schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

90 dzieł na 90 lat. Wystawa Marii Rogali w Galerii Sztuki

Przez   /   08/09/2020  /   No Comments

Maria Rogala, której wystawę twórczości podziwiać można w Galerii Ring, w miniony piątek skończyła 90 lat. Na ten dzień zaplanowany był wernisaż ekspozycji – niestety, z powodu sytuacji epidemiologicznej nie mógł on odbyć się przy udziale publiczności. W zamian organizatorzy udostępnili w Internecie specjalnie przygotowany materiał – film i zdjęcia z oficjalnej, uroczystej inauguracji wystawy w obecności autorki. Można go zobaczyć na stronie internetowej Galerii Sztuki:  https://www.youtube.com/watch?v=EWpYQUmS_tc. Galeria zaprasza też do obejrzenia oprowadzania online po wystawie: https://www.youtube.com/watch?v=O_UqtTrZNJo&t=331s.

- Zarówno my, jak i Artystka, planując wernisaż wystawy wiele miesięcy temu marzyliśmy o spotkaniu w pełnej sali, pośród naszych gości, rodziny, bliskich, przyjaciół Pani Marii i naszej Galerii. Zatem pragniemy podzielić się migawkami z uroczystego, kameralnego spotkania w Galerii, gdzie mieliśmy okazję przywitać się, także z Państwem, i wręczyć autorce kilka wernisażowych i urodzinowych upominków – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.


Podczas spotkania, w którym obok gospodarzy i Autorki wzięła udział także Janina Stasiak – wieloletnia przyjaciółka, niemal równolatka i wielokrotna kuratorka wystaw Marii Rogali, która współpracowała m.in. przy jej ostatnim pokazie w Galerii Ring w 2014 r. Oprócz kwiatów i życzeń Artystka otrzymała także list gratulacyjny, wręczony w imieniu Prezydenta Miasta Tadeusza Krzakowskiego wraz ze słodkim, ale zdrowym upominkiem. Jak na urodziny przystało, nie zabrakło też tortu, powinszowań i niespodzianek. To w piątek bowiem po raz pierwszy zaprezentowano katalog wystawy wydany specjalnie z okazji aktualnej ekspozycji. Są w nim reprodukcje części prac, które znajdziemy na wystawie. Autorka nie kryła wzruszenia oraz jak zwykle barwnie opowiadała o swojej twórczości czy pracy zawodowej w legnickich szkołach czy kuratorium.


Jubileusz i wystawę Marii Rogali uhonorował także wrocławski oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, którego przedstawicielki spotkały się z Autorką na wystawie w poprzednim tygodniu i również przybyły z uroczystym listem i kwiatami, a także grupa zaprzyjaźnionych metodyków i pedagogów, z którymi Artystka wciąż utrzymuje kontakt i których cykliczne spotkania zainicjowała dekadę temu.


Wystawę „90 dzieł na 90 lat” odwiedzać można do 27 września. Przypomnijmy – prezentuje ona niemal setkę prac z przełomu wieków, w tym także dotąd nie prezentowanych. Większość z nich przeznaczona jest na sprzedaż, poza pamiątkowym autoportretem sprzed siedemdziesięciu lat, portretami córek czy gobelinami. Ekspozycja jest czynna od czwartku do soboty, w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w niedziele od 12:00 do 18:00. Zwiedzających obowiązuje dostosowanie się do wytycznych sanitarnych. Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI  W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 380 dni temu dnia 08/09/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 8, 2020 @ 9:14 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Siostry Rzeki 2018 . Cecylia Malik i Siostry Rzeki. fot Agata Jabłońska

Warsztaty i wycieczka. Tydzień ze Świętem Rzek

Read More →