Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Startuje „Teatr, którego Sceną jest Miasto”

Przez   /   09/09/2019  /   No Comments

W środę 11 września na legnickim osiedlu Piekary startuje społeczno-kulturalny program Teatru Modrzejewskiej „Teatr, którego Sceną jest Miasto”. Uczestniczący w nim aktorzy rozpoczną od nagrywania rozmów z mieszkańcami, przeprowadzą też badania ankietowe ich kulturalnych potrzeb i oczekiwań. Podobne akcje przeprowadzone zostaną na Zakaczawiu i Fabrycznej. Sceniczny i filmowy finał akcji zaplanowano na grudzień.

Czy Piekarom brak kultury? Co drzemie w dzielnicy zwanej „sypialnią Legnicy”? Co mieszkańcom się marzy, że na Piekarach się wydarzy? Czego brakuje, co potrzeba, by poczuć się ciut bliżej nieba? Zespół projektu „Teatr, którego Sceną jest Miasto” zaprasza mieszkańców dzielnicy do rozmowy na te tematy w środę 11 września w godz. 12.00–14.00 oraz 16.00–18.00 na deptak przy ul. Izerskiej pod pustą halę magazynową firmy Cefarm, która w latach 2004-2011 była Sceną na Piekarach legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

W czerwcu 2011 roku legnicki teatr opuścił to wyjątkowe miejsce rozsławione sztuką w całej Polsce. Od pierwszej, do ostatniej premiery. Od wystrzałowego „Made in Poland” Wojcieszka w roku 2004, przez wybitne „Dziady” Raczaka w roku 2007, po wstrząsające  „III Furie” Libera w roku 2011. Tytułów, które sławiły sztukę, miasto i Piekary było zresztą więcej. Wśród nich: poruszający „Szaweł” Urbańskiego i Głomba, tragikomiczne „Fotografie” Pawła Kamzy, zespołowe i liryczne „Mamatango”. W tej wyliczance nie sposób pominąć także innych tytułów: „Urojenia”, „Gin z Muzą”, „Między Wenus a Ziemią”, „Wlotka.pl” czy „Howie i Rookie Lee”. Przez siedem lat złożyło się to na blisko 280 przedstawień dla ponad 20 tysięcy widzów.

Scena na Piekarach była jednak czymś więcej niż tylko filią legnickiej sceny dramatycznej w nietypowej przestrzeni i otoczeniu. Od 2005 roku stała się także przystanią i miejscem realizacji jednego z największych w Polsce projektów edukacji teatralnej dzieci i młodzieży. Szkoła Czarodziejów Wyobraźni, Środy z bajką, ministerialne „Lato w teatrze”, grupy twórcze Klubu Gońca Teatralnego, aktywność legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych, czy spektakle młodzieżowej Grupy Teatralnej Bohema – to było drugie oblicze tego wyjątkowego miejsca i kolejnych 27 tytułów (w tym 14 bajek), 40 przedstawień i 5,5 tysiąca głównie młodych i najmłodszych uczestników i widzów.

- Już we wtorek 10 września w sześciu punktach osiedla (m.in. przychodnie zdrowia, biblioteki, spółdzielnia mieszkaniowa) wystawione zostaną urny, do których będzie można wrzucać odpowiedzi na pytania ankiety dotyczącej udziału mieszkańców w życiu kulturalnym oraz ich oczekiwań w tym zakresie. Dzień później siedmioro legnickich aktorów, przebranych za postacie ze sztuk wystawianych na Scenie na Piekarach będzie nagrywać rozmowy z mieszkańcami osiedla. Przy okazji chcemy wyłowić także chętnych do udziału w grudniowym, scenicznym finale projektu, w którym będziemy inspirować się przeprowadzonymi rozmowami oraz postaciami granymi w przeszłości na Scenie na Piekarach – mówi, kierująca tą częścią legnickiego projektu, aktorka Zuza Motorniuk.

- Jeszcze tej jesieni dwa kolejne, w tym przypadku sześcioosobowe, zespoły legnickich aktorów przeprowadzą podobne akcje na Zakaczawiu (kier. Mateusz Krzyk) oraz na Fabrycznej – Nowym Świecie (kier. Bartosz Bulanda). W tym drugim przypadku szef zespołu planuje casting do filmu, który miałby być zwieńczeniem tego fragmentu całej akcji – zapowiada koordynatorka całości przedsięwzięcia Agnieszka Władecka z legnickiego teatru.

Całość społeczno-kulturalnego programu „Teatr, którego Sceną jest Miasto” finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (106 tys. zł) w programie „Kultura Dostępna”, którym zarządza Narodowe Centrum Kultury. Blisko 32 tys. zł dorzucił także do tego legnickiego przedsięwzięcia dolnośląski samorząd.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 306 dni temu dnia 09/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 9, 2019 @ 2:59 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Betlejem-Judea-2_resize

“Niebezpieczne zabawy” w Galerii Sztuki w Legnicy

Read More →