AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Ścieżki reformacji. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer

Przez   /   14/09/2022  /   No Comments

W tym roku przypada 500 rocznica reformacji w Legnicy, świętujemy też 830-lecie kościoła Marii Panny. Muzeum Miedzi w Legnicy włączyło się w zorganizowane przez parafię ewangelicko-augsburską obchody tych dwóch rocznic. Z tej okazji przygotowało legnicki spacer historyczny i wystawę plenerową, które przybliżą te dwa ważne wydarzenia.

Podczas spaceru pt. „Ścieżkami reformacji. Od kościoła Marii Panny po szkołę Jadwigi” uczestnicy poznają historię kościoła i inne obiekty, związane z tym historycznym wydarzeniem oraz legnickim ewangelicyzmem. Rozpocznie się w najbliższą sobotę, 17 września o godz. 15 (zbiórka pod kościołem Mariackim, wstęp wolny).

Spotkaniu towarzyszyć będzie plenerowa wystawa „Kościół Marii Panny w Legnicy – podróż przez wieki…” ulokowana przed świątynią. Prezentowana na niej będzie unikatowa ikonografia związana z obiektem, panoramy miasta, archiwalne i współczesne zdjęcia. Wśród nich unikatowe widoki kościoła sprzed pożaru w 1822, wnętrze z czasów wizyty Wyspiańskiego w 1890 r. czy medale o tematyce reformacyjnej. Ekspozycja pozwoli prześledzić dzieje tej ważnej i najstarszej w mieście zachowanej świątyni, dowiedzieć się, jakie historyczne wydarzenia się w niej rozegrały. Pozwoli też poznać postaci, które wpłynęły na rozwijanie ruchu reformacyjnego na Śląsku, a także istotnych dla legnickiego ewangelicyzmu i samego kościoła duchownych. Wystawę przygotował Tomasz Grabowski z Działu Naukowo-Oświatowego muzeum. Zapraszamy.


W ramach obchodów rocznicowych legnicka parafia ewangelicko-augsburska przygotowała też inne wydarzenia, m.in. koncerty i konferencję. Ich szczegółowy opis znaleźć można na stronach internetowych – Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy oraz Muzeum Miedzi. Oto film zapowiadający te wydarzenia.

Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy

FOT./ FILM MUZEUM MIEDZI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zakopower-474-279-10154

Cuprum Park zmienia się w BIG Lubin. Z Zakopower!

Read More →