helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

1,4 mln euro w fałszywkach. Śledztwo w Legnicy

Przez   /   30/11/2018  /   No Comments

Fałszerze z Dolnego Śląska wyprodukowali i puścili w obieg podrobione banknoty euro o wartości co najmniej 1,4 mln euro. Jeden z przestępców już siedzi w tymczasowym areszcie, dwaj kolejni są poszukiwani listami gończymi. Śledztwo prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu nadzoruje Prokurat Okręgowa w Legnicy.

Zatrzymany mężczyzna to Tomasz T. Jak informuje Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy, na początku 2018 roku nabył urządzenie, które umieścił w użytkowanej przez siebie drukarni w Zgorzelcu. Wykorzystywał je do drukowania podrobionych banknotów euro, by następnie puścić je w obieg jako autentyczne pieniądze.

Jako drugi podejrzany występuje Adrian Cz., który zlecił Tomaszowi T. druk falsyfikatów i dostarczył mu środki do ich wykonania. To on odbierał gotowe banknoty i razem z Grzegorzem Cz. puścił w obieg. W marcu 2018 roku sprzedali 1,5 mln euro za 6,2 mln zł w kantorze wymiany walut przy autostradzie A-4.  Gdy właściciel kantoru zorientował się, że skupione przez niego banknoty są nieautentyczne, powiadomił policję. Funkcjonariusze przeszukali kantor oraz drukarnię w Zgorzelcu i zabezpieczyli dowody przestępstwa. W drukarni poza fałszywymi euro ujawniono podróbki produktów leczniczych, środków farmaceutycznych, oraz linię do ich produkcji.

Lidia Tkaczyszyn: – Po zatrzymaniu w dniu 18 września 2018 roku Tomasza Z. prokurator przedstawił mu zarzuty popełnienia dwóch przestępstw: pobienia w okresie od lutego do marca 2018 roku w Zgorzelcu banknotów Euro o różnych nominałach i o łącznej wartości nie mniejszej niż 1.400.000,00 Euro w celu puszczenia ich w obieg jako autentycznych, tj. czynu z art.310 §1 k.k. w zw. z art.12 k.k. oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób przez wytwarzanie sfałszowanych produktów leczniczych oraz środków farmaceutycznych, w tym leku o nazwie Nodritropin Simple Xx w celu ich rozprowadzenia innym osobom, tj. czynu z art. 124b ust. 1 Ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne oraz art. 165 § 1 pkt. 2 k.k. i innych. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Legnicy postanowieniem z dnia 20 września 2018 roku sygn. II Kp. 720/18 zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Tomasza Z. na okres 3 miesięcy.

Adrian Cz. i Grzegorz Cz. ukrywają się.

- Za przestępstwo fałszowania pieniędzy Tomaszowi Z. i Adrianowi Cz. grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara 25 lat pozbawienia wolności, a za przestępstwo puszczenia w obieg sfałszowanych pieniędzy grozi Adrianowi Cz. i Grzegorzowi Cz. kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 – informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 692 dni temu dnia 30/11/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 30, 2018 @ 10:24 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sesja-267-1024x682

Złotoryja. Jutro decyzja o wyborze prezesa dla szpitala?

Read More →