schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dziki padają jak muchy

Przez   /   16/03/2023  /   No Comments

W ciągu tygodnia na terenie Legnicy znaleziono 25 padłych dzików. Dziesiątkuje je wirus ASF. – Mamy szczyt tej choroby – mówi Sławomir Masojć, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Legnicy. Podkreśla, że na ASF chorują tylko dziki i świnie. Wirus nie stwarza zagrożenia ani dla zdrowia ludzi, ani dla psów, kotów i innych zwierząt domowych. 

Wcześniej padły dzik trafiał się w Legnicy raz na kilka dni. Ale to się zmieniło. Wczoraj znaleziono dwa martwe warchlaki w pobliżu parku wodnego AquaFun. Przedwczoraj legniczanie natknęli się na osiem padłych dzików w pobliżu Al. Zwycięstwa.

- Jestem w stałym kontakcie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Jako Legnica nie stanowimy wyjątku. Wzmożenie aktywności wirusa raportują wszystkie okoliczne gminy – mówi Sławomir Masojć.

Afrykański pomór świń (ASF) to nieuleczalna choroba zakaźna atakująca dziki i trzodę chlewną. Stanowi ogromne zagrożenie dla hodowców świń, bo nawet jeden przypadek na fermie oznacza konieczność likwidacji całej hodowli. Wirus nie przenosi się na inne zwierzęta ani na ludzi. Może jednak przez długi czas utrzymywać się truchłach padłych lub zastrzelonych dzików. Aby psy nie rozwłóczyły go po okolicy, należy podczas spacerów powstrzymać się od spuszczania ich ze smyczy.

W ramach walki z ASF przepisy nakładają na właścicieli terenu obowiązek usunięcia i zutylizowania ciał padłych dzików oraz zdezynfekowania miejsca ich znalezienia. Za dziki usunięte z terenów prywatnych płaci państwo. Jeśli zwłoki leżały na terenie gminy, to koszty tego rodzaju działań spadają na gminę.

- To są duże pieniądze – mówi Sławomir Masojć. – Chore zwierzęta idą do wodopoju i padają często w ciekach wodnych, co utrudnia zadanie. Przedwczoraj musieliśmy użyć ciężkiego sprzętu, aby podnieść z wody dzika ważącego 180 kilogramów i przetransportować go do utylizacji. Miejsce znalezienia martwego zwierzęcia każdorazowo musi zostać zdezynfekowane, aby wykluczyć rozprzestrzenienie się wirusa.

Legnica wraz ze sporą częścią gmin Krotoszyce, Miłkowice, Chojnów, Złotoryja i Chocianów stanowi tzw. czerwoną strefę, obszar najwyższego zagrożenia ASF.

Jak postępować w przypadku znalezienia martwego dzika?

Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.

Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.

Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii  (tel. 768 550 541) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej( tel.  986), miejscowego koła łowieckiego (76 862 83 92). W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy tel. 76 72 21 392; 76 86 22 021

Należy pamiętać, że osoba, która:

- miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;

- znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Ścisłe przestrzeganie niniejszych zasad minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 488 dni temu dnia 16/03/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 16, 2023 @ 3:12 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vampire-5530776_1280

Amant z Ameryki rozpłynął się we mgle z 25 tys. zł

Read More →