Budżet zatwierdzony. Teraz wezmą się za Sowietów

Przez   /   29/12/2014  /   No Comments

Głosowanie nad budżetem Legnicy na rok 2015 dowiodło, że szorstki sojusz pomiędzy prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością działa. Rada miejska odrzuciła wszystkie poprawki zgłoszone przez Platformę Obywatelską oraz Porozumienie dla Legnicy. Próbą prawdy dla nowego układu będzie styczniowa sesja, na którą PiS zapowiada wniosek o zabezpieczenie środków na dokumentację rewitalizacji placu Słowiańskiego.

W 23-osobowej radzie dwunastu radnych zagłosowało za przyjęciem budżetu na rok 2015, reszta wstrzymała się od głosu. Tadeusz Krzakowski cieszy się z odrzucenia szeregu poprawek zgłoszonych w imieniu opozycji przez Jarosława Rabczenkę (Platforma Obywatelska) i Ignacego Bochenka (Porozumienie dla Legnicy), bo utrudniłyby miastu wywiązanie się z już podjętych zobowiązań. Proponowali oni, aby pieniądze zarezerwowane np. na odprawy dla pracowników w wieku emerytalnym przeznaczyć m.in. na przebudowę ul. Neptuna i Szczytnickiej, miejsca parkingowe przy basenie Delfinek i ul. Marynarskiej, wsparcie jadłodajni ks. Gacka oraz na rewitalizację Lasku Złotoryjskiego.

Przy 430-milionowym budżecie Legnicy na rok 2015, prezydent planuje wydać na inwestycje 45 milionów złotych. To o 12 mln zł mniej niż w roku ubiegłym.

- To jest dobry budżet, na miarę naszych możliwości. Daje gwarancję bezpiecznego przeprowadzenia miasta przez rok 2015 – przekonuje Wojciech Cichoń, przewodniczący Klubu Radnych KWW Tadeusza Krzakowskiego.

Według Ewy Czeszejko-Sochackiej, przewodniczącej Komisji Budżetu i Finansów, przyjęty na ostatniej sesji dokument stanowi kompromis pomiędzy potrzebami a możliwościami finansowymi miasta. Rozczarowania nie ukrywa Jarosław Rabczenko, zwłaszcza po jednoczesnej lekturze budżetu z Wieloletnią Prognoza Finansową dla Legnicy.

- W najbliższych latach do wykorzystania będą potężne środki unijne. Miałem nadzieję, że Legnica będzie aktywnie zabiegać o te pieniądze, tymczasem wygląda na to, że prześpimy kolejny okres, kiedy pojawią się szanse na rozwój – mówi Jarosław Rabczenko, zwracając uwagę, że w najbliższych latach środki planowane na inwestycje będą maleć (57 mln zł w roku 2014, 45 mln zł w roku 2015, 29 mln zł w roku 2016 i dopiero w roku 2020 wrócimy do obecnego poziomu).

Prezydent Tadeusz Krzakowski zwraca uwagę, że w prognozie nie ujęto pieniędzy unijnych, bo na razie są to pieniądze czysto hipotetyczne. Ale miasto zamierza aplikować o te środki i systematycznie wprowadzać je zarówno do budżetu, jak i Wieloletniej Prognozy Finansowej.

PiS głosował za budżetem. Radny Zbigniew Bytnar, przewodniczący klubu, zaznaczył jednak, że dają prezydentowi kredyt zaufania. Ewa Szymańska powiedziała wprost, że jest to budżet słaby.

- Ale choćby wolnym krokiem, miasto musi iść do przodu – pociesza się.

PiS żadnych przesunięć w budżecie na sesji nie zgłosił, ale nie ukrywa, że zamierza zrobić to w styczniu. Przedstawi wówczas wniosek o zabezpieczenie już w 2015 roku środków (ok. 200 tys. zł) na przygotowanie dokumentacji dla rewitalizacji placu Słowiańskiego i usunięcia Pomnika Braterstwa. Na razie radni PiS nie sugerują, w jaki sposób zagospodarować to miejsce. Przypuszczają jednak, że w trakcie przygotowań do budowy będą pojawiać się różne pomysły, które warto poddać społecznym konsultacjom.

 

Największe inwestycje 2015

Budowa zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym – 15.369.230,00 zł,

Modernizacja Trasy 2a w Legnicy celem poprawy jakości połączeń z siecią TEN – T i dróg krajowych – przebudowa ul. Jaworzyńskiej – 12.000.000,00 zł,

Remont i rewaloryzacja Akademii Rycerskiej ul. Chojnowska 2 w Legnicy – 5.000.000,00 zł

Przebudowa ul. Wrocławskiej – budowa Placu Sybiraków i pomnika Zesłańcom Sybiru – 2.050.000,00 zł,

Rewitalizacja zabytkowego parku Miejskiego w Legnicy – 1.750.000,00 zł,

Realizacja PONE na terenie Legnicy – likwidacja niskiej emisji w rejonie ulicy Głogowskiej i w obiektach użyteczności publicznej Gminy Legnicy – 950.000,00 zł,

Szkoła Podstawowa nr 6 w Legnicy al. Piłsudskiego 3 – Modernizacja bazy sportowej dla potrzeb prowadzenia pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży jako elementu programów profilaktycznych – 700.000,00 zł

Uzbrojenie terenów inwestycyjnych pod budownictwo mieszkaniowe – sieci i drogi na Osiedlu Piekary Jednostka B– 537.000,00 zł,

Budowa układu komunikacyjnego dla obszaru aktywizacji gospodarczej i społecznej między ul. Wrocławską – Zieloną i ul. Jordana – Orła Białego – 500.000,00 zł,

Ewa Szymańska; – Choćby wolnym krokiem, miasto musi iść do przodu – przekonuje Ewa Szymańska. Zagłosowała za prezydenckim projektem budżetu, choć uważa, że jest słaby.  

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2098 dni temu dnia 29/12/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 29, 2014 @ 4:40 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vote-3569999_1280

Legnickie Pole. Referendum – do usunięcia rada lub wójt

Read More →