Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Dywidendy z KGHM nie ma. Ale nagrody będą, niebawem

Przez   /   19/06/2020  /   No Comments

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM zdecydowało, że spółka nie wypłaci dywidendy za ubiegły rok. Cały zysk  (1 263 938 931,55 zł) zgodnie z rekomendacją zarządu zostanie w firmie. Dokonano zmian w składzie rady nadzorczej. Zatwierdzono sprawozdanie finansowe KGHM za ubiegły rok, co oznacza, że do 26 czerwca na konta pracowników spółki wpłynie nagroda z zysku za 2019 rok

Wszyscy członkowie zarządu i wszyscy członkowie rady nadzorczej otrzymali podczas ZWZA absolutorium.

Jednocześnie przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosił wniosek o odwołanie ze składu rady nadzorczej jej dotychczasowego wiceprzewodniczącego Leszka Banaszaka oraz powołanie w to miejsce Katarzyny Lewandowskiej. Katarzyna Lewandowska pracuje w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Jest tam dyrektorem Departamentu Nadzoru II. Departament prowadzi sprawy z zakresu nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, w szczególności dotyczące wykonywania prawa korporacyjnych, opracowuje bieżące analizy ekonomiczne poszczególnych spółek, współpracuje z członkami organów tych spółek – w zakresie spółek będących w nadzorze Departamentu. Akcjonariusze zgromadzeni na walnym zatwierdzili zaproponowane zmiany.

Wahania wywołała kwestia dywidendy. Zgodnie z rekomendacją zarządu zysk z 2019 r. miał zostać przeznaczony w całości na kapitał zapasowy spółki. Prywatny akcjonariusz Marek Barylak zgłosił wniosek, aby bez zabierania KGHM możliwości inwestowania wypłacić posiadaczom akcji niewielką dywidendę. Zgodnie z wnioskiem Barylaka, miało zostać na nią przeznaczone 200 mln zł (po 1 zł na aukcję). Mimo zaskakująco dużego poparcia dla tej inicjatywy, Barylak nie uzyskał większości i dywidendy nie będzie. Wszystko, co KGHM zarobił w 2019 roku (ponad 1,2 mld zł) zostanie w firmie.

Skarb Państwa po raz kolejny podjął próbę przeforsowania zmian w statucie KGHM, zmierzających do zwiększenia zakresu spraw, które wymagają kolegialnego działania i kolegialnej decyzji zarządu spółki. Podczas głosowania okazało się jednak, że nie dysponuje wystarczającą ilością głosów, aby dokonać takiej zmiany.

FOT. SCREEN Z TRANSMISJI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

prezes_kghm_i_uczestnicy_konferencji

KGHM aplikacją naMIEDZI promuje Zagłębie Miedziowe

Read More →