Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Blik” Daniela Krysty w Galerii Ring od 6 marca

Przez   /   27/02/2015  /   No Comments

Od 6 marca w legnickiej Galerii Ring prezentowana będzie wystawa Daniela Krysty “Blik”. Jak zauważa krytyk Małgorzata  Noworolska, “jest to twórczość oscylująca między nowoczesnością (mówi się o figuracji nawiązującej do hi-tech), a tradycją  – malarstwem materii i bardzo dobrego warsztatu artysty”. Wernisaż 20 marca.

Wystawa: Daniel Krysta. Blik.
Termin: 06.03.2015 – 05.04.2015
Wernisaż: 20.03.2015 (piątek), godz. 18.00
Ekspozycja: Galeria RING (Rynek 12), Legnica
Wstęp wolny

Daniel Krysta stworzył pewien szczególny typ obrazowania, który bazuje na łączeniu realistycznie malowanych fragmentów obiektów industrialnych, motywów związanych z techniką, przemysłem, umiejscowionych na bliżej nieokreślonych, fakturowych tłach. Jego hiperrealistyczne obiekty stają się na płótnach prawdziwą iluzją świata realnego.

Autor o wystawie:
Tytuł wystawy „Blik” odnosi się jednocześnie do techniki malarskiej przejawiającej się w świecie fizycznym i światła jako przejawu świata duchowego.
Światło w moich obrazach uwydatnia najbardziej istotne elementy, zatrzymuje ulotną chwilę kontrastując z martwym zamurowanym tłem obrazu. Kieruje naszą uwagę na to co w nim istotne – ożywia obraz, niejako „tchnie w niego życie”. Moją intencją jest przede wszystkim dążenie do wytworzenia i uchwycenia w obrazie pewnej atmosfery, która nie tyle miałaby sprzyjać refleksji, co wręcz zmuszać do niej. Zależy mi aby obraz oddziaływał swoim klimatem, był konkretny, a jednocześnie wymykał się jednoznacznej interpretacji. Realizacja moich zamierzeń możliwa jest głównie poprzez technikę malowania, która decyduje o osiągnięciu zamierzonego efektu.
Elementy pojawiające się na moich obrazach zaczerpnięte są wprost z realnego świata, lecz moja uwaga koncentruje się nie tyle na cechach fizycznych tychże przedmiotów, ile na ich funkcji jaką pełnią lub mogą pełnić w naszym życiu. Szczególnie interesują mnie sytuacje w których przedmiot staje się dla nas niewidoczny, będąc pośrednikiem w odczuwaniu i przeżywaniu przez nas świata. Jest taki moment, gdy np. zaczynamy czytać książkę – bardzo szybko okazuje się, że ona sama staje się dla nas niewidoczna – nie widzimy jej, choć trzymamy ją w ręku. Tego rodzaju interakcje szczególnie inspirują mnie przy tworzeniu obrazu, który – jak wiadomo – istnieje tylko dzięki aktom ludzkiego umysłu. Zarówno autor jak i odbiorca współtworzą obraz, który ożywa, wyłania się i istnieje w nas – można powiedzieć, że „blikuje”.

Daniel Krysta

„(…). Obrazy artysty pokazują możliwości połączenia różnych tradycji (malarstwa materii i hiperrealizmu) ze współcześnie aktualną tematyką; stąd owe, realistycznie potraktowane, włączenia w tło; synteza abstrakcji i przedstawialności, świat techniki „zhumanizowany”, sprowadzony do poziomu reakcji sensualistycznych – dotykalny, uwrażliwiony…
Fascynacja „naturą” techniki u Krysty przenosi się na fascynację materią obrazu, na grę jego (obrazu) regułami – co skutkuje pogłębioną iluzją, wabieniem wzroku realistycznie oddanymi szczegółami, które w istocie wynikają ze struktury obrazu i tylko ową obrazowość uzasadniają. Krysta robi to perfekcyjnie – jak z maszyny – i to spory walor tej młodej propozycji, zadziwiającej jej techniczną sprawnością i takąż tematyką.”

fragment tekstu „Malarstwo z Techniką”, Andrzej Saj, Pismo Artystyczne Format nr 49

„ (…) Cechą wspólną wszystkich prac Krysty jest atmosfera wyciszenia i monochromatyczny, niemal ascetyczny, ale zawsze niebanalny kolor. Gama barwna to barwy ziemi, czasami przełamane akcentami zieleni, czerwieni, niebieskiego. Podłoże jest szorstkie, ziarniste, często przypominające spękany, wręcz brudny tynk. Wiąże to się m.in. ze stosowaniem techniki mieszanej, która w drodze „eksperymentowania” pozwala na osiągnięcie charakterystycznej faktury.
Jest to twórczość oscylująca między nowoczesnością (mówi się o figuracji nawiązującej do hi-tech), a tradycją – malarstwem materii i bardzo dobrego warsztatu artysty. Nierzadko w tle obrazu można zobaczyć motywy ornamentyki znanej z obrazów średniowiecznych, pojawiającej się również na drugim planie lub w formie bogatych zdobień szat. Są to dzieła, w których często delikatne, perfekcyjnie wykończone przedmioty zostają utrwalone i wyeksponowane w przestrzeni płótna. Elementy pochodzą z rzeczywistości i wiążą się z fascynacją artysty techniką i maszynami. Pojawiają się np. pokrętła, detale płyt i części głośników (…)”.

fragment tekstu do wystawy „16 decybeli”, Małgorzata Noworolska

Daniel Krysta
Urodzony w 1976 roku w Cieszynie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1999- 2004 (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki). Brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach malarstwa, autor kilku wystaw indywidualnych).

Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in:
2010 – nominacja do Grand Prix – 23 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin
2008 – Wyróżnienie – Konkurs Fundacji im. Franciszki Eibisch, Warszawa
2007 – Grand Prix – IV Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto
2007 – Grand Prix – I Międzynarodowe Biennale Obrazu, Łódź
2006 – Grand Prix – 4 Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa
2005 – II Nagroda (Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy), 14. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2004, Legnica
2005 – Wyróżnienie – 37 Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Bielsko-Biała
2005 – Wyróżnienie honorowe – V Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów
2004 – Nominacja do Grand Prix w Konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk pięknych
2004 – Stypendium Banku Millennium „Prestige”
2004 – Nagroda w konkursie malarskim Samsung Art Master.

żródło: Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3339 dni temu dnia 27/02/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 27, 2015 @ 5:46 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →