schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

20-lecie Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy

Przez   /   10/11/2023  /   No Comments

Prawie 4 tysiące absolwentów z regionu legnickiego, wałbrzyskiego, jeleniogórskiego i wrocławskiego oraz województwa lubuskiego opuściło mury Wyższej Szkoły Medycznej w ciągu 20 lat jej działalności. Jubileusz stał się okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć WSM, refleksji nad jej pozycją w polskim systemie nauczania medycznego, a także wytyczenia nowych ścieżek rozwoju.

10 listopada, w Auli Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego wyróżnionym gościom wręczono Medale Marii Skłodowskiej-Curie, patronki legnickiej uczelni. Prezydent Tadeusz Krzakowski złożył władzom i pracownikom legnickiej uczelni życzenia sukcesów i satysfakcji w pracy naukowo-dydaktycznej, a studentom – konsekwencji i wytrwałości w podejmowaniu pracy w zakresie pielęgniarstwa i innych zawodów medycznych. Prezydent podkreślił również wagę współpracy uczelni z legnickim samorządem i pogratulował placówce pełnej sukcesów działalności.

Historia Wyższej Szkoły Medycznej rozpoczęła się 14 listopada 2003 roku, kiedy Państwowa Komisja Akredytacyjna uchwałą nr 689/2003 pozytywnie zaopiniowała wniosek Legnickiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego o utworzeniu w mieście nowego ośrodka studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo. Jej powstanie związane było z likwidacją w Polsce liceów medycznych oraz koniecznością utworzenia nowych placówek edukacyjnych.

Od momentu rozpoczęcia działalności Wyższa Szkoła Medyczna starała się w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne środki. W latach 2006-2008 zorganizowano pomostowe studia licencjackie finansowane w 100% z Europejskiego Funduszu Społecznego. Był to największy tego typu projekt w Polsce, który objął 516 dolnośląskich pielęgniarek. W kolejnym okresie programowania UE 2007-2013 uczelnia zajęła 6 miejsce w kraju pod względem liczby absolwentów studiów pomostowych (960 osób).

W latach 2004-2023 studia na legnickiej uczelni ukończyło 3.980 pielęgniarek i pielęgniarzy. Studia licencjackie I stopnia na kierunku pielęgniarstwo ukończyło 2102 osoby, studia licencjackie I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne 211 osób. W 2011 roku WSM otrzymała zgodę na prowadzenie studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Studia magisterskie na tym kierunku ukończyło 1667 osób.

Według raportu CBOS z 2019 roku w Polsce 89% respondentów uznaje zawód pielęgniarki i pielęgniarza za najbardziej prestiżowy. Mimo tego, wiele osób nadal nie wie, że współczesne pielęgniarstwo to nie tylko wykonywanie iniekcji przede wszystkim uczestnictwo w pracy całego zespołu terapeutycznego, stawianie diagnoz oraz wykonywanie całego szeregu czynności koniecznych do prowadzenia właściwego procesu leczenia. Wyższa Szkoła Medyczna w Legnicy edukując przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy, ratowników pomaga ratować nasze życie i zdrowie.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOt. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 215 dni temu dnia 10/11/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 10, 2023 @ 4:14 pm
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

energetykmvquwmkfa1oe6tctihtf,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Read More →