OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Spacer Historyczny po Tarninowie. Taki Kwadrat

Przez   /   14/09/2023  /   No Comments

Na kolejny z cyklu spacerów historycznych zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy. Tym razem pomaszerujemy w czasy, kiedy w Legnicy stacjonowali radzieccy żołnierze. Podczas spaceru „Cierniste historie – kilka opowieści z Tarninowa” zwiedzimy dzielnicę Tarninów wraz z jego częścią Kwadratem, a także gmach obecnego ZUS-u, czyli po 1945 r. główną siedzibę Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. W tym roku mija 30 lat, odkąd wojska, wtedy już rosyjskie, opuściły Polskę i Legnicę, która była ostatnim miastem, gdzie stacjonowali.

Na spacer zapraszamy 16 września, czyli w okrągłą rocznicę wyjścia Rosjan. Początek spaceru o godz. 14. Zbiórka pod hotelem „Rezydencja” przy ul. S. Okrzei, czyli historycznym Domem Prijoma. Wejściówki do pobrania od środy 13 września, w kasie Muzeum Miedzi w godzinach pracy placówki.

W spacerze mogą wziąć udział także osoby niepełnosprawne ruchowo, ponieważ budynek ZUS-u jest dostosowany do ich potrzeb.

Szczegóły: wokół budynku głównego Oddziału ZUS w Legnicy wyłożona jest zabytkowa kostka brukowa. Wejście do budynku umożliwiają szerokie pochylnie. Drzwi wejściowe do budynku nie otwierają się automatycznie. Na klatce schodowej w budynku znajdują się liczne pochylnie oraz dwie windy, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wejście do sali konferencyjnej na I piętrze nie ma progu i pozbawione jest barier. Dostępna toaleta znajduje się na parterze budynku.

Muzeum ponownie dołączyło do obchodów Europejskie Dni Dziedzictwa i właśnie nadchodzący spacer znalazł się na liście wydarzeń tegorocznej edycji tego projektu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny odbywający się co roku we wrześniu. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. W ciągu kilku lat – przy wsparciu władz samorządowych, dziesiątek organizacji pozarządowych, setek organizatorów poszczególnych wydarzeń oraz mediów tradycyjnych i społecznościowych – powstała wyjątkowa formuła tego projektu. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i kulturę ich regionu.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZAD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

piotr k drop legnicaeu

Akt oskarżenia dla trenera – pedofila z Legnicy

Read More →