Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

60 lat Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy

Przez   /   25/10/2019  /   No Comments

- Cieszymy się i dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Nauk za to, że od sześciu dekad buduje tożsamość i wartość naszego miasta – powiedział podczas uroczystości jubileuszowych prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dzięki Szkicom Legnickim, których jest wydawcą od 40 lat poznajemy historię, także tę nieznaną. Życzę wielu kolejnych dekad.

Jak przystało na tak piękny jubileusz, jego świętowanie mogło się odbyć nie gdzie indziej, jak w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, równie pięknej i dostojnej.
- TPN tworzyli świetni specjaliści z wielu dziedzin nauki – przypomniał Witold Łaszewski, prezes Towarzystwa. – Przez te lata działalności wydaliśmy bardzo wiele publikacji, organizowaliśmy prelekcje, sympozja, koncerty, wystawy. Tak wiele udało się nam zrobić dzięki wsparciu przyjaciół i przede wszystkim miasta.
Podczas jubileuszowej uroczystości przyznano Honorowe Tytuły członka TPN jego założycielom, a współczesnym – Rudolfiny. Otrzymali je: Maria Gałka, Anna Gątowska, Agata Tokarz-Puzio, Elżbieta Masztalerz, Zofia Maksymowicz, Stanisław Firszt i Muzeum Miedzi.
Podczas gali promowany był też najnowszy numer „Szkiców Legnickich”, które wydawane są już od 40 lat, co też jest pięknym jubileuszem. Dodajmy jeszcze, że oprawa muzyczna tych uroczystości również był godna. Uświetnili ją chór „Amabile” oraz znana kapela PLUG’N'BLUES, która dała koncert w Sali Maneżowej.
Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy działa nieprzerwanie od 20 kwietnia 1959 r., kiedy to odbyło się zebranie organizacyjne z udziałem 45 osób w Miejskim Domu Kultury. Założone zostało przez grupę pełnych poświęcenia, entuzjazmu i patriotyzmu działaczy społecznych ziemi legnickiej. Towarzystwo, zgodnie ze swoim statutowym zadaniem, zrzesza pracowników i miłośników nauki oraz przyczynia się swoją działalnością do jej tworzenia, zapisu i upowszechniania. Do chwili obecnej jest znane przez swoje dokonania w mieście, regionie, a także w skali ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej.
Do działań charakterystycznych i trwałych w dorobku TPN zalicza się organizowanie konferencji i sympozjów naukowych, sesji popularnonaukowych adresowanych do wszystkich zainteresowanych tematyką naukową i regionalną. Towarzystwo prowadzi działalność wydawniczą. Do znaczących efektów pracy członków TPN i jego kolejnych zarządów można zaliczyć Szkice Legnickie – wydawane od 1966 roku. Przedstawiono w nich historię ziemi legnickiej, losy jej mieszkańców, problemy współczesnego miasta i regionu legnickiego. Dwukrotnie opracowano i wydano Monografię Legnicy oraz wiele materiałów pokonferencyjnych oraz tytułów znaczących dla nauki o regionie.
W działalności Towarzystwa ważną rolę pełni gromadzony przez lata księgozbiór, który liczy około 11.000 woluminów, w tym starodruki z zakresu historii Śląska, filozofii, teologii – zapisanych w indeksie dziedzictwa narodowego i w rejestrze światowym. Zasoby o wartości historycznej wypożyczane są na ekspozycje muzealne. W zbiorach bibliotecznych znajduje się również 600 woluminów o regionie oraz czasopisma i wydawnictwa cykliczne. Z wyżej wymienionego księgozbioru korzystają uczniowie, studenci oraz naukowcy z miasta, regionu i kraju.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1643 dni temu dnia 25/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 25, 2019 @ 3:32 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rog

Sąd aresztował sprawcę wypadku w Rogoźniku

Read More →