AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Ostatnia szansa na kontakt z “Nowym Jeruzalem”

Przez   /   09/01/2023  /   No Comments

Galeria Sztuki zaprasza na ostatnie dni wystawy „Nowe Jeruzalem”. To kolejna odsłona cyklu corocznych ekspozycji organizowanych przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic. W tym roku, w obliczu tragicznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, nawiązanie do biblijnego Świętego Miasta nabiera dodatkowej jakości.

Zamiarem kuratorów – obok dokumentacji dorobku artystycznego mniejszości – jest poszukiwanie nowych dróg prowadzących w przyszłość, zasilanych mocą nadziei. Intencje tę wyrażają słowa kuratorki Anny Bas:
„Ludzie są już zmęczeni pesymizmem, mrocznymi wizjami końca świata, negatywnością. Potrzebujemy nowych dzieł, zanurzonych jeszcze w chwili obecnej, ale już zwróconych ku przyszłości. Z dziedzictwa ludzkości, historii, tradycji, które są do naszej dyspozycji, wydobądźmy żywe elementy i projektujmy znów przyszłość. I tak aż do końca. Nadzieja otwiera przed nami nową przestrzeń, nowe ścieżki”

„Nowe Jeruzalem” eksponowane jest w obu przestrzeniach wystawienniczych legnickiej galerii, tworząc spójną całość. Prace zebrane w Galerii Sztuki, to autorska próba odpowiedzi na kwestię budowania wspólnej przyszłości. Wiele z nich bezpośrednio nawiązuje do obecnej agresji Rosji na Ukrainę, cytując fragmenty wojennej rzeczywistości. Tak jest w przypadku „Posiłku pod żelazną kopułą”, w którym Tetiana Skoromna wykorzystuje łuski po nabojach, tworząc symboliczny krzyż. Z kolei Grzegorz Kozera sięgnął po ukraińskie kartki pocztowe snując graficzną opowieść o pokoju.

-Pocztówki pokoju wykonałem na przełomie marca i kwietnia 2022 roku jako cegiełki do sprzedaży na rzecz Ukrainy. Wykorzystałem własne
i otrzymane od przyjaciół autentyczne kartki z Kijowa, Lwowa, Drohobycza, Jałty i Mukaczewa. Obok powszechnie znanych, pacyfistycznych symboli (gołąbek i tęcza) zacytowałem w nich związane z tymi miejscami fragmenty dzieł artystów: Jana Stanisławskiego, Marka Włodarskiego (Henryk Streng), Krzysztofa M. Bednarskiego, a także światowej antywojennej ikony Guernica Pablo Picassa – opowiada artysta.
W Galerii Sztuki zobaczymy także trzy akwarele Nikifora – Epifaniusza Drowniaka – artysty samouka, zaliczanego do grona najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu oraz obrazy olejne łemkowskiego malarza nieprofesjonalnego – śp. Stefana Telepa.
Druga część wystawy, prezentowa w Galerii Ring to seria multimedialnych refleksji dotyczących teraźniejszości (prace wideo Oleksija Khoroshko i Danyła Movchana) a także retrospektywa wybranych wideo prezentowanych podczas siedmiu minionych edycji „Jeruzalem”.

Wystawa „Nowe Jeruzalem” jest czynna do 15 stycznia w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) i Galerii Ring (Rynek 12) od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 . Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 30 dni temu dnia 09/01/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 9, 2023 @ 3:00 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Hyperborea 01_resize

Mapowanie szczęścia. Warsztaty w Galerii Ring

Read More →