Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Sobotni koncert z poezją i Pieśniami Śródziemia

Przez   /   08/09/2022  /   No Comments

Sobotnia odsłona (10 września) „No War! – Make music!” przeniesienie nas w krainę poezji śpiewanej (i nie tylko śpiewanej) oraz piosenki bardowskiej. Na scenie zobaczymy łącznie siedmiu wykonawców. Start imprezy o godz. 19.00 w klubie Spiżarnia przy ul. Piastowskiej 1 w Legnicy.

W ostatni dzień festiwalu „No War! – Make music!” wystąpi projekt Pieśni Śródziemia (utwory skomponowane do słów z „Władcy Pierścienia” Tolkiena), duet Stanisław Marinczenko i Janusz Kasprowicz (lider Projektu Volodia), Pudełko Zapałek, Bartosz Badtke, Michał Jaworski z Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego oraz poeci Tadeusz Stupnicki i Niki Valkovaa.

Dochód z imprezy będzie przeznaczony na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Koncert odbędzie się 10 września (sobota) w klubie Spiżarnia przy ul. Piastowskiej 1.Wstęp cegiełka w kwocie minimum 10 zł.

Podczas wydarzenia zaplanowane są także licytacje charytatywne oraz zostanie rozstawiony bazarek, na którym będzie można kupić m.in. słodkie wypieki, liczne rękodzieła, gadżety promocyjne miasta Legnicy, płyty, książki i wiele innych ciekawych fantów.

Wydarzenia organizuje Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie we współpracy z klubem Spiżarnia, Ministerstwem w Legnicy, Fundacją „Otwarta Droga” i Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Partnerzy strategiczni wydarzenia: Browar Książęcy w Legnicy, Centrum Druku 4Kolory i Twoja Dobra Energia.

Poniżej przybliżamy sylwetki wykonawców

Yanistan – Janusz Kasprowicz i Stanisław Marinczenko

Janusz Kasprowicz to lider zespołu Projekt Volodia charakteryzujący się bardzo specyficznym, ochrypłym wokalem. Stanisław Marinczenko jest natomiast prawdziwym multiinstrumentalistą, wirtuozersko grającym m.in. na: pianinie, gitarach, buzuki, mandolinie, akordeonie. W programie koncertu m. in. utwory Włodzimierza Wysockiego, Leonarda Cohena, Toma Waitsa, Tiger Lillies (w polskich przekładach) oraz własne kompozycje.

Śpiewy Śródziemia
Śpiewy Śródziemia zespołu Za progiem to projekt muzyczny wierne tłumaczący na język polski wiersze i piosenki zaczerpnięte z powieści Tolkiena “Władca Pierścienia”, do których także skomponował klimatyczną muzykę. Zespół chce zabrać słuchaczy w muzyczną podróż wśród lasów, gór, stepów i miast Śródziemia wraz z hobbitami, elfami, krasnoludami i ludźmi. Każdy z członków zespołu komponuje własne melodie, każdy wnosi swą unikatową wrażliwość, wyjątkowy głos i kolejne instrumenty.
Skład zespołu: Baltazar (Marcin Gąbka) – bard, pieśniarz, grajek i sporadyczny poeta, muzyczny uczeń Jacka Kaczmarskiego i innych muzyków z nurtu poezji śpiewanej, twórca własnych ballad. W zespole pisze, komponuje, śpiewa i gra na gitarze lub mandolinie.
- Eleniel (Marysia Niewalda) – artystka z głową pełną pomysłów – tworzy fantastyczne światy, pisze teksty, komponuje niezwykłe pieśni, maluje obrazy i szyje barwne stroje. W zespole śpiewa magicznym, czarującym głosem, komponuje melodie, gra na gitarze, kalimbie, flecie i okarynie
- Stanis (Stanisław Marinczenko) – multiinstrumentalista poruszający się między innymi w klimatach poezji śpiewanej, muzyki irlandzkiej, słowiańskiej czy celtyckiej. W zespole śpiewa, komponuje, gra na gitarze, irlandzkim buzuki, harfie i akordeonie (a to nie wszystko co potrafi).
Mithgaraf (Marcin Niewalda) – znawca tradycji i historii, twórca portalu “Genealogia Polaków”. Ten doświadczony scenicznie muzyk w zespole śpiewam komponuje i nade wszystko pokazuje ile niezwykłych brzmień może dobyć spod swych palców pianista.

Pudełko Zapałek

Pudełko Zapałek w swoim dorobku ma ok. 300 autorskich piosenek oraz komponuje muzykę do słów polskich poetów m. in. Bolesława Leśmiana, Rafała Wojaczka, Stanisława Grochowiaka, Edwarda Stachury, Adama Bąkowskiego. Pudełko Zapałek można było zobaczyć na większość festiwali poetyckich w Polsce, gdzie zespół zdobył nagrody i wyróżnienia. Koncert duetu Pudełko Zapałek to z jednej strony niezwykłe połączenie brzmienia saksofonu i gitary barytonowej, a z drugiej daleka podróż do wnętrza człowieka. Skład: Michał Żuczkowski (gitara klasyczna, gitara barytonowa, śpiew) i Tomasz Klukojć (saksofon altowo – tenorowy, śpiew).

Bartosz Badtke
Artysta z lekka kontrowersyjny, o wyjątkowej wrażliwości. Znany legnickiej publiczności m.in. z cyklu imprez Wieczór z Bardami. Kojarzony jako muzyk poruszający się w przestrzeni poetycko- bardowej z nutką rocka. Jednak nie tylko, gdyż np. na Sound War mogliśmy usłyszeć go w roli wokalisty Don’t – kapeli o mocnych, metalowych brzmieniach.

 

Michał Jaworski

Artysta związany z Wrocławskim Salonem Jacka Kaczmarskiego. Wykonawca piosenki literackiej i poetyckiej, w tym utworów Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Staszewskiego, Leonarda Cohena, Jacquesa Brela, Jaromira Nohavicy. Zdobywca głównej nagrody w konkursie inspirowanym twórczością Jacka Kaczmarskiego “ŹRÓDŁO 2020″.

Tadeusz Stupnicki

Pochodzi z Dolnego Śląska ze wsi Osetnica pod Chojnowem, lecz od wielu lat, po ukończeniu Wydziału Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, mieszka i tworzy w Legnicy. Tutaj powstała większość utworów poety. Dotychczas wydał on dwa tomiki poetyckie pt. ,, Takie Tam” oraz pt. ,,Cz z Łzy”, Do utworów Tadeusza Stupnickiego pt. .,, Anioł”, ,, Mówisz” i ,, Reszta” powstała muzyka. Muzyka ta wraz wokalem do nich dostępna jest na kanale you tube pod hasłem Tadeusz Stupnicki na you tube.

Twórczość Tadeusza Stupnickiego prezentowana była na konkursie poetyckim VII Legnicka Jesień Miedziana, w którym zajął on pierwsze miejsce, a także na „ Międzynarodowym Festiwalu Mniejszości Narodowych- KTO SIEDZI NA MIEDZI.” Twórczość ta prezentowana była także w lokalnych mediach. Poeta planuje wydanie kolejnych tomików poezji pt.,, zauśmiechy zasmutki” , ,, oczami dziecka”, ,,nieznajoma” ,, w łupince orzecha”.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 807 dni temu dnia 08/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 8, 2022 @ 2:41 pm
  • W dziale: rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

budynekopowiesc_wigiligna_promocja-42,klOWfqWibGpC785HlXs

Teatr Avatar rusza w tournee ze swym wigilijny hitem

Read More →